Trumpa nezvolili rasisté, ale „zapomenutí“ dříči. Budete slyšet, slíbil - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trumpa nezvolili rasisté, ale „zapomenutí“ dříči. Budete slyšet, slíbil

  0:17
Donald Trump bude prezidentem zejména díky voličům, na které podle jeho slov USA zapomínaly. Podařilo se mu oslovit venkov a dělníky z průmyslových měst, kterým nasliboval návrat ztracené práce a zastání ve Washingtonu. Hillary Clintonová je naopak urazila slovy o ubožácích, míní bývalý starosta New Yorku.
Fotogalerie1

Donald Trump během kampaně v Michiganu. (31.10 2016) | foto: AP

„Slovy i skutky se projevil jako člověk neschopný vést rozmanitý národ. Politickým oponentům vyhrožoval vězněním. Víme, že bez uzardění lže,“ vypočítává po volbách deník New York Times, který před hlasováním spolu s drtivou většinou amerických listů podpořil Hillary Clintonovou.

Prezidentské volby v USA

„Trump rozvrátil nejdřív Republikánskou stranu a nyní i demokraty, kteří se pokusili obnovit vládu Clintonových v okamžiku, kdy národ netrpělivě očekával změnu. Roli sehrály sexismus a rasismus, ale také vášnivá a dokonce bezhlavá touha po změně,“ píše deník o budoucím prezidentovi USA.

Postavit touhu po změně, navíc s přívlastkem „bezhlavá“, na roveň sexismu a rasismu při hledání vysvětlení pro desítky milionů regulérních hlasů, je však velmi odvážný přístup. Volit mohli všichni oprávnění Američané - povětšinou tedy stejní lidé, kteří se třeba v roce 2012 rozhodovali mezi Barackem Obamou a Mittem Romneym.

Poslechněte si, co také zaznělo v Trumpově prvním projevu:

Trump děkoval voličům i Clintonové | (1:59) | video: Reuters

Trumpa na Floridě podpořili i Hispánci

Velká část z nich Trumpa v úterý podpořila zkrátka proto, že jsou věrní republikánské straně, která ho - navzdory pozdějšímu distancu některých vlivných republikánů - do boje oficiálně nominovala. Kdyby o Bílý dům usiloval jako nezávislý kandidát, podpora sexistů ani rasistů by mu nebyla nic platná.

Trump v čele USA

Předvolební průzkumy demokratce Clintonové přisuzovaly těsné, ale prakticky jisté vítězství. „Byla zde příliš velká důvěra v to, že demografické změny povedou k jistému výsledku,“ vysvětluje jejich selhání analytik veřejného mínění Geoff Garin. Ve prospěch Clintonové měl hrát rostoucí poměr černochů a Hispánců mezi oprávněnými voliči.

Ti však byli k volbám podle magazínu Politico nakonec lhostejnější, než se z průzkumů zdálo. Na klíčové Floridě dokonce část Hispánců, které snad z rasismu nikdo obviňovat nebude, hlasovala pro Donalda Trumpa.

Hlavní důvod jeho úspěchu leží jinde. Jeho kampani se podařilo oslovit miliony tvrdě pracujících Američanů z menších průmyslových měst a amerického venkova. Sociologové jim říkají „modré límečky“, které tvoří určitý protipól límečků bílých - politiků, podnikatelů či bankéřů z kanceláří v metropolích.

Trumpova slova k voličům přebil v médiích obraz hulváta

„Ukázalo se, že nespokojenost Američanů se současnými politickými elitami je větší, než se zdálo. Kritika stávajících struktur, Washingtonu a zaujatých médií byla právě tou vítěznou strategií, která republikánského kandidáta dovedla až do Bílého domu,“ glosuje pro iDNES.cz politolog Miloš Gregor (více zde).

Další body pro Trumpa

SLOGAN: Chytlavé motto Trumpovy kampaně „Make America Great Again“ (učiňme Ameriku opět skvělou) obratně kombinuje skepsi Američanů a naději do budoucna.

Pochází z kampaně Ronalda Reagana, který se o Bílý dům ucházel v roce 1980. Používal ho i Bill Clinton, manžel Trumpovy letošní sokyně.

E-MAILY: Hillary Clintonovou po celou dobu kampaně stíhala aféra soukromého serveru, přes který jako ministryně zahraničí posílala pracovní e-maily (vše o kauze zde).

FBI její počínání označila za „pouhou“ nedbalost, týden před volbami však oznámila, že kvůli nálezu nových zpráv obnoví vyšetřování.

To v pondělí bez nálezu skončilo, mezitím však Trumpovi vzrostly preference. BBC k tomu podotýká, že Clintonová by si z celé aféry nemusela vůbec dělat hlavu, kdyby zkrátka používala vládní server.

CELEBRITA: Američané znali Trumpa deset let jako moderátora reality show „The Apprentice“, jejíž českou obdobu kdysi vysílala televize Prima pod názvem „Šéfka“.

Donald Trump se tak v očích veřejnosti zapsal jako úspěšný a cílevědomý miliardář nekompromisně trestající každé pochybení ve svém týmu, ze kterého soutěžící vylučoval slavnou frází: „You’re fired!“

Pořad, který se odehrával podle scénáře, mohl podle deníku The Guardian zanechat v Američanech mylnou představu o Trumpově osobnosti, zvycích a chování.

Americká ani světová média o tom až do voleb příliš nepsala. Pokud jde o prezidentské klání, jejich titulky v posledních týdnech vyzdvihovaly zejména Trumpovo hulvátství - urážky válečného veterána či Miss Universe, hanlivé výroky na adresu žen, obvinění ze sexuálního obtěžování nebo výhrůžky, že by svou protikandidátku Hillary Clintonovou nechal zavřít.

Poněkud stranou přitom zůstala jeho slova mířená voličům - ta, která napříč Spojenými státy celé měsíce plnila městské sportovní haly, hangáry i venkovské pavilony pro výstavy dobytka.

Už v květnu, kdy Trump neměl republikánskou nominaci jistou, hovořil ve vysílání NBC o „absolutně zapomenuté“ střední třídě, které v USA podle jeho slov už 20 let nerostou mzdy.

Podobné teze opakoval až do konce kampaně a desítkám tisíc lidí sliboval, že to změní.

Výsledek voleb naznačil, že jeho slova zřejmě Američany zajímala víc než deset let staré nahrávky o tom, co všechno si nechají ženy líbit od celebrit. Novináři ani kampaň Hillary Clintonové se do priorit voličů v klíčových státech netrefila.

Clintonová slovy o „ubožácích“ urazila venkovské dříče

Podle bývalého starosty New Yorku a Trumpova stoupence Rudyho Giulianiho se odpor těchto voličů k Hillary Clintonové definitivně potvrdil v okamžiku, kdy polovinu Trumpových příznivců označila za ubožáky. „Takoví lidé bohužel existují a Trump je pozdvihl,“ prohlásila v září (psali jsme o tom zde).

Clintonová se za slova o „rasistech, homofobech, sexistech, xenofobech a islamofobech“ brzy omluvila. Značná část obyvatel amerického venkova však podle Giulianiho cítí, že lidé z bohatých metropolí na ně hledí právě takhle.

„Věří, že tohle si o nich všichni myslíte. Jenže oni takoví nejsou. Jsou stejně chytří jako my, někteří i chytřejší. Pracují stejně tvrdě jako my, někteří i tvrději. Bojují v našich válkách a jejich děti umírají, abychom byli v bezpečí. Už měli dost toho, jak se k nim chová establishment ve Washingtonu,“ řekl NBC politik, který by v budoucí Trumpově vládě mohl řídit ministerstvo spravedlnosti.

„Americký venkov na nás křičí: Přestaňte nás přehlížet,“ glosoval v televizi už během volební noci průběžné výsledky moderátor Chuck Todd.

Trump získal rezavý pás USA

Ocelové srdce Ameriky, Pensylvánie, bilo pro demokraty. Pece však zhasly a města zchudla, firmy dávají přednost oceli z Číny.

Místní se cítí podvedeni a dezertovali k Donaldu Trumpovi. Slíbil jim, že pece zase zapálí, píše z chudého Readingu reportér MF DNES Milan Vodička (více zde).

Někdejší ocelárna v pensylvánském městě Bethlehem (2. listopadu 2016)
V pensylvánském Johnstownu přišly po zavření místních oceláren o místo tisíce...

Potvrdilo se to zejména v Pensylvánii. V jednom z klíčových států úterního boje, kde Clintonová ještě v pondělí pořádala mítink za účasti Baracka Obamy.

Čtyři nejlidnatější okresy - Pittsburgh a šestimilionovou metropolitní oblast Filadelfie - demokratická kandidátka ovládla s prakticky stejným náskokem jako Obama v roce 2012. Baracku Obamovi to před čtyřmi roky v Pensylvánii pomohlo k celkovému vítězství o šest procentních bodů.

Letos však ovládnutí Filadelfie nestačilo. Rozhodli venkovští pěstitelé kukuřice a tabáku, dělníci z papíren či chemiček a obyvatelé menších průmyslových měst jako Johnstown a Reading, kde přišly v uplynulých letech o práci tisíce lidí kvůli přesunu továren za levnější pracovní silou - oceláren do Číny, tkalcoven do Mexika.

Budete slyšet, slíbil Trump „zapomenutým“ Američanům

Podobně jako velká část Pensylvánců jsou na tom lidé ve státech jako Ohio, Chicago, Indiana nebo Michigan - někdejší automobilová velmoc, kterou srazila na kolena krize po roce 2008.

„Jste zapomenutí lidé naší země,“ říkal jim Trump na setkáních, kde odliv pracovních míst označil za loupež století.

„Až vyhrajeme, váš hlas zazní v sálech napříč Washingtonem a bude slyšet po celém světě,“ slíbil Donald Trump desítkám tisíc lidí při setkání na Floridě.

Totéž přiletěl říct i voličům v Michiganu nebo Wisconsinu, byť byli podle BBC sociologové i poradci Hillary Clintonové přesvědčení, že to nemá žádný smysl. oba státy měly podle předpovědí patřit demokratům.

Výsledky nakonec ukázaly, že to cenu mělo. Trump, který víc než za průzkumy a analýzy utratil za čepice se sloganem „Make America Great Again“, ovládl všechna zmíněná bojiště. Podle předběžných výsledků mu věří i většina Michiganu, kde žádný republikánský kandidát neuspěl už od roku 1988.

Může se zdát podivné, když americkým venkovanům slibuje silný hlas člověk, který na život v USA shlíží buď z oken třípatrové rezidence na střeše svého mrakodrapu, nebo z paluby soukromého letadla. Pokud však měli pocit, že ve Washingtonu za současné vlády nebyli slyšet, bývalá Obamova ministryně se rovněž nejevila jako správná cesta ke změně, v niž doufali.

Zvolili tedy kandidáta, kterého jim s příslibem právě takové změny nabídla aktuálně nejsilnější politická strana v USA. Zda se slíbené změny, obnovy pensylvánských hutí a větší pozornosti Washingtonu skutečně dočkají, to ukážou až následující roky.

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

Američané si utahují opasky. Brzy se to přežene, jsou si jisti Trumpovi příznivci

Premium

Od naší spolupracovnice v USA Ekonomické zabezpečení Američanů se mírně otřásá. V Česku by se řeklo, že si tady budou muset utáhnout opasky, než bude opravdu lépe. Podle řady zasvěcených to všechno dává smysl, další lidi mají...

6. dubna 2025

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

SWAP spojuje generace. Iniciativa poslala do oběhu už 280 tun oblečení

Kristýna Holubová a Lucie Poubová tvoří sehrané duo Swap Prague už od roku 2016, kdy uspořádaly první swap. Od té doby se tento nástroj cirkulární ekonomiky založený na výměně dostal do povědomí...

6. dubna 2025

Američané jsou tady! Židé se vyhrnuli z transportu, pohotový major vytáhl foťák

Hrůzy holokaustu se v Evropě odehrávaly až do posledních dnů druhé světové války, spojenci při postupu do nitra Německa nacházeli další a další místa nacistických zvěrstev. Jedním ze symbolů jara...

6. dubna 2025

Ceny Anděl 2025

Hudební ceny Anděl za rok 2024 mají skupina Monkey Business, interpreti Kateřina Marie Tichá a Vladimír Mišík, který dostal i cenu za nejlepší album. Objevem roku se stala písničkářka Kvietah, do...

5. dubna 2025  22:54

Video jako důkaz: Izrael masakroval v Gaze zdravotníky jedoucí v blikajících sanitkách

Video nalezené v mobilním telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími 14 humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy zachycuje, že sanitky a hasičský...

5. dubna 2025  15:12,  aktualizováno  22:30

Mráz přijde i v neděli. Trpět budou meruňky, varují ovocnáře meteorologové

V Česku se během soboty citelně ochladilo, v neděli k ránu teploty klesnou až čtyři stupně pod nulu. Mrazy mohou v nižších polohách poškodit rozkvetlé stromy, zvláště ohrožené jsou meruňky....

5. dubna 2025  20:07

Zázračné léky na hubnutí jdou na dračku. Jak fungují a kde získat recept

Premium

Desetitisíce Čechů se snaží hubnout pomocí moderních léků. Jsou drahé, mohou mít vedlejší účinky, ale obvykle pomáhají, proto jejich spotřeba strmě roste. Zvlášť, když se některá celebrita veřejně...

5. dubna 2025

Proč jihokorejští prezidenti tak často končí za mřížemi. Jun Sok-jol není první souzený

Premium

Prezidentské křeslo v Jižní Koreji jako by bylo prokleté. Mnozí, kteří do něj usedli, dopadli špatně. Naposledy Jun Sok-jol, jemuž se těžce vymstilo svévolné vyhlášení stanného práva, opovážlivý...

5. dubna 2025

V Rusku uvedou divadelní sci-fi hru o Elonu Muskovi, bude se i zpívat

V Rusku bude tento měsíc uvedena první divadelní hra o americkém miliardáři Elonu Muskovi. Představení „Elon Musk a Ciolkovskij“ se chystá ve městě Kaluga ležícím asi 200 kilometrů od Moskvy. Stane...

5. dubna 2025  19:57

Španělsko čelí rekordnímu přílivu kokainu. Úřady mluví o „bílé tsunami“

Španělské úřady se s něčím podobným ještě nesetkaly: když prohledaly dům policejního šéfa na madridském předměstí Alcalá de Henares, našli více než 20 milionů eur (asi 500 milionů korun) ukrytých za...

5. dubna 2025  19:13