Hezoučký, Zeman a Drábová v Temelíně

Hezoučký, Zeman a Drábová v Temelíně - Ředitel elektrárny v Temelíně František Hezoučký, český premiér Miloš Zeman a šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová při zahájení zkušebního provozu reaktoru prvního bloku, který v následujících 18 měsících bude plnohodnotnou součástí energetické sítě. (10. června 2002) | foto: Reuters

První temelínský blok vyrábí naplno

  • 40
Temelín - Seriál poruch a plného výkonu prvního temelínského reaktoru má další díl. První blok elektrárny pracuje od sobotního dopoledne opět na 100 procent. Minulý čtvrtek ho zastavila netěsnost. "Je horko, takže je také teplejší chladicí voda. Tím pádem výkon během dne klesne z tisíce třeba na 960 megawattů," řekl vvýkonný ředitel elektrárny František Hezoučký.

Odstávku zavinilo těsnění
Zkušební provoz začal v pondělí 10. června a od té doby dvakrát stál kvůli výměně těsnění turbogenerátoru. Ten se zastavil, protože měřící čidla při vyšší zátěži opět zaznamenala netěsnost na jeho elektrické části. 

Temelínský první blok přitom začal do rozvodné sítě dodávat proud teprve ve středu večer poté, co asi 24 hodin stál. Jeho zkušební provoz, který začal v pondělí před polednem, tak trval pouhých čtyřicet hodin. 

"Jaderné bezpečnosti se to absolutně nedotklo," řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. "Turbíny několikrát do roka vypadávají na všech elektrárnách, ať už se tam voda ohřívá pomocí plynu, uhlí, nebo štěpením."

Po dny, kdy bude obsluha odstraňovat závadu, bude 1000megawattový reaktor pracovat asi na dvou procentech, upřesnila Drábová.

"Předpokládáme, že asi do týdne budeme připraveni pokračovat ve zkušebním provozu," uvedl k situaci na prvním bloku mluvčí Nebesář. Od začátku roku už první blok vyrobil 1,8 milionu MWh elektrické energie.

Druhý blok
Výkon reaktoru druhého bloku se stále pohybuje maximálně do dvou procent a personál pokračuje ve fyzikálních testech. Až je dokončí, předá Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost protokoly a požádá ho o povolení přejít do fáze energetického spouštění.

Zatímco na prvním bloku trvala energetické spouštění 19 měsíců, v případě druhého bloku bude podle představitelů elektrárny i SÚJB rychlejší.

V souvislosti se současnou poruchovostí zdrojů v energetické soustavě země vyhlásila Česká přenosová soustava (ČEPS) ve středu v poledne první regulační stupeň. Stoprocentní dcera ČEZ však odmítá komentovat, zda opatření přímo souvisí s poruchami Temelína.

V tomto ročním období bývá spotřeba elektřiny asi 7000 až 8000 MW. To znamená, že výpadek bloku o výkonu 1000 MW je poměrně významným zásahem do energetické soustavy.

Úterý:
Podle Milana Nebesáře zapečetili inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) uzávěr ochranné obálky, v níž je umístěn jaderný okruh s reaktorem.

"Nesprávná funkce jedné z ochran v rozvodně šest kilovoltů byla v úterý večer příčinou automatického odstavení turbogenerátoru. Po výměně čidla ochrany se při opětovném zvyšování výkonu projevila netěsnost na turbogenerátoru," dodal Nebesář.

První blok Temelína v pondělí před polednem přešel do zkušebního provozu; až do úterního večera pracoval na plný výkon a generátor vyráběl kolem 1000 megawattů.

Zkušební provoz prvního bloku zahájila elektrárna za přítomnosti premiéra Miloše Zemana v pondělí po 11. hodině.

Pondělí:
Elektrárna jde do provozu
V pondělí povolil zkušební provoz také Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB)a stavební úřad v Českých Budějovicích.

V následujících 18 měsících bude blok plnohodnotnou součástí energetické sítě. Reaktor prvního temelínského bloku začali operátoři připravovat ke spouštění 11. října 2000.

"Uvedení prvního bloku Temelína do zkušebního provozu znamená pro ČEZ provozně podstatně lacinější výrobu elektřiny, než z uhelných elektráren," řekl mluvčí provozovatele elektrárny, firmy ČEZ, Ladislav Kříž.

V rámci zkušebního provozu zahájí společnost odpisy prvního bloku, ale až poté, co stavební úřad vydá rozhodnutí o užívání stavby. Kříž odhadl, že by to mohlo být přibližně za měsíc. "Společnost ČEZ tak letos v souvislosti s prvním blokem odepíše přes 1,5 miliardy korun," sdělil mluvčí.

Náš dozor bude intenzívnější, říká šéfka SÚJB
Uvedení prvního bloku do provozu je zlomovým okamžikem nejen pro ČEZ, ale i pro SÚJB, kterému tak skončilo období intenzivního testování jaderné bezpečnosti prvního bloku.

"Po roce a půl zkušebního provozu bude sice náš dozor ještě mírně intenzivnější, ale dá se říct, že už to přechází do rutiny," řekla předsedkyně úřadu Dana Drábová. "V elektrárně budeme přítomni po celý její život," dodala. Nyní se podle Drábové hlavní pozornost SÚJB obrací ke druhému bloku.

Zatímco první blok Temelína vstupuje do zkušebního provozu, na druhém bloku pokračují fyzikální testy spouštění. O druhém bloku více čtěte ZDE.

TEMELÍN

Články o jaderné elektrárně čtěte ZDE

Výstavba a spuštění Temelína se táhne řadu let
Původní smlouva se Sovětským svazem o výstavbě Temelína z roku 1981 předpokládala, že elektrárna bude mít čtyři bloky o výkonu 1000 MW. Nakonec ale byla zahájena výstavba pouze dvou bloků. Přípravné stavební práce začaly v roce 1986.

První blok měl být podle původních plánů zprovozněn v roce 1992.  Po problémech v rusko-českých dodavatelských vztazích se v roce 1993 stala dodavatelem kontrolního a řídícího systému a jaderného paliva americká Westinghouse Electric Corporation.

Kombinace ruské a americké technologie byla po léta výstavby Temelína ekology označována jako jedno z nebezpečí. Přes časté protesty ekologických aktivistů a rakouských sousedů a přes zvyšující se finanční rozpočet se žádná polistopadová vláda nerozhodla výstavbu Temelína zastavit.

V roce 1994 byl rozpočet elektrárny 71 miliard korun, nynější je 98,6 miliardy korun. Z toho majitel Temelína, společnost ČEZ, ke konci loňského roku investoval necelých 94 miliard korun.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video