Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na  výstavě Expo v čínské Šanghaji (11. června 2010)

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na výstavě Expo v čínské Šanghaji (11. června 2010) | foto: AP

Rada bezpečnosti OSN je diktátorským nástrojem USA, ulevil si Ahmadínežád

  • 30
Mahmúd Ahmadínežád zavítal na den Íránu na světové výstavě Expo v Šanghaji a neodpustil si kritiku nových sankcí, které přijala Rada bezpečnosti OSN. Podle něj dokument nemá žádnou právní hodnotu a Rada bezpečnosti je "diktátorským nástrojem v rukou Spojených států".

Nebyla to první kritika středečního rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Už těsně po hlasování Ahmadínežád prohlásil, že je rezoluce "použitý kapesník, který je třeba hodit do popelnice". (více o schválení sankcí čtěte zde)

AHMADÍNEŽÁD O REZOLUCI

"Tato rezoluce je pouhý cár papíru. Bezcenného papíru," řekl prezident v Číně.

Ke své kritice dnes ještě přidal, že světové jaderné mocnosti chtějí mít monopol na tuto technologii a brání ostatním státům v mírovém využívání nukleární energie. "Tato rezoluce je pouhý cár papíru. Bezcenného papíru," dodal íránský prezident.

Včera se objevily informace, že Teherán přeruší své vztahy s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Ahmadínežád to v Šanghaji popřel.

"Není důvod, aby inspektoři odešli z Íránu. S naším mírovým jaderným programem nemáme problém," vysvětlil prezident. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program nemá vojenské účely, z čehož ho podezírá Západ.

Ahmadínežád doufá v další spolupráci s Čínou

USA obvinil Ahmadínežád z pokrytectví, když připomněl, že jsou jedinou zemí, která použila proti jiné atomovou zbraň. "Jak si mohou osobovat právo vyvíjet tlak na jiné státy, které chtějí vyvíjet jadernou technologii pro mírové účely?" tázal se íránský prezident.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na  výstavě Expo v čínské Šanghaji (11. června 2010)

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na výstavě Expo v čínské Šanghaji (11. června 2010)

Ahmadínežád se opřel i do Baracka Obamy. "Myslím si, že prezident Obama udělal závažnou chybu... Ví, že rezoluce nebude mít žádné účinky. Brzy zjistí, že se nerozhodl dobře, když zablokoval cestu k přátelským vztahům s íránským lidem," podotkl íránský vůdce.

rUSKÁ DODÁVKA
S-300 DO ÍRÁNU

V Rusku se rozhořel spor o osud protiraketových systémů S-300, které má podle platné rusko-íránské smlouvy Moskva dodat Teheránu. Zatímco podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova se sankce ruských raket netýkají, jiné zdroje mají opačný názor. Spor rozsoudí ruský prezident Dmitrij Medveděv. Kreml připravuje přesný seznam ruských zbraní, jejichž vývoz do Íránu bude zakázán.

Ahmadínežádova návštěva je zaměřena na světovou výstavu Expo a žádné schůzky íránského vůdce s vrcholnými čínskými představiteli se nechystají.

Čína, která je největším obchodním partnerem Íránu, se nechala po měsících vyjednávání přesvědčit západními státy, aby rezoluci při hlasování v RB OSN ve středu podpořila. Za to Čínu ve čtvrtek íránští představitelé ostře kritizovali.

Ahmadínežád se nicméně dnes další kritiky na adresu Pekingu zdržel a naopak vyjádřil naději, že "dva velké národy, Čína a Írán, které jsou dědici nejstarších civilizací světa, budou spolupracovat na budování lepšího světa".

Podobně jako Čína se nakonec k podpoře protiíránské rezoluce přiklonilo i Rusko, jež je společně s USA, Británií, Francií a Čínou stálým členem Rady bezpečnosti s právem veta. Proti rezoluci hlasovala jen Brazílie a Turecko, hlasování v patnáctičlenném orgánu se zdržel Libanon.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video