Protesty odpůrců Temelína se Česku vzdalují

Dějiště protestů proti spuštění Temelína se od elektrárny vzdalují. Aktivisté upustili od tradičního místa srazu - rakouské strany hraničního přechodu Dolní Dvořiště. Páteční demonstrace proti opětovnému zahájení provozu se konala na nádraží rakouského Summerau. V pondělí zase skupina aktivistů Greenpeace obsadila úřadovnu pobočky německého energetického koncernu E.ON ve Vídni. Ekologové tím chtěli způsobit problémy firmě, která odebírá mimo jiné energii z Česka. Se spouštěním elektrárny ovšem nemá nic společného.

Protestní akci dvaceti aktivistů rakouská policie ukončila odpoledne s tím, že byly porušeny zásady shromažďovacího práva. Šestnáct ekologů přitom předvedla na stanici, aby jim ověřila totožnost.

Odpůrci atomové energie ve Vídni žádají, aby německý koncern zrušil všechny smlouvy s Českem a zabránil dovozu elektřiny z Temelína do Rakouska.

Podle Greenpeace je E.ON hlavním dovozcem elektrického proudu z České republiky a v loňském roce nakoupil celkem 15 tisíc gigawatthodin elektřiny v ČR, z toho přes tři čtvrtiny od společnosti ČEZ, která je provozovatelem Temelína.

"Export atomové energie z Temelína do Rakouska těmito zadními vrátky je nepřijatelný. Ruce pryč od dealerů, kteří obchodují s energií z rizikových reaktorů," řekl mluvčí rakouské odbočky Greenpeace Erwin Mayer. "Požadujeme po E.ON přerušení obchodů s českou společností ČEZ, dokud ta nedá ruce pryč od Temelína," dodal.

Jelikož koncern E.ON nejprve na požadavky skupiny okupující jeho pobočku nijak nereagoval, chtěli se aktivisté prosadit zapnutím poplašných sirén na budově. Slibovali si od toho maximální publicitu pro svou akci, uvedla agentura APA.

Nedaleko Temelína leží tuny radioaktivních kalů, čtěte ZDE.
Temelín začal v neděli znovu pracovat, čtěte ZDE.

Fronta proti dovozu proudu z Temelína je podle Greenpeace v Rakousku a v Bavorsku stále širší. Příslušnou výzvu k odmítání temelínského proudu prý již podepsalo 217 rakouských a více než 60 bavorských měst a obcí.

Sobotního protestu se zúčastnila jen stovka aktivistů
V příhraničním rakouském městečku Summerau se v sobotu sešlo asi sto odpůrců Temelína, kteří protestovali proti spouštění jihočeské elektrárny. "Přišlo asi jenom sto lidí. Je to slabé," informoval zpravodaje iDNES pořadatel demonstrace Josef Neumüller ze sdružení Stop Temelín.

Ačkoli se demonstranti shromáždili na krátkou dobu na kolejích, dopravu nijak neomezili, protože stanicí neprojížděl žádný vlak.

"Akce má upozornit na dosavadní poruchy jihočeské elektrárny, které ale nebránily obnovení zkušebního provozu," řekl mluvčí sdružení Stop Temelín Andreas Reimer.

Odpůrci atomu požadují od české strany odstavení reaktoru až do zjištění skutečného stavu Temelína.

Zahájení štěpné reakce po pátečním souhlasu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost považují aktivisté za nezodpovědné.

V dohodě o Temelíně, kterou uzavřeli český premiér Miloš Zeman a rakouský kancléř Wolfgang Schüssel během prosincového jednání v dolnorakouském Melku, mimo jiné ČR souhlasila s uskutečněním mezinárodní prověrky vlivu Temelína na životní prostředí a bezpečnostní zkoušky elektrárny. Obě strany se také zavázaly udělat všechno pro zabezpečení volného pohybu osob a zboží na společných hranicích.
Aktivisté se zlobí i na rakouskou vládu
Reimer zdůraznil, že sdružení nehodlá upustit od různých protestních akcí proti provozu jihočeské elektrárny. Nevyloučil ani obnovení blokád hraničních přechodů, které ale zřejmě v blízké době nepřicházejí v úvahu.

"Úřady totiž po podepsání dohody z Melku odmítají blokády přechodů povolit," řekl mluvčí.

"Demonstrace byla zaměřena i proti naší vládě, aby připustila konání protestů na hranicích," zdůraznil Reimer. Dodal, že o podporu žádají také hornorakouského zemského hejtmana Josefa Pühringera.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video