Reforma EU je ohrožena

Nad evropským summitem ve francouzském Nice se vznášejí černé mraky. Setkání politiků, které má Evropskou unii připravit na vstup České republiky a dalších zemí z Východu, může skončit i neúspěchem. Reformy, na nichž se měla unie dohodnout tento týden v Nice, byly přitom dosud vydávány za podmínku pro rozšíření. Summitu se má zúčastnit i česká delegace vedená premiérem Milošem Zemanem. On i další představitelé zemí střední a východní Evropy očekávali, že zde padne rozhodnutí, kdy skončí jednání o vstupu unie.

Jako první naznačili možnost ztroskotání Francouzi, kteří summit organizují. Jejich státní tajemník pro Evropu Pierre Moscovici prohlásil, že úspěch v Nice nelze nyní zaručit. "Není to alarmismus; bude to velmi složité," tvrdil na základě jednání se zbytkem unie.

Problémy, které má summit řešit
nakolik stát může zablokovat rozhodnutí unie a jakou váhu bude každý stát v rozhodování unie mít - jak bude každá země zastoupena ve "vládě EU" - za jakých podmínek smí skupina států zahájit další integrační krok i bez účasti ostatních zemí unie - za jakých podmínek lze vyhlásit podobné sankce, jaké letos unie uplatnila proti Rakousku

"(Riziko) není malé. Je vyšší než uvádíte," řekl šéf evropské "vlády" Romano Prodi na dotaz, zda možnost ztroskotání v Nice je deseti- nebo padesátiprocentní.

Prohlášení je možné vykládat jako nátlak na země EU, které musí dospět k dohodě za cenu řady citlivých ústupků, třeba u přistěhovalectví či eurodaní.

Dalo by se očekávat, že chmurná slova francouzských představitelů o neúspěchu summitu v Nice budou provázet ostrá varování před politickými důsledky takového krachu, zejména pro rozšíření EU. Na to však zatím upozornili jen Britové. "Každý neúspěch v Nice by měl za následek odklad rozšíření, což nechceme," prohlásil britský ministr zahraničí Robin Cook.

Pro další země to není určující, jak dokládají slova čelných politiků Evropské unie. Ti si jako nizozemský premiér Wim Kok slibují boj "do hořkého konce" nebo po vzoru francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka tvrdí, že řešení lze čekat "až v samém závěru summitu".

To je scénář, který byl neúspěšně vyzkoušen už jednou - minulý měsíc na konferenci o klimatu v Haagu. Romano Prodi ostře varoval před opakováním takového postupu. "Úspěch závisí na velkém množství rozhodnutí, která se budou přijímat ve stejnou chvíli. V takové situaci buď uděláte skok vpřed, nebo je velmi značné riziko ztroskotání," upozornil. Riziko je o to větší, že jednání o klíčových otázkách jsou nyní podle Prodiho "ve slepé uličce".

Státy neúspěšně jednají o zrušení národního veta v pěti klíčových oblastech: při sjednocování daní v Evropě, ve společné obchodní politice EU, v azylové a imigrační politice, dále u sociálního zabezpečení při volném pohybu pracovních sil a u dotací pro chudší regiony.

U každého z těchto bodů trvá jedna z pěti velkých zemí EU na zachování svého veta. V unii vyvolává uchování tohoto práva obavu, že po rozšíření nebude možné dojít k řadě důležitých rozhodnutí. Jak připomněl Prodi, "cílem summitu je zajistit fungování rozšířené EU".

Další "bombou pro Nice" je rozdělení hlasů v Radě Evropské unie, kde se přijímají hlavní rozhodnutí. Němci se domáhají, aby tam měli více hlasů než méně lidnatá Francie, což

Význam summitu v Nice pro ČR
– unie tvrdí, že po reformě v Nice bude připravena na rozšíření o kandidátské státy - pokud se členské státy nedohodnou, hrozí krize uvnitř unie a v jejích vztazích s uchazeči, a dokonce i odklady rozšíření unie - pokud se členské státy dohodnou na velkém oslabení role malých zemí, zhorší to politické postavení České republiky po vstupu do EU
Paříž z psychologických důvodů tvrdě odmítá.

Situaci komplikují Nizozemci, kteří chtějí větší slovo, než má menší Belgie, a Španělé, kteří se chtějí dostat do "velké pětky" hlavních zemí EU.

Už teď proto někteří říkají, že neúspěch v Nice nebude žádnou katastrofou a že lze jednat i dále.

"Je lépe přidat několik měsíců (k jednání), pokud to bude zapotřebí. To nijak nezdrží rozšíření, které se má uskutečnit po roce 2003. Myslím, že je lépe počkat trochu déle a mít dobrou dohodu," řekl komisař Michel Barnier, který za komisi chystal návrhy reforem. I pro Moscoviciho je Nice "jenom etapa" - unie "bude existovat i po Nice".

Proti chmurným vyhlídkám stojí ujištění německého kancléře Gerharda Schrödera: "Chceme, aby (summit v) Nice byl úspěch a bude to úspěch." Možnou hodnotu tohoto úspěchu naznačil prezident Chirac, když řekl, že v Nice "musíme udělat to, co veřejné mínění může akceptovat". Unie může nejspornější body obejít.

Důležité je, zda najde vůli vůbec k nějaké dohodě a zda přesvědčí i ostatní, že je to všemi očekávaný úspěch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video