Sami jste zrestituovali sídlo a teď kážete, kárá ODS sociální demokraty

  • 1091
Občanská demokratická strana se pustila do sociálních demokratů. Ti nedávno vytáhli do boje proti církevním restitucím s obrázky, na nichž se ruka v ornátu natahuje po tučném měšci s restitucí. "Ze sídla získaného v restituci se káže proti restituci," připomněla ODS osudy Lidového domu, sídla ČSSD.

"Je historickou skutečností, že ČSSD díky restituci svého Lidového domu dnes může hospodařit s majetkem odhadovaným na zhruba 1,4 miliardy," řekl předseda ODS Petr Nečas.

"Jednalo se o jeden jediný případ, kdy byl majetek vrácen obchodní společnosti, protože skutečným vlastníkem Lidového domu nebyla ČSSD, ale akciová společnost Cíl," dodal.

"Být ODS, tak to vůbec nevytahuji, byl to právě jejich ministr Ivan Kočárník, který v 90. letech tvrdil, že majetek sociální demokracii nenáleží," reagoval na tiskovou konferenci ODS místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle ČSSD nebyl Lidový dům nikdy vydán v restituci. "Byl vždy ve vlastnictví sociální demokracie, pouze v roce 1948 se sem nakvartýrovaly Lidové milice," zdůraznil Zaorálek. Přesto se o něj strana musela sedm let soudit.

Proti církevním restitucím ČSSD vystupuje ve Sněmovně a staví na tom i svou předvolební kampaň.

ODS: Nejde o dar, ale možnost rozvoje

Kromě vizualizace s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, kterého před Lidovým domem doplňuje zmíněný slogan, připravila ODS ještě billboard s areálem vyšebrodského kláštera. Vlevo je černobíle zobrazena zchátralá část areálu, vpravo ta, kterou spravuje církev.

"Vrácení majetku církvím není dar, ale příležitost pro další rozvoj," stojí na billboardu, který ODS nechala odvézt v pátek odpoledne na nákladním autě před již zmíněné sídlo sociální demokracie.

Kampaň ODS

"Příklad církevního majetku ve Vyšším Brodě není náhodný. Počátkem 90. let byla jeho část vrácena. Od dosud nevrácené části ji lze rozeznat na první pohled. Ta, která je vrácena, je opravena a prosperující. Ta druhá je zdevastovaná," popsal Nečas.

Sociální demokracie na kampaň ODS reagovala slovy, že premiér není schopen garantovat, že nový zákon neprolomí hranici února 1948. Takovou záruku od Nečase žádá prezident (více zde). Zda a jak ji premiér splní, není jasné. Nečas už druhý den novinářům opakuje, že první se jeho stanovisko dozví Václav Klaus.

"Premiér nemůže prezidentovi odpovědět jinak než nám. V jeho písemné odpovědi na interpelaci je jasně řečeno, že o sporech kolem nároků budou rozhodovat soudy a že k prolomení této hranice v minulosti už došlo v individuálních případech," uvedl Zaorálek.

Politik také uvedl, že pokud zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi projde, podá ČSSD ústavní stížnost. To ostatně udělala už v minulosti u některých úsporných vládních balíčků.

Zaplatili 70 billboardů, aby restituce prošly Sněmovnou

ODS si nechala vyrobit 70 billboardů. Od pátku se s nimi lidé setkají zejména ve větších městech. Jenom pronájem ploch stranu vyjde na zhruba půl milionu korun. "Za každý z billboardů dáme šest až osm tisíc podle lokality," řekl iDNES.cz mluvčí strany Tomáš Bartovský.

Kritika právníka Ledeckého

Zákon dělá z ostatních restituentů voly

Podle Nečase nejsou billboardy součástí kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami, odkazují k nejbližšímu jednání Poslanecké sněmovny. Na začátku září budou poslanci rozhodovat o senátním vetu v případě vracení majetku církvím a vyplácení náhrad. Koalice potřebuje ve Sněmovně nejméně 101 hlas.

"Nechceme toto téma spojovat s volební kampaní, v ní budeme, na rozdíl od sociální demokracie, koncentrovat skutečné problémy krajů a naší země," doplnil premiér.

ODS na páteční tiskové konferenci zopakovala, že Česko by nemělo otálet s vyrovnáním závazků, které k církvím a církevním společnostem má. Argumentem je kromě chátrání také rozhodnutí Ústavního soudu. Ten před několika lety řekl, že povinnost přijmout restituční zákon plyne i z ústavního příkazu chránit základní práva a svobody.

"Vyšli jsme ze zemí, které byly poznamenány komunistickým režimem, a když se na tyto země podíváme, všechny nějakým způsobem k restitucím dospěly a vztah mezi sebou a církvemi uspořádaly. Česká republika v tomto ohledu zůstává poslední s velkým dluhem," uvedla první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Kritici restitucí argumentují tím, že není zcela jasné, jak byla vyčíslena hodnota vraceného majetku, že předání peněz i nemovitostí církvím zatíží státní rozpočet v době krize, že restituce mohou prolomit hranici února 1948 nebo že si některé církve, které vznikly později, takový majetek nezaslouží.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video