Džihádisté lákají mladé kluky z ghett. Převychováme je, věří Dánové - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Džihádisté lákají mladé kluky z ghett. Převychováme je, věří Dánové

  20:09
Aarhus (Od zpravodaje iDNES.cz) - Případ muslima, který střílel na debatě o svobodě projevu v Kodani a později zaútočil na tamní synagogu, je v Dánsku ojedinělý. Chudí mladíci z přistěhovaleckých čtvrtí jsou ovšem pro radikální islamisty vítaným nástrojem. Imámové v některých mešitách je otevřeně lákají, aby se přidali k svaté válce.
Jedna ze společných zahrad, které mají obyvatelé sídliště Gellerup k dispozici...

Jedna ze společných zahrad, které mají obyvatelé sídliště Gellerup k dispozici mezi domy. Architektonický plán počítal s tím, že obyvatelé budou mít na předměstí vše, co potřebují. I to však nakonec přispělo k tomu, že na okraji města vzniklo prakticky uzavřené „ghetto“. | foto: Michal Bělka, iDNES.cz

Mělo to být moderní předměstí, jehož obyvatelé mají po ruce všechno, co potřebují. Taková byla v šedesátých letech představa architektů, kteří na okraji dánského města Aarhus postavili dvojici panelových sídlišť - Gellerup a Toveshøj.

Město imigrantů

V dánském Aarhusu žilo na začátku roku 2015 celkem 326 246 lidí. Patnáct procent z nich přišlo do Dánska odjinud, zejména ze zemí Blízkého východu.

V následujícím přehledu najdete nejčastější národnosti, ke kterým se přistěhovalci hlásí.

  1. Libanon: 4 844
  2. Turecko: 4 334
  3. Somálsko: 4 311
  4. Irák: 3 598
  5. Vietnam: 2 545
  6. Írán: 2 410
  7. Polsko: 2 164
  8. Německo: 2 013
  9. Afghánistán: 1 846
  10. Rumunsko: 1 704

Zdroj: Danmarks Statistik

Dánové však o nové domy nejevili zájem. Do levných bytů se tak začali stahovat přistěhovalci, zejména uprchlíci z Blízkého východu. Doufali v nový začátek a kvalitnější život, mnozí však na šedivém předměstí postupně přišli o iluze. Kdysi oceňované sídliště má po několika dekádách pověst jizvy na tváři přístavního města. Média o něm hovoří jako o ghettu, někteří z místních připojují ještě slovo „muslimské“.

To není tak docela pravda, na sídlišti se potkávají lidé několika desítek národností a nejrůznějších vyznání. Podobně pestré jsou i záznamy v policejních statistikách, které v Gellerupu a podobných čtvrtích evidují vyšší kriminalitu než ve zbytku Dánska.

Nejde o série vražd nebo znásilnění. Neexistuje tu ani žádná „no-go zone“ pro nemuslimské obyvatelstvo, jak se o oblastech s vysokou koncentrací vyznavačů islámu občas mluví. Gellerup trápí zejména kapsáři, zloději jízdních kol a zřejmě i prodejci drog, tak jako v každé městské čtvrti zmítané nezaměstnaností. Byť se zdejší policisté setkali i s házením kamení po hlídkových vozech v režii pouličních gangů.

Mešita verbovala džihádisty. Zavřít ji nemůžeme, tvrdily úřady

Přesto zde existuje jedna vážná hrozba, která se váže na tamní muslimskou komunitu. Mladíci z předměstí, kteří nevidí šanci na vzdělání a lepší budoucnost, jsou snadným cílem radikálních islamistů verbujících nové bojovníky pro organizaci Islámský stát.

V žebříčku „vývozu“ džihádistů v poměru k celkové populaci zaujímá Dánsko dlouhodobě přední příčku mezi evropskými zeměmi. Jen z Aarhusu jich v roce 2013 do Sýrie a Iráku zamířily tři desítky. Nejmladšímu bylo pouhých 18 let, nejstaršímu 25.

Mezi Dány se dokonce otevřeně hovořilo o konkrétní mešitě, jejíž kazatel se hrdě hlásí k myšlenkám Islámského státu.

„Z té mešity dokonce odjížděli džihádisté a ministerstvo vnitra oznámilo, že ji zavřít nemůže, protože nemá důkazy, že se tam porušuje nějaký dánský zákon,“ rozčiloval se v polovině ledna jeden z demonstrantů, kteří přišli do Kodaně vyjádřit své obavy z islamizace Evropy (o průvodu čtěte zde).

Demonstrant hovořil o svatostánku, který stojí právě na sídlišti Gellerup. Bývalá továrna na led v ulici Grimhøjvej loni přitáhla pozornost světových médií včetně britského listu The Guardian, prestižního deníku Washington Post nebo ruské televize RT.

Šéf mešity spekulace o verbování džihádistů odmítá, veřejně se od radikálních islamistů distancovat však nemíní. Na nátlak úřadů odsoudil alespoň vraždy zajatých novinářů a humanitárních pracovníků a mladým muslimům teď - alespoň oficiálně - radí, aby zůstali doma.

Komunikovat přímo s někým z obyvatel přistěhovaleckých čtvrtí je obtížné. Angličtina je mezi Dány všeobecně velmi populární a místní ji ovládají téměř tak dobře jako svou mateřštinu, pro některé obyvatele předměstí je však úspěchem, když se vůbec naučí obstojně dánsky.

Dánsko radikální bojovníky nezatýká, spoléhá na převýchovu

Bez ohledu na mešitu v Grimhøjvej a posunu, kterého v jejím případě úřady dosáhly, strach z radikalizace mladých muslimů ve Skandinávii přetrvává. Útok na debatu o svobodě slova a kodaňskou synagogu, který na sklonku týdne spáchal dvaadvacetiletý Omar Abdel Hamid El-Hussein, navíc Dánům připomněl, že islamisté neúřadují jen v Sýrii a Iráku, ale mohou zaútočit i v centru evropské metropole. Podobně jako v lednu v Paříži.

„Kvůli postupu teroristů z Islámského státu dnes zažíváme příšernou směs středověkého barbarství a moderní komunikační strategie. Musíme bojovat ze všech sil, abychom probíhající radikalizaci zastavili,“ míní dánský ministr obrany Nicolai Wammen.

Na rozdíl od některých evropských zemí, které se snaží svým džihádistům zabránit v návratu do vlasti nebo je zatýkají, dánští radikálové se mohou do své vlasti vracet bez obav. Aarhuské úřady se rozhodly vsadit na pozitivní motivaci - navrátilcům shánějí práci, přijímají je na univerzity a nabízejí jim bezplatnou pomoc psychologa.

V těchto místech stál jeden z ošuntělých panelových domů. Na místě někdejších...
V těchto měsících se aarhuská radnice odhodlala k radikálnímu kroku - aby bylo...

Aarhuská radnice se rozhodla, že je nutné Gellerup oživit. Některé domy musejí ustoupit kancelářím a kulturním centrům.

Bývalí džihádisté poté chodí do škol s velkým podílem muslimských žáků, líčí jim své zkušenosti a radí, aby se cestám na Blízký východ vyhnuli. Podle starosty Jacoba Bundsgaarda to zabírá a aarhuský model tak už přijala celá severská země.

A proměnou teď prochází i prostředí, ve kterém aarhuští imigranti žijí. V posledních měsících se na sídlišti Gellerup začaly činit buldozery a některé z panelových domů srovnaly se zemí. Další budou následovat - radnice zahájila dlouho plánovanou proměnu, která má na předměstí přilákat firmy, turisty i rodilé Dány.

Představitelé místní komunity na přestavbu sídliště vyčlenili v přepočtu téměř dvě miliardy korun. Doufají, že nové kancelářské budovy a kulturní centra Gellerup pomohou oživit, začlenit jeho obyvatele do společnosti a zvrátit jeho pověst přistěhovaleckého ghetta.

Střelec o víkendu útočil na dvou místech v Kodani:

14. února 2015

Střelec útočil na dvou místech v Kodani | (0:28) | video: Reuters

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Úcta, láska, oddanost? Trumpův emisar se vřele vítal s Putinem s rukou na srdci

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff se v pátek setkal s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Witkoff s ním měl schůzku v prezidentské knihovně v Petrohradě, kde si před...

11. dubna 2025  18:30,  aktualizováno  12.4 7:08

Ukradené Vánoce Donalda Trumpa. Čínské továrny na ozdoby nemají zakázky z USA

V továrnách na východě Číny v tomto období tradičně vrcholí výroba umělých vánočních stromků a ozdob pro americký trh. Letos je ale provoz spíše poklidný. Objednávky z USA totiž proti minulým rokům...

12. dubna 2025

Hlavně ušetřit. Češi nakupují v nových diskontech, i zboží krátce po trvanlivosti

Premium

Stále větší pozornost si mezi českými zákazníky získávají diskontní obchody, které nabízejí potraviny s blížícím se koncem minimální trvanlivosti nebo krátce po ní. I když se v nich nedá pořídit...

12. dubna 2025

Americké sólo Meloniové dráždí Macrona. S USA má italská premiérka lepší vztahy

Premium

Současná americká administrativa nemá v Evropě významnějšího partnera, než je italská pravicová premiérka Giorgia Meloniová. V době obchodních sporů představuje pomyslný most mezi Evropou a Amerikou.

12. dubna 2025

„Dvacet let zkušeností, doktorát, nástupní plat 20.000 hrubého.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Boj o život. V Česku přibývá nemocí od klíšťat, útočí už brzy na jaře i v zimě

Premium

S teplým počasím roste riziko nákazy od klíšťat. Lékaři varují, že parazit se může přisát téměř kdykoli, pokud nemrzne. Dokazují to případy 140 lidí, kteří se léčili s klíšťovým zánětem mozkových...

12. dubna 2025

Bolsonara opět odvezli do nemocnice, trpí následky bodnutí nožem před sedmi lety

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl v pátek kvůli silným bolestem břicha převezen vrtulníkem do nemocnice v severovýchodní Brazílii. Bolesti souvisejí s dlouhodobými následky pobodání...

11. dubna 2025  21:50

Rusko zapsalo svého exdiplomata na seznam cizích agentů. Je mi ctí, reagoval

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů Andreje Kozyreva, prvního ruského ministra zahraničí v postsovětské éře. Čtyřiasedmdesátiletý Kozyrev žije ve...

11. dubna 2025  21:01

Dvě srážky vlaků s auty po pouhé čtvrt hodině, jeden řidič zemřel

Dvě vážné nehody na železničních přejezdech se odehrály v pátek večer – u Oldříše na Svitavsku a v Poděbradech na Nymbursku. V jednom případě řidič přežil se zraněním, v druhém zemřel na místě....

11. dubna 2025  20:55

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

11. dubna 2025  20:22

Na Floridě se zřítilo letadlo na silnici. Vytlačilo jedoucí auto na železniční trať

Aktualizujeme

Malé letadlo se v pátek večer středoevropského času zřítilo ve městě Boca Raton na Floridě, uvádí televizní stanice ABC News s odkazem na místní policii a úřady. Na palubě letadla byli tři lidé, z...

11. dubna 2025  18:15,  aktualizováno  20:06

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čech počítá zabité ruské důstojníky. Už má pět tisíc jmen, sledují ho i západní experti

Premium

Je to trochu zvláštní hobby. Pročítá nekrology, prochází fotky hřbitovů a sestavuje databázi ruských důstojníků. Už je v ní přes pět tisíc jmen. „Ruská ochota nést útrapy války je pro nás Evropany...

11. dubna 2025

Trump a Musk navlékají tkaničky, u šicích strojů jsou tlustí Američané. Čína trolí USA

Na čínských sociálních sítích kolují videa vytvořená umělou inteligencí, která zesměšňují Američany, kteří se jako tlustí dělníci dřou u pásu po zavedení cel vůči Číně a přesunu výroby do USA. Na...

11. dubna 2025  19:23