Vracení majetku církvím dělá z jiných restituentů voly, míní Ledecký - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vracení majetku církvím dělá z jiných restituentů voly, míní Ledecký

  15:30
Zpěvák a vzděláním právník Janek Ledecký se postavil do opozice proti známým osobnostem, jež podpořily církevní restituce. Médiím zaslal ostré vyjádření, ve kterém varuje před aktuální podobou zákona. Ta se podle něj vysmívá hodnotám demokratického státu i jiným restituentům.

Janek Ledecký si v názoru na zákon o majetkovém vyrovnání nebere servítky. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Nepřipadá Vám přinejmenším zvláštní, že se objem požadovaného majetku za posledních 20 let znásobil? Že by se někdo rozpomněl na další křivdy?
A to nezmiňuju ty drobné bonusy, které z ostatních restituentů dělají úplné voly. Například to, že jsou církve osvobozené od daně z prodeje takto nabytého majetku," stojí ve vyjádření zpěváka.

"Chystaný zákon je výsměchem principu směřování našeho státu od roku 1918 a státotvorným demokratickým idejím T. G. Masaryka. Ten měl o pojmech jako čestnost, pravdomluvnost či poctivost v souvislosti s katolickou církví a násilnou rekatolizací českých zemí víc než jasno," doplňuje Ledecký.

Svou reakci na plánované vracení majetku a vyplacení desítek miliard náhrad zpěvák poslal do redakcí prostřednictvím svého manažera. Přimělo ho k tomu vyjádření čtyřiceti osobností veřejného života, které restituce podpořily. Herec Ivan Trojan, zpěvačka Lucie Bílá či manželka zesnulého exprezidenta Václava Havla Dagmar chtějí, aby byl zákon bez otálení schválen a napravena tak historická křivda (více o podpoře restitucí známými osobnostmi čtěte zde).

Proč nepodporuje zákon

"To, co se chystá v rámci restitučního zákona, je z mého pohledu největší průlom do právní suverenity státu za posledních dvacet let," řekl iDNES.cz zpěvák Janek Ledecký s tím, že se zákonem nesouhlasí. A to i proto, že náhrady získávají i církve, které o majetek nepřišly. Ledecký nesouhlasí ani s tím, aby byly osvobozeny od placení daně z prodeje nemovitostí. Navíc podle něj část majetku už dostaly zpět. "Kostely a fary byly vráceny už po roce 1990 v rámci výčtového zákona. Teď se jedná o vrácení majetku, jehož církve nikdy nebyly suverénními vlastníky," tvrdí zpěvák.
 
"Očekávám, že pokud se zákon přijme ve znění, v jakém je navrhovaný, tak to přinese státu obrovské výdaje na soudních výlohách, protože už teď se chystají žaloby ze strany jiných restituentů. Ti se oprávněně cítí oproti církvím znevýhodněni," doplnil zpěvák s tím, že on sám zná příklady lidí, kteří se se státem chtějí soudit. Návrh zákona by měl být podle něj zpracován na základě všeobecného společenského souhlasu a ne jen na základě požadavků církví.

Návrh zákona v celém znění najdete zde.

Zákon jste ani nečetli

To, že ke křivdám došlo, Ledecký nepopírá. Kolegy ovšem kárá za to, že si zákon podle něj pořádně nepřečetli. "A nezkoušejte mi namluvit, že ano. Mně to trvalo dva dny a věřte, že jsem ve čtení zákonů přece jen díky svému vzdělání trénovanější," píše zpěvák, který vystudoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity a před jméno si může psát titul JUDr.

Pokud by si zákon nastudovali, Ledecký je přesvědčený, že by jej nepodpořili, protože jde "daleko za historickou realitu".

"Církve se stanou neomezeným a státem nekontrolovaným vlastníkem. Což posledních pár století nebyly. Přečtěte si dějepis. Stačí ten pro základní školu," tvrdí Ledecký. A uvádí příklad. Apoštolská církev s necelými pěti tisíci členy má podle zákona kromě majetku získat také finanční vyrovnání ve výši jedné miliardy a více než 56 milionů korun. "A to přesto, že byla zaregistrována až v roce 1989," poukazuje Ledecký.

"Apoštolská církev byla skutečně registrována na počátku roku 1989, po letech opakovaných žádostí. Církev vznikla nejprve jako Svazek rozhodných křesťanů již na počátku minulého století, později byla komunisty rozpuštěna a pracovala v ilegalitě," vysvětlil biskup církve Martin Moldan.

Moldan zdůraznil, že Apoštolská církev nežádá vydání žádného majetku, který jí sebrali komunisté, peníze jí ale pomohou vyrovnat se s odlukou od státu. "Zákon řeší nejen restituční nároky jednotlivých církví, ale i jejich další existenci, neboť po vyplacení dané částky již od státu nebudou pobírat žádné finanční prostředky," vysvětlil Moldan. "Třicet let, po které by měla tato částka být vyplácena, je doba dostatečná k tomu, aby se jednotlivé církve připravily na samostatné hospodaření," dodal duchovní.

Kampaň ODS

Vládní strana bojuje za restituce

Křivda prostě musí být napravena

S Ledeckého tónem nesouhlasí spisovatel Miloš Urban, jeden ze signatářů výzvy politikům. "Pan Ledecký se rozpomněl, že je JUDr., slezl z pódia a přišel nám hysterikům vysvětlit, že zákon je špatný, on ho četl, my ne," reagoval Urban.

Spisovatel uznává, že on sám text zákona nezná. Nebrání mu to ale v tom, aby jej podpořil: "Můžu s klidným svědomím odpovědět, že podporuju ideu tohoto zákona, vycházejícího z myšlenky a přesvědčení, že křivdy musí, či alespoň mají být napraveny. Po dvaadvaceti letech je tu šance konečně křivdu aspoň částečně napravit, a to na základě konsensu státu s církvemi i církví mezi sebou. Tak onu šanci využijme, prosím."

"V zákoně nejde o restituce, tak jako o ně nešlo ani v jiných případech po roce 1990. Jde o zmírnění a nápravu některých křivd. Restituovat znamená navracet do původního stavu, což po více než šedesáti letech skutečně nejde," míní historik a politolog Stanislav Balík, další ze signatářů výzvy k urychlenému přijetí zákona.

"Zákon není žádným popřením roku 1918 – tím je mnohem spíš stávající dvacetiletý stav, kdy stát církve plně financuje. Finanční oddělení církví a státu je naopak naplněním jednoho z ideálu roku 1918, a sice odluky státu a církve," doplňuje politolog a historik.

Zákon štěpí i postoje duchovních

Proti zákonu se ale postavila i část duchovních. "Jako křesťané různých církví, kterým leží na srdci osud našich církví a jejich dobré jméno, vyslovujeme zásadní nesouhlas s navrhovanou podobou zákona. Domníváme se, že k této závažné záležitosti nemají mluvit jen nejvyšší představitelé církví, ale všichni ti, kdo se k církvím a ke křesťanství hlásí," stojí mimo jiné v jejich srpnovém v prohlášení (více o nespokojenosti několika desítek farářů, teologů a religionistů čtěte zde).

Vládní návrh zákona už prošel vládou i Sněmovnou, narazil ale v Senátu, který jej vrátil do Sněmovny. Ta se k návrhu zákona vrátí na začátku září. K přehlasování veta je potřeba 101 poslance. Pokud je koalice sežene, poputuje zákon k podpisu prezidenta. Václav Klaus ale už vyslovil jednu z nepodkročitelných podmínek pro to, aby zákon podepsal (více o pojistce nepřekročení února 1948 čtěte zde). Pokud by se to stalo, existují dvě možnosti, co se zákonem bude dál. Buď prezidenta opět přehlasuje Sněmovna, nebo zákon začne platit i bez jeho podpisu, ale o něco později.

Kolik stát chce vracet církvím na náhradách

Vláda chce 17 církvím a náboženským společnostem předat majetek za 75 miliard korun, dalších 59 miliard vyplatit během třiceti let jako finanční náhradu za majetek, který již nelze vrátit. Náhradu navrhuje rozdělit takto:

Apoštolská církev 1 056 336 374 Kč
Bratrská jednota baptistů 227 862 069 Kč
Církev adventistů sedmého dne 520 827 586 Kč
Církev bratrská 761 051 303 Kč
Církev československá husitská 3 085 312 000 Kč
Církev řeckokatolická 298 933 257 Kč
Církev římskokatolická 47 200 000 000 Kč
Českobratrská církev evangelická 2 266 593 186 Kč
Evangelická církev augsburského vyznání v České republice 118 506 407 Kč
Evangelická církev metodistická 367 634 208 Kč
Federace židovských obcí v České republice 272 064 153 Kč
Jednota bratrská 601 707 065 Kč
Luterská evangelická církev a. v. v České republice 113 828 334 Kč
Náboženská společnost českých unitářů 35 999 847 Kč
Pravoslavná církev v českých zemích 1 146 511 242 Kč
Slezská církev evangelická augsburského vyznání  654 093 059 Kč
Starokatolická církev v České republice 272 739 910 Kč

Zdroj: Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a církevními společnostmi

Rozstřel: Barbora Macková - include | (1:16) | video: iDNES.tv

Na další pandemii nejsme připraveni, varuje hlavní hygienička a vysvětluje proč

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Policie v Pardubicích vyšetřuje násilnou smrt, tragédii předcházel konflikt čtyř lidí

Pardubičtí kriminalisté se od brzkých ranních hodin zabývají případem násilné smrti muže, ke kterému došlo bezprostředně po konfliktu několika osob v centru města. Na sítí X to uvedla Policie ČR.

29. března 2025  7:52,  aktualizováno  8:35

Rektorka Kolumbijské univerzity rezignovala, podlehla tlaku Trumpovy vlády

Dočasná rektorka prestižní Kolumbijské univerzity Katrina Armstrongová po sedmi měsících odstoupila z funkce. Oznámila to na webových stránkách školy. Stalo se tak týden poté, co univerzita...

29. března 2025  7:57

Počet mrtvých po zemětřesení v Barmě překročil tisícovku, uvedla státní média

Počet obětí pátečního zemětřesení v Barmě překročil 1 000, oznámila podle agentur státní televize. Přes 2 300 lidí bylo zraněno, 30 se pohřešuje. Páteční bilance uváděla nejméně 144 mrtvých a 730...

29. března 2025  5:53,  aktualizováno  7:56

Musk prodal sociální síť X vlastnímu startupu, usnadní trénování umělé inteligence

Americký miliardář Elon Musk v noci na sobotu oznámil, že jeho startup pro umělou inteligenci xAI získal rovněž jeho sociální síť X, dříve známou jako Twitter, za 33 miliard dolarů (760 miliard...

29. března 2025  7:13

Zábavné úlohy, hříčky s textem. Procvičte k přijímačkám logické uvažování

Premium

Jazyk vznikl proto, abychom my, lidé, dokázali popsat, co se děje kolem nás i v našem nitru. Dnešní cvičný test prověří, nakolik dokážete porozumět českým slovům a větám.

29. března 2025

Když nemáte práci, nikam neletíte. Američtí dopravci redukují počty spojů

Americké aerolinky zažívají turbulentní časy. Po období silného růstu aktuálně čelí výzvám v podobě rostoucí inflace, ekonomické nejistoty a poklesu poptávky jak ze strany turistů, tak ze strany...

29. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Z děcáku k úspěchu ve fitness. V životě musíte hrát i s hroznými kartami, říká

Neviditelní. To mohou být samoživitelé, senioři, nezaměstnaní 55+, nízkopříjmové rodiny nebo třeba ti, kteří vyrůstali v dětském domově. Mezi posledně jmenovanou skupinu patří i Veronika Blahovská. I...

29. března 2025

Měl být ministrem, ze strachu odmítl. Na jeho statek zaútočili maskovaní radikálové

Premium

Ještě nikdy v historii Spolkové republiky se nestalo, že by politicky motivovaný násilný protest mohl změnit obsazení vlády v Berlíně. Až nyní. Günter Felssner, šéf Bavorského svazu zemědělců, byl...

29. března 2025

Moc volna škodí. Někteří lidé nevědí, jak s volným časem nakládat, říká ekonom

Premium

Lidé dnes už nepracují jen pro peníze, ale i kvůli sebenaplnění. Práce je také velkým tématem hovorů. „Je naprosto přirozené, že se lidé sejdou a řeší svou práci a vztahy v ní. Více či méně se...

29. března 2025

Velký přehled odměn a platů v Motole: Ludvík vydělal za 25 let přes 60 milionů

Premium

Bývalý ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík si za 25 let, kdy stál v jejím čele, vydělal přes 60 milionů korun. Jeho někdejší provozně technický náměstek Pavel Budinský si...

29. března 2025

Dvě nehody na dálnici D5 během jednoho dne. Další srážka ji opět uzavřela

Na 122. kilometru dálnice D5 ve směru na Rozvadov došlo k nehodě, která původně byla hlášena jako srážka mezi nákladním vozidlem a osobním autem. V pozdních večerních hodinách pak policie upřesnila...

28. března 2025  20:07,  aktualizováno  22:49

Rychlík uvízl v polích kvůli poškozenému sběrači. Hasiči ho odtáhli do stanice

V polích mezi Mstěticemi a Čelákovicemi uvízl v pátek večer rychlík R933 Krakonoš směr Trutnov. Ve vlaku, který byl podle svědků přeplněný, uvázlo zhruba 600 lidí. Důvodem byla porucha sběrače –...

28. března 2025  19:56,  aktualizováno  22:22