Problém je chování dětí, ne inkluze, řekla v Rozstřelu Valachová

  • 365
Hojně diskutovaná pravidla pro inkluzi platí právě rok. Podle bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové, která je prosadila, pomohly zlepšit situaci. „Učitele ale čím dál víc zaměstnávají výchovné problémy dětí,“ řekla ve čtvrtek v pořadu Rozstřel na iDNES.cz.

Podle Valachové už inkluze (začlenění dětí se speciálními potřebami do běžných tříd) na školách fungovala od roku 2005, nebyla ale ukotvena v zákoně a bylo potřeba zlepšit financování - přispět na asistenty pedagogů či vzdělávací potřeby. To se podle ní podařilo.

„Zvyšuje se podíl dětí s logopedickými či dysgrafickými potřebami. A učitelé měli otřesné podmínky pro vzdělávaní dětí, které mají spíše výchovné než zdravotní problémy. Změnilo se jenom to, že se řeklo, že potřebujeme speciální pedagogy, školní psychology, metodiky školní prevence. Do té doby se vše platilo z kapes učitelů. Takže my jsme jen na to, na co se má, po právu poslali školám peníze. Svoboda volby rodiče se nemění,“ řekla k tomu v Rozstřelu Valachová.

Zatímco podle zastánců inkluze pomáhá hendikepovaným dětem ve výuce a začlenění mezi ostatní žáky, kritici hovořili o nepřipravenosti škol na změnu. Znovu se ozvali letos v létě, kdy vyšlo najevo, že inkluze stojí víc peněz, než se čekalo (více čtěte zde).

Za problémové děti mohou podle Valachové rodiče

„Při debatách s učiteli jsem se s většinou z nich shodla na tom, že spíš než o inkluzi jde o podmínky, které pro učení dětí mají. Čím dál víc je zaměstnávají výchovné problémy dětí. Tyto děti nejsou zdravotně postižené. Jsou to děti, které potřebují podporu skrze školního psychologa či logopeda,“ doplnila. Podle ní výchovné problémy pramení zevnitř rodiny.

Učitelé mají smůlu. Víc než miliarda z kariérního řádu půjde na inkluzi

Třídní učitelka Pavla se Valachové v diskusi ptala, zda by chlapci s Aspergerovým syndromem, který začal chodit do její třídy, nebylo lépe ve specializované třídě. Má sice asistentku, ta ale nedokáže krotit jeho agresi a s ostatními dětmi se už několikrát dostal i do fyzického konfliktu. Podle učitelky proto někteří rodiče koncem školního roku své děti ze školy odhlásili.

Povolební koalice podle Valachové: STAN ano, ODS ne. Nad ANO visí vykřičník

Kateřina Valachová se v Rozstřelu vyjádřila i k nadcházejícím volbám do Sněmovny. Dvojka kandidátky ČSSD ve Středočeském kraji by si koalici uměla představit s hnutím STAN (Starostové a nezávislí), které podle ní sdílí podobný cíl v oblasti vzdělávání. Podobný přístup ke školství mají podle ní i lidovci.

„S hnutím ANO jsem často nalézala shodu, ale vidím, co se děje kolem šéfa hnutí. Nemám radost z toho, že vyšetřovacích komisí už je ve Sněmovně jak máku, hlavní slovo by měla mít vždycky policie. Nad hnutím ANO pro mě teď visí vykřičník,“ sdělila.

Do koalice by podle ní ČSSD neměla jít kvůli programovým odlišnostem s ODS a TOP 09. S KSČM má sociální demokracie podle Valachové řadu společných témat - například zvyšování důchodů. „Myslím ale, že ještě nenastal čas na to, aby se ČSSD potkala s kolegy z komunistické strany ve vládě,“ dodala.

„Děti s Aspergerovým syndromem jsou složité na zvládnutí. Do běžné výuky patří, ale stejně tak mají rodiče možnost dítě zapsat do speciální školy, nebo má škola možnost využít zřízení speciální třídy tak, aby se děti, které mají náročné vzdělávací potřeby, vzdělávaly v menším kolektivu,“ reagovala Valachová.

Pokud podle ní rodiče budou s učiteli spolupracovat ve vzdělávání a výchově dětí, nemusí se společného vzdělávání bát. „Výchovné problémy, šikana, nerespekt k učiteli, to jsou pravé problémy, které učitele štvou,“ míní Valachová.

Podle ní by měli vykazovat větší respekt nejen děti, ale i rodiče. „Měli bychom k tomu přistupovat tak, že učitel je ten, který vzdělává a hodnotí, on je ten zodpovědný,“ řekla.

Valachová vedla ministerstvo školství od června 2015 do května letošního roku, kdy podala demisi v souvislosti s dotační kauzou ve sportu. Stala se tak jednou z nejdéle působících ministryň školství za poslední čtvrtstoletí.

Ve funkci mimo jiné prosadila povinnou docházku do mateřské školy pro všechny pětileté děti a povinnost školek zajistit postupně kapacity i pro všechny čtyřleté a tříleté děti. Naopak tolik aktivní Valachová nebyla v otázce reformy systému ústavní péče.

Celý záznam Rozstřelu s Kateřinou Valachovou:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video