Roman Jelínek, advokát zadrženého poslance Davida Ratha

Roman Jelínek, advokát zadrženého poslance Davida Ratha | foto: Dan Materna, MAFRA

Policie zatajila soudci část odposlechů, tvrdí Rathův advokát

  • 363
Advokát vazebně zadržovaného poslance Davida Ratha si stěžuje, že policie zatajila soudci rozhodujícímu o vazbě část odposlechů, které údajně svědčí pro poslancovu nevinu. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová však takové tvrzení kategoricky odmítá.

Advokát Roman Jelínek se opírá o Rathova slova, jež mají dokazovat, že netušil, co je v krabici od vína, v níž policisté našli sedm milionů korun.

Rathovo tvrzení, že si myslel, že je v krabici víno, potvrzují podle něj přepisy odposlechů, které nyní policie zařadila do spisu. Rath na nich před odchodem z domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a někdejšího poslance Petra Kotta například říká: "Na to francouzské se těším" nebo: "Nesmím ho vypít moc najednou, to víš, to by mi večer zas bylo špatně."

Podle advokáta se ten, kdo tuto část odposlechů vyjmul z přepisů, dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Pachatel prý věděl, že "uvedená část může svědčit ve prospěch Ratha" a že "upravené výstupy operativně pátracích prostředků jsou způsobilé ho poškodit". Přesto do spisu zařadil pouze částečný přepis, na jehož základě byl poslanec obviněn a poslán do vazby. Právník proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Kategoricky toto tvrzení odmítám. Považuji ho jen za další navazující výrok obhajoby, nic víc," zareagovala na Jelínkovo tvrzení pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ dozorovala na počátku. Podle ní měly soudy, stejně jako obhajoba, k dispozici kompletní spis. Případné důkazy o Rathově nevinně budou jeho obhájci moci předložit během procesu.

Salačová připravila obhajobu o munici

Podle serveru Lidovky.cz ovšem odposlechy nejsou pro státní zastupitelství klíčové. Rathovi obhájci i advokát dua Pancová-Kott se totiž snažili nahrávky znevěrohodnit. Šanci jim v září dal Ústavní soud, podle něhož případ od začátku měli dozorovat středočeští státní zástupci a nikoliv ústečtí.

Podle dozorujícího státního zástupce Petra Jiráta je však klíčovým bodem pro obžalobu výpověď Ivany Salačové. Ta podrobně popsala uplácení v případu buštěhradského zámku i role jednotlivých lidí. Výměnou za svědectví by mohla získat status spolupracujícího obviněného (více o tomto institutu se dočtete zde).

Už v červenci přitom druhý Rathův právník Adam Černý iDNES.cz řekl, že výpověď podnikatelky, přes niž měly téct finance na úplatky, jeho klienta nijak neohrozí. "Uvedla, že ji pan Rath nikdy neovlivňoval, nikdy se s tím řízením nepokoušel manipulovat. Ve vztahu k němu to vyznělo tak, že s tou věcí neměl nic společného," uvedl Černý.

Chystá se obžaloba

Policisté někdejšího středočeského hejtmana zadrželi s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun, 14. května večer. Podle kriminalistů to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. V září začali politika stíhat kvůli dalším úplatkům, údajně totiž měl zasahovat do soutěže na nákup vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Vyšetřování kauzy se přitom podle informací MF DNES chýlí ke konci. Detektivové shromáždili všechny důkazy, obvinění by se měli v příštím týdnu začít seznamovat se spisem, napsal deník (více se dočtete zde). Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Kromě Ratha stíhá policie v kauze dalších deset lidí. Politik, Pancová a Kott jsou stále ve vazbě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video