Libyjského premiéra unesli povstalci, po několika hodinách je na svobodě

  • 103
Skupina ozbrojenců unesla v noci na čtvrtek libyjského premiéra Alího Zajdána z jeho hotelového pokoje v Tripolisu. K akci se přihlásili rebelové bojující dříve proti režimu plukovníka Kaddáfího. O několik hodin později oznámila libyjská státní agentura, že předsedu vlády únosci propustili.

O únosu premiéra informovala ve čtvrtek ráno na svých oficiálních internetových stránkách libyjská vláda. "Šéf přechodné vlády Alí Zajdán byl z neznámých důvodů odvezen na neznámé místo skupinou mužů, o nichž se domníváme, že jde o bývalé povstalce," oznámila vláda ve stručném prohlášení.

Krátce před polednem únosci politika propustili. Asi o hodinu později se již na svém účtu na Twitteru k incidentu osobně vyjádřil i sám Zajdán. "Jsem v pořádku, díky Bohu. Jestli cílem této operace bylo přimět mě k rezignaci, pak říkám, že neodstoupím. Postupujeme malými krůčky, ale správným směrem," napsal na sociální síť politik.

Panarabská televizní stanice al-Džazíra upřesnila, že předsedu vlády ozbrojenci unesli v noci ze středy na čtvrtek z jeho pokoje v hotelu Corinthia v Tripolisu, kde dlouhodobě pobýval. Agentura AP uvedla, že spolu s ním byli uneseni také jeho dva tělesní strážci. Podle ochranky hotelu nepadl při incidentu jediný výstřel.

Zdali však únosci Zajdána po několika hodinách propustili dobrovolně, nebo je k tomu přiměly libyjské ozbrojené složky, není zatím jasné. Jeden z armádních velitelů pro libyjskou televizní stanici uvedl, že do budovy, kde premiéra únosci drželi, vtrhlo vojenské komando. Libyjské úřady se k osvobození politika dosud oficiálně nevyjádřily.

K únosu se přihlásili rebelové bojující kdysi proti Kaddáfímu

Jasno není ani v tom, kdo přesně premiéra zadržoval. Několik hodin po únosu se k akci přihlásila skupina někdejších rebelů z hnutí Operační vedení libyjských revolucionářů, jež dříve bojovalo proti režimu plukovníka Muammara Kaddáfího.

Podle agentury DPA se na Zajdánově únosu ale podílela jednotka ministerstva vnitra, Brigáda boje proti zločinu, složená z bývalých povstalců. Ta je podřízená Operačnímu velení libyjských revolucionářů a ministerstvu vnitra.

Státní agentura Lana s odvoláním na jednoho z pracovníků příslušného oddělení ministerstva oznámila, že Zajdán "nebyl unesen, nýbrž zatčen pracovníky tohoto oddělení". Podle únosců se tak stalo na pokyn generální prokuratury. Libyjské státní zastupitelství však vydání příkazu k zatčení pro stanici al-Arabíja popřelo.

Únos premiéra je údajně odvetou za akci Američanů v Tripolisu

Anas Libí

Figuroval na seznamu nejhledanějších osob FBI kvůli spoluúčasti na atentátech proti americkým velvyslanectvím v Keni a Tanzanii v roce 1998 a úřady na něj vypsaly odměnu pěti milionů dolarů.

Libí se nyní nachází v americké vazbě mimo Libyi. Podle dostupných informací jej Američané transportovali na palubu USS San Antonio, kde je vyslýchán. Následně má být převezen do Spojených států, kde by měl stanout před soudem.

Anas Libí na archivním snímku.

Další nejasnosti panují ohledně příčiny premiérova zadržení. Několik hodin po zajmutí premiéra bývalí revolucionáři uvedli, že únos je odvetou za zásah speciálních amerických jednotek na dopadení hledaného teroristy Anase Libího. Komando Navy SEALs jej zajalo o víkendu v Tripolisu (více o akci speciálních amerických jednotek na dopadení Libího se dočtete zde). 

"Jeho zatčení (Zajdáního) přichází v reakci na prohlášení Johna Kerryho (amerického ministra zahraničí pozn. red.) o zajmutí Anase Libího poté, co uvedl, že libyjská vláda o operaci věděla předem," uvedl podle agentury Reuters v prohlášení mluvčí Operačního vedení libyjských revolucionářů. Vláda ale popřela, že by ji Američané o chystané akci předem informovali a dokonce proti ní protestovala.

Operační velení libyjských revolucionářů působící na ministerstvu vnitra však s odstupem několika hodin od únosu popřelo, že Zajdánovo zadržení souvisí s rolí, kterou jeho vláda údajně sehrála při dopadení Libího.

Zatčen byl podle nich na základě paragrafů o "zločinech poškozujících stát nebo bezpečnost státu", uvedla agentury AFP. Žádné další podrobnosti skupina neuvedla.

Povstalcům se příčí, že Zejdán kdysi sloužil Kaddáfího režimu

Dva roky po pádu plukovníka Muammara Kaddáfího se Libye stále potýká s povstaleckými skupinami, které bojovaly proti někdejšímu režimu. Některé oblasti se centrální vládě dosud nepodařilo získat z područí rebelů.

Cílem povstalců bývají často někdejší vysocí představitelé Kaddáfího režimu. Mezi nimi také právě Zajdán, který za minulé éry působil jako diplomat v Indii, než posléze přešel na stranu opozice.

Koncem dubna sídlo premiéra obléhali rebelové vyzbrojení kulomety, protileteckými kanóny či raketomety s požadavkem na Zajdánovu demisi. Konec akce podmiňovali prosazením zákona, jenž by zakázal představitelům starého režimu zapojit se do politického života. Legislativu vylučující osoby spjaté s Kaddáfího érou z veřejných funkcí na dobu deseti let o týden později schválil tamní parlament.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video