Listopad 2013. Na konci října si Miloš Zeman poranil koleno. V noci si nerozsvítil a údajně zakopl o koberec, který měl před tím shrnout jeho pes. V listopadu se kvůli zranění léčil v Lánech. | foto: Kancelář prezidenta republiky

Urazil jste nás, vyčítají postižení Zemanovi. Podsouváte mi to, opáčil

  • 1916
Rada zdravotně postižených chce od prezidenta Miloše Zemana omluvu za slova, že jmenování premiéra je důstojná záležitost, kterou nelze řešit z invalidního vozíku. Prezident se v tom duchu vyjádřil v pondělí večer v Rádiu Impuls. Hrad ale opáčil, že se prezident nechtěl nikoho dotknout, "jak je mu podsouváno".

Prohlášení NRZP

Národní rada zdravotně postižených ČR vyzývá prezidenta Miloše Zemana, aby se omluvil za svůj výrok, který učinil v souvislosti s časováním pověření B. Sobotky sestavením Vlády ČR.

Výrok "Jmenování je důstojnější záležitost, kterou nemohu řešit z invalidního vozíku" implikuje, že člověk na invalidním vozíku má nižší důstojnost než člověk, který na invalidním vozíku není.

I přesto, že vnímáme kontext, v jaké souvislosti tato slova z úst pana prezidenta zazněla, NRZP ČR považuje tento výrok za nevhodný vzhledem k tomu, že jej pronesla hlava státu a za urážlivý vůči lidem se zdravotním postižením.

Prezident se ve vysílání Rádia Impuls na adresu předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky vyjádřil takto: "Upozorním ho, že pokud bych ho jmenoval premiérem, tak bude muset počkat, protože to je poněkud důstojnější záležitost, kterou nemohu řešit z invalidního vozíku." (Více o pořadu čtěte zde.)

Jmenování nového premiéra tak podle něj připadá v úvahu nejdříve na počátku prosince.

Tím nicméně rozzlobil Národní radu zdravotně postižených, která Zemana vyzvala, aby se omluvil (její prohlášení najdete v rámečku).

Co by dělal, kdyby na vozíku zůstal?

"Pan prezident v podtextu vlastně říká, že člověk na vozíku má menší důstojnost než ostatní, což je značně diskriminující," řekl iDNES.cz předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Dodal, že prezidentovi nepřeje nic špatného, ale že si nedovede představit, co by dělal na vozíku dál, pokud by se neuzdravoval. "To by vládu nejmenoval nikdy?" položil řečnickou otázku.

Národní rada zdravotně postižených oslovila před třemi měsíci Hrad s prosbou o setkání s prezidentem, dosud jí ale podle předsedy Krásy nedorazila žádná reakce. "Mrzí nás to, protože třeba s předchozími prezidenty jsme spolupracovali dobře," posteskl si pro iDNES.cz Krása.

Prezident se nikoho nechtěl dotknout, uvedl Hrad

Hrad odmítl, že by se důstojnosti zdravotně postižených dotkl. "Pan prezident hovořil v Impulsech Václava Moravce o své konkrétní situaci a v žádném případě tedy nebylo jeho úmyslem jakkoliv se dotknout důstojnosti zdravotně postižených, jak je mu podsouváno. Smysl vyjádření pana prezidenta je jasný, a proto považujeme prudkou reakci na jeho slova za nepřiměřenou," uvedla mluvčí Hradu Hana Burianová.

Zdržuje Zeman? A co na to ústava?

Prezidentovo zdůvodnění, proč na vozíku nemůže premiéra jmenovat, nemá žádnou oporu v ústavě. Nejvyšší zákon země ale pamatuje na situaci, kdy prezident "nemůže svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat". Pokud by se na tom usnesla Sněmovna (poprvé po volbách se sejde 25. listopadu) i Senát, pravomoc jmenovat předsedu vlády by přešla na šéfa Sněmovny.

Prakticky vzato by jmenování premiéra na začátku prosince, ať už prodlevu Zeman zdůvodňuje jakkoliv, nijak nevybočovalo z běžné české praxe. Na konci listopadu uplyne od voleb pět týdnů. Petr Nečas v roce 2010 a Vladimír Špidla v roce 2002 se oba stali premiéry čtyři týdny po volbách, Mirek Topolánek po volbách v roce 2006 čekal ještě déle.

ČSSD navíc nyní více než dva týdny ztratila vnitrostranickým bojem a první jednání s možným koaličním partnerem KDU-ČSL naplánovala až na dnešní večer.

Dokud Zeman nejmenuje nového premiéra, povládne České republice vláda tvořená řadou ministrů v demisi, kteří ve volbách kandidovali za neúspěšnou stranu SPOZ.

Paroubek se za Jedličkův ústav omluvil

Do podobné situace jako Zeman se v minulosti dostal bývalý premiér a exšéf ČSSD Jiří Paroubek. Ten v roce 2009 glosoval negativní kampaň, kterou tehdy sociální demokraté vedli proti ODS. Na plakátech ČSSD k eurovolbám se proto objevila i fotografie Mirka Topolánka se "Já jsem v pohodě, co vy?".

Paroubek v České televizi plakát hájil slovy, že "není negativní, ale kontrastní". "Já si myslím, že on (Topolánek) tam nevypadá, jako kdyby utekl z Jedličkova ústavu. Nebo myslíte, že ano?" ptal se moderátora Paroubek.

Proti výroku se ozval ředitel Jedličkova ústavu a Paroubek se nakonec za výrok omluvil (více zde).

Zeman na Impulsu: Sobotku nejmenuji premiérem dříve než v prosinci

4. července 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video