Šéf poslanců ČSSD Jan Hamáček (25. listopadu 2013)

Šéf poslanců ČSSD Jan Hamáček (25. listopadu 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Hamáček: Nedůstojná debata o platech končí. Schválí to Senát i Zeman

  • 17
Zákon o platech, který schválili poslanci, konzultoval šéf Sněmovny Jan Hamáček v Senátu i na Hradě předem. Ani senátoři, ani prezident tak podle něj nebudou dělat problémy. Právě Hamáčkův návrh, aby se oproti nyní platnému stavu zvýšil základní plat poslance o tři procenta, z 55 900 na 57 600 korun měsíčně, nakonec prošel.

Čemu přičítáte, že z toho množství návrhů, co má být s platy, prošel váš?
Já jsem hlavně rád, že skončila ta nedůstojná debata o platech ústavních činitelů a doufám, že skončila jednou provždy. Můj názor je systémový, řeší nejenom příští rok, ale znovu zavedl ten „automat“, kdy se platy poslanců a dalších představitelů určují podle průměrného platu v nepodnikatelské sféře. Očekávám, že se snad už nikdy k této debatě nevrátíme. Ostatní návrhy příliš systémové nebyly.

Jak se tedy přesně budou platy poslanců a senátorů zvyšovat?
Zákon zavádí koeficient, kterým se násobí průměrná mzda. Pro příští rok je to 2,25 násobek, pak to bude postupně stoupat až na 2,5 v roce 2018.

Takže dvouapůlnásobek průměrného platu v nepodnikatské sféře, vždy za předloňský rok, to už bude konečný stav?
Ne. Konečný násobek je 2,75 od roku 2019, což je koeficient, který byl původně v zákoně, než přišlo zmrazení platů.

Soudci mají nárok na trojnásobek, s těmi se nebudete chtít srovnat?
Doufám, že se k tomu už vracet nebudeme.

Jak probíhalo jednání o podpoře vašeho návrhu? Dostali jste i hlasy od komunistů, šlo tam o nějaký revanš ze strany jejich předsedy Filipa, jemuž jste podepsal jako předseda Sněmovny cestu do Moskvy?
Důvod, proč komunisté podpořili můj návrh, sdělil jejich předseda. Váže se to na to, že ty ostatní návrhy opravdu nebyly příliš systémové. Jeden z nich úplně zapomněl na soudce. Pokud by prošel návrh KDU-ČSL, soudci by neměli příští rok plat. To samé platilo i pro návrh poslance Okamury.

V Senátu má nejsilnější pozici ČSSD. Máte už uvnitř strany dohodnuto, že senátoři se nepokusí vymýšlet něco jiného. A ten zákon podpoří nebo ho aspoň nechají projít k panu prezidentovi?
Já jsem o tom mluvil jak s předsedou Senátu, tak s předsedou našeho senátorského klubu a nemám žádné zprávy o tom, že by senátoři chystali vrátit ten zákon zpátky. Mluvil jsem o tom i s kanceláří prezidenta a nepředpokládám problémy na Pražském hradě.

Co říkáte argumentu, s nímž přišli pánové Kalousek a Bělobrádek, že jste nezvýšili platy o 3 procenta, ale snížili o 23 procent, protože podle nyní platného zákona se měly platy v lednu zvýšit o 26 procent?
Samozřejmě můžeme vést takovouto argumentaci. Technicky to tak je, ale je to irelevantní. Důležité je, že jsme našli systémové řešení jednou provždy a že nárůst platů v příštím roce je nižší, než nárůst platů ve státní správě.

Stav, kdy poslanci a senátoři berou k platu náhrady a není tak na první pohled zjevné, kolik si vydělají, má zůstat zachován?
Ten zákon se změnou této věci nepočítá. A já doufám, že už se k našim platům vracet nebudeme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video