Prezident soudí, že Vondra má mít šanci stabilizovat financování armády. Ministrův záměr, aby resort měl jistou fixní část z rozpočtu, ale kritizoval.

Prezident soudí, že Vondra má mít šanci stabilizovat financování armády. Ministrův záměr, aby resort měl jistou fixní část z rozpočtu, ale kritizoval. | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Prodejte armádní majetek a propusťte úředníky, vybídl Klaus Vondru

  • 165
Prezident Václav Klaus navrhl, jak sehnat více peněz pro vojáky. Cestu vidí v tom, že se ministerstvo obrany zbaví nadbytečných vojenských újezdů a propustí úředníky. Zajistit armádě pevně stanovený podíl financí ze státního rozpočtu ale prezident nepovažuje za realistické.

Dva nejvyšší ústavní činitelé - prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas - před vojáky vystoupili na letošním velitelském shromáždění české armády.

Klaus se poměrně otevřeně zabýval řetězcem kauz kolem nakupování vojenské techniky. "Armádu poškozuje nepřetržité zpochybňování téměř všech vojenských zakázek, ale mnoho zakázek skutečně pochybnosti o své racionalitě a ekonomické výhodnosti vyvolávalo," řekl prezident.

Narážel tak na nyní už šest případů, kdy se nákupem vojenské techniky zabývá policie. (o prověřování pronájmu gripenů, nákupu pandurů a dalších zakázkách čtěte zde)

Klaus: Fixní příděl z rozpočtu je reálný jen ve vzduchoprázdnu

"Armádu v poslední době poškozovalo i nekoncepční a na mediálně zajímavé věci se zaměřující vedení ministerstva. Ta 'poslední doba' byla bohužel dost dlouhá," posteskl si prezident, z titulu funkce také nejvyšší velitel ozbrojených sil.

MAJETEK ARMÁDY

"Armáda spravuje 17 tisíc nemovitostí a 25 tisíc pozemků, přičemž ji tvoří zhruba 24 tisíc vojáků z povolání. Ve skladech je výstroj za 4,5 miliardy a potřebná výstroj se vojákům nedostává. V muničních skladech je munice pro zastaralé a již nepoužívané zbraně," řekl na shromáždění ministr obrany Alexandr Vondra.

Pak se Klaus obrátil přímo na přítomného ministra obrany Alexandra Vondru. Ten podle něj má dostat šanci stabilizovat armádní finance.

"Cesta k tomu ale není, aby výdaje armády byly fixní vzhledem ke státnímu rozpočtu. To je reálné jen ve vzduchoprázdnu," řekl prezident.

"Jsem přesvědčen, že nadále převažuje nadměrné množství uzavřených vojenských újezdů. Bylo by také dobré zeštíhlit více ministerstvo než armádu," naznačil Klaus Vondrovi, kde byl měl ministr řezat.

Na pozdější tiskové konferenci pak zaznělo, že spíše než definovaný podíl z výdajů rozpočtu by vojáci měli získat garanci, že výdaje na obranu nebudou dále klesat.

Nečas: Máme armádu velkou jak jednu divizi

Premiér Petr Nečas pak Klausova slova dále rozvedl. "Velikost naší armády bez letectva odpovídá jedné normované divizi. Tomu by měly odpovídat velitelské, štábní a administrativní struktury. Zásoby dosahují miliardových hodnot, armáda má prakticky 0,75 nemovitosti na každého vojáka," řekl Nečas za Klausova přikyvování.

"Ministerstvo obrany přitom není jen jedním ze čtrnácti resortů, armáda je znakem suverenity. Stejným symbolem, jako je vlajka, hymna a ústava," pokračoval Nečas.

Ministr Vondra řekl, že díl viny nese i přístup politiků, kteří rozpočet ministerstva obrany v minulosti používali jako "záložní kasičku". V reakci na prezidentova slova přiznal, že úředníků bude v budoucnu na ministerstvu ještě méně.

Dodal ale, že nelze ze stavu armády vinit jen vnější prostředí. "Je třeba dokončit revizi vnitřních norem. Řídicí systém je komplikovaný a nepružný, každá žádost na ministerstvu jde přes dvacet různých míst, dobré nápady se během toho vypaří jako voda z hrnce. Rozpočet armády už ale nesmí klesat, to bychom museli snížit naše ambice," varoval.

Před snižováním rozpočtu v minulosti varoval prakticky každý ministr obrany. Navzdory tomu výdaje na armádu dále klesaly.

SNÍŽENÍ HODNOSTÍ

Ministr obrany Alexandr Vondra požádal armádní velitele, aby svým podřízeným vysvětlovali nutnost snížení hodností u vojska. Nové hodnosti začnou platit od počátku ledna. Podle Vondry změna napravuje chybu vzniklou po zahájení profesionalizace české armády, která vedla "ke vzniku armády bez mužstva".

Hodnostní systém bližší zvyklostem Severoatlantické aliance ruší některé hodnosti a nově zavádí sbor poddůstojníků, který bude zčásti doplněn ze současného sboru rotmistrů a praporčíků. Platů vojáků by se změny hodností podle generálního štábu neměly dotknout.

Nový systém hodnostních sborů a hodností:
- mužstvo: vojín a svobodník
- poddůstojníci: desátník, četař a rotný
- praporčíci - rotmistr, nadrotmistr, praporčík, nadpraporčík a štábní praporčík
- nižší důstojníci - poručík, nadporučík a kapitán
- vyšší důstojníci - major, podplukovník a plukovník
- generálové - brigádní generál, generálmajor, generálporučík a armádní generál

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video