Ruina paláce je ostudou Královské cesty

S t a r é M ě s t o - Už více než šest let chátrá Colloredo-Mansfeldský palác v Karlově ulici, kolem něhož denně proudí davy turistů lačných krás Prahy. Město sice soukromým majitelům poskytuje granty na opravu památek stojících na turisty vyhledávané Královské cestě - největší ruina na této trase, přestože je to cenný barokní palác, patří však právě jemu. Radnice se však roky tváří, jako by se jí to netýkalo. Magistrát tvrdí: byli jsme bezmocní. Přihlížení devastaci paláce vysvětluje nevýhodně uzavřenou nájemní smlouvou s Nadací Lyra Pragensis, která obsahovala jen vágní závazek nájemce objekt zrekonstruovat.

Město nemovitost pronajalo až do roku 2090 za symbolické nájemné korunu ročně. Nadace přitom mohla prostory komerčně pronajímat.

Teprve nyní se magistrát odhodlal dostat nájemce z paláce. Poté zřejmě bude hledat jiného zájemce.

"Podnikáme právní kroky, aby se nájemní smlouva dala vypovědět," uvedl městský radní Filip Dvořák (ODS). Vloni v létě město tvrdilo, že se s nájemcem dohodlo na urychlené rekonstrukci. Nyní odbor obchodních aktivit připustil, že z toho sešlo.

"Mám neoficiální informace, že se nadaci nakonec nepodařilo sehnat investora," potvrdil vedoucí odboru Václav Pátek.

Opoziční zastupitelé postoj města kritizují: "Od začátku bylo jasné, že Nadace Lyry Pragensis ty peníze nesežene a že se palác stal zdrojem spekulace. Někdo tady evidentně poškodil zájmy města. Ostuda je už jenom to, že městská nemovitost prvořadého významu se pronajímá čepičářům," vytkl poslanec Michael Hvížďala (Unie svobody).

V průjezdu je prodej cetek, bábušek a vojenských čepic, v prostorách paláce muzeum mučících nástrojů. Tam návštěvníci platí za vstup stokrát víc, než je roční nájemné paláce a dvojí vstupné - jedna vstupenka do expozice mučírny stojí sto korun nebo sedm marek.

"Ty peníze z těchto pronájmů jdou do nadace. Město z toho nic nemá," uvedl radní Filip Dvořák. Podle radního s cenami vstupného do muzea mučících nástrojů magistrát nemůže nic dělat. "Je to stejné, jako když pronajmeme někomu uzenářství. Taky řezníkovi nemůžeme diktovat ceny, za které prodává," argumentoval Dvořák.

Politická opozice v městském zastupitelstvu případ Colloredo-Mansfeldského paláce vnímá jako závažný příklad hazardování s kreditem města.

"Buď byla chyba na straně úředníků magistrátu, nebo nadace. Ale město, jestliže opravdu nemohlo vypovědět smlouvu, to mělo dát k soudu, a ne jen pasivně přihlížet," uvedl Hvížďala. "To, že se smlouva nelíbí opozici, ještě neznamená, že je neplatná," reagoval na to Dvořák.

Nadační fond Polyhymnia, právní nástupce Lyry Pragensis, o případu mlčí. Milan Friedl stojící v jeho čele je mimo republiku, jednatel advokát Miroslav Šipovič nebere telefony a vzkazy, aby se ozval.

Unie svobody chce případ paláce interpelovat při jednáních zastupitelstva tak dlouho, dokud nebude jmenovitě označen ten, kdo je za případ odpovědný. To však nemusí být snadné.

Podle zdrojů seznámených s okolnostmi případu se ani soudu nepodařilo objasnit nejasnosti kolem hospodaření Nadace Lyry Pragensis, po níž zůstaly dluhy a zdevastovaný palác.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video