V Glasgow tekly slzy, separatisté truchlili v hospodách i na ulicích

  • 315
Na jedné straně pláč a zklamání, na té druhé jásot a decentní oslavy. Tak vypadalo páteční ráno ve Skotsku, kdy byly oznámeny konečné výsledky referenda o odtržení od Británie. Ohlasy mohutně žijí i sociální sítě, na kterých je mnohem aktivnější vítězná strana.

Už od časných ranních hodin bylo jasné, že pro stoupence nezávislého Skotska bude mít páteční ráno hořkou pachuť. Ti nejoddanější sledovali sčítání hlasů v hospodách po celé zemi, radost jim však udělaly jen čtyři z 32 volebních okrsků.

Skotská volba

V Glasgow, kde se sešli čelní představitelé kampaně za odtržení a hlavní náměstí obsadila mládež zahalená v skotských vlajkách, spadla nálada na bod mrazu. Po šesté hodině ráno se podle reportéra BBC na tvářích některých stoupenců samostatného Skotska začaly objevovat slzy.

Našli se však i lidé, kteří se výsledky referenda nenechali rozhodit. „Jedna paní mi řekla, že byla realistická a 45 procent hlasů je pořád velký hlas pro změnu,“ sdělil reportér.

Se smutnou tváří si ti, kteří v referendu hlasovali pro „ANO“ vyslechli projev lídra kampaně za nezávislé Skotsko Alexe Salmonda. „Přijímám rozhodnutí Skotů a vyzývám Skotsko, aby přijalo demokratický verdikt skotského lidu,“ řekl.

Proslov si přišla s pláčem poslechnout i 48letá Susan Maciverová, která se osobně zapojila do politiky až v rámci kampaně před referendem. Podle svých slov se bojí, že všechna snaha přijde vniveč a boj o nezávislost její vlasti pomalu ale jistě utichne. Ohledně nového referenda je pesimistická. „Nemyslím si, že by Westminsterský palác dovolil, aby se to stalo znovu,“ míní úřednice.

Její manžel Alistair v pátek ráno emotivní projev Alexe Salmonda ocenil. Líbilo se mu, že první ministr Skotska dal lidem naději „na to, že tohle ještě není konec cesty“. Podle svých slov je navíc rád, že Salmond neohlásil odchod z politiky. „Bál jsem se, že s tím vším sekne. Jsem rád, že se rozhodl pokračovat. Kdyby rezignoval, byla by to dvojitá výhra pro kampaň Better Together“ (Raději společně), myslí si Alistair.

Skotští nacionalisté netruchlili jen v hospodách a ulicích. Své zklamání z výsledků referenda dávali najevo i na sociálních sítích. Derek Morison například na Twitter napsal: „Strávil jsem čtyři hodiny rozdáváním letáků ve dvou volebních místnostech v Glasgow... je pro mě strašně těžké uvěřit výsledkům.“

Soustrast s poraženými vyjádřil i britský herec Simon Pegg. Na svůj účet na Twitteru napsal, že chápe smutek těch, kteří tak vehementně hlasovali pro odtržení Skotska. „Doufejme, že z hlasování budou vyvozeny nějaké změny,“ napsal.

Stoupenci jednotného Skotska oslavovali i v Austrálii

Vlna nadšení naopak v pátek ráno zavládla v hlavním táboře kampaně Better Together bojující za setrvání Skotska v Británii. Příznivci a členové kampaně se shromáždili v prostorách hotelu Marriot v Glasgow, píše server The Independent. Zástupy lidí propukly v největší jásot po oznámení konečných výsledků . V tu chvílu jim bylo úplně jedno, že separatisté v Glasgow jako v jednom z mála okrsků vyhráli.

„Vypadá to, že jsme prohráli v Glasgow, ale bylo to těsné. Tam, kde jsme vyhráli, to však byl slušný rozdíl,“ pochvaloval si výsledek jeden ze členů kampaně. Následovalo slavnostní přiťuknutí šampaňským a decentní oslavy úspěchu. „Dnes ráno cítím obrovskou úlevu. Skvělé výsledky! Teď bychom měli pokročit se zavedením změn, které budou nejlepší pro celé Spojené království,“ napsal Michael Aldridge na Twitter.

Hlasování o budoucnosti jednotného Spojeného království nebylo hlavním tématem jen ve Skotsku. Sčítání a výsledky referenda bedlivě sledovali i skotští krajané v Austrálii. Nejvíce se jich podle serveru The Guardian sešlo v baru Arisaig v Sydney. Bok po boku zde seděli jak ti, kteří přišli podpořit samostatnost své vlasti, tak zastánci jednotné Británie. Po ohlášení prvních výsledků vystřelili vítězný tábor ruce nad hlavu, poražení jen smutně sklonili hlavy.

Po sečtení všech 32 okrsků získali odpůrci skotské samostatnosti přes 55,3 procenta hlasů. Celkem tedy proti odtržení od Británie hlasovaly více než dva miliony Skotů. Stoupenci odtržení získali 44,7 procenta, což činí 1,6 milionu hlasů. Celková volební účast se zastavila na 84,59 procentech.

Separatisté, kteří usilovali o ukončení 307 let trvající unie Skotska s Anglií, sice uspěli v největším skotském městě Glasgow, kromě toho však ovládli pouze tři další okrsky, což na celkové vítězství nestačilo (více o výsledcích referenda se dočtete zde).

Ve kterých skotských volebních okrscích zvítězili příznivci samostatnosti

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video