Kodaň. Ilustrační snímek

Kodaň. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obyvatelé Kodaně hlásí na radnici čím dál víc radikálních sousedů

  • 334
Obyvatelé dánské metropole loni radnici upozornili na 100 mladých lidí, kteří se podle nich začali radikalizovat a hrozí, že mohou propadnout náboženskému fanatismu. Je jich mnohem více než v minulých letech. Kodaňská starostka pro integraci to považuje za dobrou zprávu - těší ji, že se znepokojení lidé úřadům svěřují.

Dánský zpravodajský server The Local uvádí, že na kodaňské radnici se za rok 2015 sešlo 100 varování od lidí, kteří si všimli znepokojivé změny chování některého ze sousedů. Oproti předchozímu roku se počet těchto oznámení zvedl o 66 procent.

Občané upozorňují třeba na případy mladíků, kteří začnou vyznávat striktní náboženská pravidla a požadují po zbytku rodiny či spolužácích, aby se jimi také bezvýhradně řídili. V osmnácti případech radnice uznala, že je situace vážná, a zařadila „rizikového“ Kodaňana do preventivního programu, v jehož rámci vytipovaný člověk a jeho rodiče dostanou speciálně vyškoleného poradce.

Anna Mee Allerslevová, která ve sboru kodaňských starostů zodpovídá za integraci menšin, rostoucí počet oznámení vítá. „Je to pro nás vlastně úspěch, neboť to znamená, že máme důvěru. Rodiče, přátelé a známí věří, že se na nás mohou obrátit,“ prohlásila.

Podezřelé chování hlásí úředníci, rodina i přátelé

Kodaňská radnice ani dánská média neuvádějí, o jaký typ radikalizace mezi mladíky konkrétně jde. Z dalších aktivit městského projektu VINK, který má radikalizaci zabránit, ovšem jednoznačně vyplývá, že se kodaňská metropole snaží předcházet zejména výchově radikálních islamistů.

VINK v minulosti pořádal například besedu s někdejším bojovníkem Talibanu a spolupracuje s mládežnickou organizací dánských muslimů Munida.

Jak veřejnoprávní stanici Danmarks Radio sdělil vedoucí projektu VINK Muhammad Hee, na radnici se kvůli obavám z radikalizace sousedů obracejí zejména pracovníci města a dalších správních úřadů.

Džihádisté lákají kluky z ghett

Jedna ze společných zahrad, které mají obyvatelé sídliště Gellerup k dispozici...

Chudí mladíci z přistěhovaleckých čtvrtí Dánska jsou pro radikální islamisty vítaným nástrojem.

Imámové v některých mešitách je otevřeně lákají, aby se přidali k svaté válce.

Jednu z líhní džihádistů loni navštívil reportér iDNES.cz (reportáž zde).

Výjimkou však nejsou ani rodiče nebo přátelé lidí, kteří se v jejich očích postupně začnou chovat jinak. „Pokud si s mladíkem už několikrát zkoušeli promluvit, ale nezabralo to, mají naději, že jim dokážeme pomoci,“ říká Hee.

Převychovaní islamisté besedují s dětmi

Dánsko mezi evropskými státy dlouhodobě zaujímá přední příčku v žebříčku „vývozu“ džihádistů v poměru k celkové populaci. Na rozdíl od mnoha jiných zemí mají navíc dánští občané, kteří se například vydají bojovat do Sýrie, poměrně slušnou šanci na návrat.

Místo zatýkání, které volí většina Evropy, se Dánové mnohdy pokoušejí radikály „převychovat“ a začlenit zpět do místní společnosti. Úřady jim mohou přispět na vzdělání či pomoci s nalezením práce.

Bývalí džihádisté pak navštěvují školy na přistěhovaleckých předměstích, kde žákům vypráví hrůzné zážitky z Blízkého východu a radí, aby se radikálnímu islamismu vyhnuli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video