Marihuana. Ilustrační fotografie

Marihuana. Ilustrační fotografie | foto: MF DNES

Řidička kouřila marihuanu, jízdu ale zvládla. Zastal se jí Nejvyšší soud

  • 176
Nejvyšší soud zrušil čtyřměsíční podmínku řidičce z Rakovnicka, kterou nachytala policie se stopami marihuany v krvi. Požití drogy žena sama přiznala, ale s řízením vůbec neměla problémy. Podle soudu je trest přísný a u návykových látek se musí posuzovat hlavně stav, ve kterém se člověk nachází.

Řidička se dostala do problémů se zákonem během jednoho únorového dopoledne, když ji na Rakovnicku zastavila policejní hlídka. Sama přiznala, že před jízdou marihuanu kouřila, což potvrdily krevní testy.

Za řízení pod vlivem návykové látky pak dostala u soudu v Rakovníku trest čtyř měsíců podmíněně odložený na dva roky a dvouletý zákaz řízení. Nyní se jí ale zastal Nejvyšší soud (NS), který nižší instanci vytkl, že nezjišťovala, jaký přesně měla konzumace drog vliv na jízdu.

Kouřila, ale nebylo to poznat

"Obviněná sice měla při jízdě s motorovým vozidlem prokazatelně v těle návykovou látku, avšak v jejím chování se vliv návykové látky blíže neprojevoval," píše v odůvodnění verdiktu Nejvyšší soud.

Rozhodoval po stížnosti, kterou mu podala v dubnu tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Verdikt byl podle ní přísný a navrhla nové projednání. Tomu soud začátkem listopadu vyhověl, rozhodnutí je k nyní vidění na webových stránkách soudu.

Zákon sice popisuje ohrožení pod vlivem návykové látky, Kovářová ale namítá, že ne u všech drog je zcela jasné, při jakém množství udělají z člověka bytost bez kontroly. Podle ní nestačí, když je způsobilost dotyčného snížená jen nepodstatně.

Ohledně alkoholu je situace jasnější a podle ustálené praxe soudů je na tom řidič špatně od jednoho promile.

"Pro případ jiných návykových látek nebyl zatím stanoven žádný toleranční limit, tím spíše je proto nutno stav vylučující způsobilost náležitým způsobem dokazovat (svědeckými výpověďmi příslušných policistů, spolujezdců, lékařů, apod." vysvětluje rozhodnutí NS soudce Jiří Pácal.

Postoj i chůze jistá, popisuje řidičku policie

V tom je právě kámen úrazu rakovnického rozsudku: podle NS totiž na základě důkazů nelze říct, že obviněná nebyla způsobilá řídit.

Dokazuje to i policejní záznam, který soud cituje: "Nálada nenápadná, pohyby koordinované, orientace normální, postoj i chůze jistá. Zápach alkoholu ani zápach konopí nebyl zjištěn," uvádí Pácal s tím, že žena byla pouze mírně hyperaktivní. Také následující vyšetření lékařem bylo v pořádku.

Podle námitek exministryně Kovářové nižší instance hodnotila chybně důkazy, měly se provést další znalecké posudky a postup nebyl zákonný. Nejvyšší soud nyní vrátil případ soudu v Rakovníku s tím, že nové jednání nemůže padnout v neprospěch obviněné, stejně jako nelze udělit ještě přísnější trest.


Video