Předseda KDU-ČSL přichází na jednání s ODS a zelenými (19. června 2006)

Předseda KDU-ČSL přichází na jednání s ODS a zelenými (19. června 2006) | foto: ČTK

Program koalice vázne na daních a energetice

  • 266
Program budoucí koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených stále není hotov. Ani po sedmihodinovém nočním jednání nedokázali lídři stran uzavřít všech šest kapitol, které tvoří program budoucí vlády. Rozpory existují především v daňové a energetické politice.

Přejít na speciál Hledá se vláda

Schůzku šéfů stran a stranických vyjednávacích týmů poznamenaly spory mezi Martinem Římanem (ODS) a předsedou zelených Martinem Bursíkem. Bursík v pondělí prohlásil, že existují rozpory mezi tím, co bylo dohodnuto na úrovni předsedů stran, a tím, k čemu dospívají expertní skupiny.

Říman ho pak označil za "rozbíječe dohod". Prohlásil také, že sedět ve vládě s Bursíkem nebude snadné. Podle Bursíka však i nadále zůstává vůle k dohodě. Deklarovali ji i šéf lidovců Miroslav Kalousek a případný premiér formující se vlády, předseda ODS Mirek Topolánek.

V napjaté atmosféře došli vyjednavači ke kompromisu ohledně jízd kamionů po silnicích o víkendu. Chtějí omezení vrátit ke stavu, který platí do 1. července.

V kapitole školství bude zavedení poplatků za vysokoškolská studia na rozhodnutí lídrů. Shoda panuje v názoru na odsunutí jednotných maturit. Budou, až začnou platit i dosud nepřipravené rámcové programy vzdělávání. Středopravá vláda také chce vrátit žákům možnost hlásit se na více než jednu střední školu. Státní dotace bude koalice rozdělovat rovnoměrně mezi privátní a veřejné školy.

Topolánek: Nebudeme Paroubkovi ustupovat
Koalice chce podle stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) zrušit sporný zákon o neziskových nemocnicích, jejichž podporou podmiňuje souhlas s existencí stovkové vlády předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Nebudeme mu ustupovat," řekl v úterý ráno Topolánek ČRo1-Radiožurnálu.

Julínek novinářům řekl, že koalice nabídne socialistům alternativu. Neupřesnil však jakou. Koaliční program bude podle něj tak obecný, že se v něm neobjeví, zda mají pacienti platit za recepty v lékárnách a pobyt v nemocnicích.

Na schůzce se podle předsedy hospodářské komory Jaromíra Drábka, který reprezentuje lidovce, nemluvilo o dalším požadavku ČSSD - zachování sporného zákoníku práce. Strany se podle něj dohodly na principech k tématu zaměstnávání.

Znovu budou politici jednat také o jaderné energetice. "Je to otázka, do jaké míry cítíme potřebu výstavby nových zdrojů. Zdá se, že ten konečný text bude mluvit o tom, že to vláda nebude prosazovat," řekl primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič (ODS).

Shoda panuje v oblasti kultury a rodiny
Spory jsou také v daňové problematice. Ekonomický expert zelených Jaromír Soukup řekl, že politici dolaďují ještě dohody u DPH a spotřebních daní. ODS chce totiž u DPH sjednotit dvě stávající sazby, menší koaliční strany ale mají výhrady. ODS nebude prosazovat jednoroční daňové prázdniny pro živnostníky.

Shoda naopak panuje v pasáži programového prohlášení, která se týká rodiny, kultury a občanských práv. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová novinářům řekla, že koaliční strany jsou zajedno v tom, že by měla být přijata smlouva s Vatikánem.

Politici si na nalezení shody ve všech bodech programu dali čas do středy. Ve druhé polovině týdne budou jednat o personálním obsazení ministerských funkcí. Už minulý týden se domluvili na rozdělení ministerstev v počtu devět pro ODS, tři pro lidovce a tři pro zelené. - více zde

Koaliční smlouvu se chystají předsedové ODS, zelených a lidovců podepsat příští týden. Pokud naleznou shodu se sociálními demokraty, mohla by nová vláda získat důvěru Sněmovny v polovině prázdnin. Sociální demokraté ale podporu vládě podmiňují značnými programovými ústupky. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video