Turečtí demonstranti vybrali milion na inzerát v americkém tisku

  • 38
Turecké protivládní demonstrace stále nekončí. Odpůrci premiéra Recepa Tayyipa Erdogana zahájili sbírku na inzerát v amerických denících. Původní cílová částka 53 tisíc dolarů je už překonána, nyní se vybírá text inzerátu. Volá po podpoře demonstrantů. Zástupce tureckého premiéra se omluvil za zákrok policistů proti protestujícím.

"Pomozte nám získat peníze na celostránkový inzerát proti premiérovi Erdoganovi ve The Washington Post a The New York Times," žádají na crowfundingovém serveru Indiegogo turečtí demonstranti. Každý může přispět jakoukoli finanční částkou.

Na jejich účtě bylo v úterý dopoledne už 74 915 dolarů, cílová částka byla přitom 53 800 dolarů (zhruba milion korun). Nyní vymýšlejí text reklamy. Na výběr dávají tři verze, lidé mají hlasovat, která se jim líbí nejvíc.

CROWDFUNDING

Crowdfunding (do češtiny se termín překládá jako financování davem, davové financování či hromadné financování) se rozvinul v posledních letech zejména v USA a západní Evropě.

Systém je postavený na jednoduchém principu, kdy lidé přes internet posílají malé částky na konkrétní projekty a od jejich tvůrců za to dostávají nějakou protislužbu.

K nejznámějším zahraničním portálům patří Kickstarter či Indiegogo. První český server Fondomat vznikl v létě 2011. Peníze prostřednictvím crowdfuningu se snaží získat i některé české školy (více čtěte zde).

Více o crowdfundingu čtěte zde

První verze je nejmírnější. Začíná obecnou formulí, že protesty, které začaly odporem proti kácení stromů v parku Gazi vyeskalovaly v násilí. "Tisíce demonstrantů zasáhly chemické zbraně a vodní děla policie. Turecko se stává globální ekonomickou silou, ale teď se o něm ve světě píše hlavně kvůli násilí. A tohle není jediný incident. Už předtím režim zatknul mnoho novinářů, uzákonil omezení prodeje alkoholu a vláda dál systematicky narušuje sekularizaci státu. Hlasy volající po demokracii jsou umlčovány," naléhají v první verzi inzerátu.

Dále upozorňují na to, že se do protestů zapojují lidé z nejrůznějších ideologických, náboženských, etnických a socioekonomických kruhů. "Mladí, staří, věřící, ateisté, homosexuálové - všichni chceme jediné - změnu. Jsme tu, abychom přitáhli pozornost k tureckému lidu. Přidej se k nám a šiř naše myšlenky," prosí.

Jsme spojenci USA na Blízkém východě, pomozte

Druhá verze je o něco delší a silnější. Kritizuje islamizaci škol a útočí jmenovitě na premiéra. "Erdoganova vláda hlas lidu neposlouchá. Probuďte se! Neprotestujeme jen proti kácení stromů, protestujeme proti použití slzného plynu a vodních děl i psychickému násilí. Ve skutečné demokracii mají občané sílu a můžou se ptát a připomínkovat jednání vlády bez toho, aby se museli bát o svůj život," tvrdí demonstranti.

Třetí verze se obrací se především na amerického čtenáře. "Není to jen o parku. Porušují naše lidská práva už roky. Vůbec se nazajímají o naše práva, natož názory," měl by hlásat inzerát. "Proč by vás to mělo zajímat? Turecko bylo dlouho příkladem sekulární muslimské země. Jsme jedním z největších spojenců USA na Blízkém východě," obrací se na Američany.

Vybírání peněz má skončit za 27 dní. Jakou verzi podporovatelé rebelů nakonec vyberou, zatím není jasné.

Protesty pokračují, už si vyžádaly druhou oběť

Protivládní demonstrace mezitím pokračují a mají už druhou oběť. Dvaadvacetiletý muž postřelený během protestu na jihu Turecka podlehl v pondělí svým zraněním v nemocnici, informovala turecká soukromá televize NTV. "Abdullaha Comerty vážně zranily střely, které vypálila neznámá osoba," uvedla NTV s odvoláním na vládu provincie Hatay, která sousedí se Sýrií.

Podle sdělení prokuratury však pitva ukázala, že hlavou zemřelého neprošla žádná střela. Místo toho je v jednom místě lebka proražena, zřejmě po úderu nějakým předmětem. První úmrtí v souvislosti s demonstracemi už bylo hlášeno v pondělí. Dvacetiletý Mehmet Ayvalitas zemřel poté, co do skupiny demonstrantů v Istanbulu najel vůz taxi.

Svědectví z istanbulských protestů

Pořádkové síly v Istanbulu použily slzný plyn proti demonstrantům v Istanbulu i Ankaře, kde protesty proti vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana a jeho islámské Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) trvaly do pozdní pondělní noci. Demonstranti to opláceli házením kamenů po policistech. Protesty se konají i v mnoha dalších tureckých městech.

Omlouvám se, ale už protesty ukončete

Turecký prezident Abdullah Gül v pondělí vyzval obyvatele, aby s demonstracemi přestali a ujišťoval je, že byli vyslyšeni. V úterý vicepremiér Bulent Arinc prohlásil, že protesty byly "legitimní" a omluvil se těm, kteří při zásahu policie utrpěli zranění. Zároveň však také vyzval tureckou veřejnost, aby protesty okamžitě zastavila.

Chce se setkat s jejich organizátory. "Je potřeba zahájit jasnou komunikaci, abychom se zbavili zmatku, který se nyní odehrává v myslích lidí. Chci znát názory organizátorů," řekl podle agentury Reuters na tiskové konferenci.

Podle nevládních organizací a místních lékařů, které citovala agentura AFP, během pětidenních protestů utrpělo zranění jen v Istanbulu a v Ankaře přes 2 000 lidí. Vládní mluvčí v úterý uvedl, že v celém Turecku je od začátku demonstrací hlášeno 300 zraněných.

Původně poklidné protesty vypukly minulý týden na istanbulském Taksimském náměstí, původně kvůli plánu pokácet stromy v tamním parku, kde se chystá kontroverzní developerský projekt (podrobnosti čtěte zde). Pořádkové síly demonstrace tvrdě potlačují, což už kritizovaly například i Spojené státy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video