Potíže elektronických aukcí může odstranit co největší otevřenost, myslí si expert Miloslav Kaplan (ilustrační foto).

Potíže elektronických aukcí může odstranit co největší otevřenost, myslí si expert Miloslav Kaplan (ilustrační foto). | foto: ÚMO Plzeň 3

Elektronické aukce podvody nevymýtily, potvrdil expert. A nabízí řešení

  • 21
Elektronické aukce měly zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, podle aktuální výroční zprávy BIS však k machinacím přesto dochází. Zhruba při jedné aukci z několika set, odhaduje Miloslav Kaplan ze společnosti NAR marketing. Podle něj může situaci zlepšit, když se budou výsledky a průběh všech aukcí zveřejňovat.

Bezpečnostní informační služba (BIS) zaznamenala případy, kdy se uchazeči o veřejnou zakázku v průběhu aukce skrytě dorozumívali. Před soutěží si totiž přidělili dvouciferné kódy, které pak uváděli v nabízených cenách (více o zprávě BIS čtěte zde).

Setkal jste se s manipulacemi, které ve své výroční zprávě zmiňuje BIS
V poslední době ne, ale podezření jsem měl několikrát. Tyhle aukce se vyznačují tím, že jsou skryté, bez cizích pozorovatelů a bez následného zveřejnění. Zajímavé je, že se o nich přesto v odborných kruzích mluví.

Jak často k podobným podvodům dochází?
Plus mínus v jedné aukci ze stovek. Ovšem každý z poskytovatelů má asi jiné výsledky. Je třeba počítat s tím, že ti, kteří chtějí podvádět, se budou snažit zneužít nebo překonat jakýkoli systém. My s nimi musíme držet krok a zlepšovat systémy. Na druhé straně je třeba zdůraznit, že s výjimkou programátorských velmistrů po sobě všichni ostatní nechávají v elektronickém prostředí nesmazatelnou stopu. Elektronické aukce ale podle mého odhadu snížily počet těch manipulovatelných zhruba o 80 procent.

Jak fungují e-aukce

Elektronická aukce funguje na principu on-line porovnávání cen i dalších parametrů. V průběhu aukce uchazeči o zakázku sledují své pořadí a současně i nejlepší nabídku. Můžou reagovat na konkurenční nabídky a přizpůsobovat jim tu svoji.

Zdroj: www.nekorupci.cz

Lze machinacím zabránit?
Ochránit nás může otevřenost systému a důslednost v obraně oproti neslušnosti. Je potřeba nebát se všechno zveřejňovat a podrobovat veřejnému dohledu. Všichni se zaštiťují obchodním tajemstvím, jedná se ale o veřejné prostředky. Navíc u aukcí jde srovnávat průměry z minulých soutěží. Uskutečňuje-li se na našich serverech desetitisíce e-aukcí ročně, můžeme jejich výstupy jednoduše porovnávat s jinými. Nejenom výsledky, ale i přípravu zadání a vlastní průběh. Nebo chování dodavatelů v té které soutěži.

Selhává nějak stát v kontrole elektronických aukcí?
Tady budu osobní. Řídím firmu, která je největším e-aukčním poskytovatelem ve střední Evropě, ale přesto v Česku s námi nikdy nikdo nekonzultoval, jak mají vypadat e-aukce ve veřejném prostoru. Také je zajímavé, že nás v Česku žádný uživatel z veřejné sféry ještě nepožádal o audit konkrétní soutěže.

Jak jsou ve státní správě nyní elektronické aukce rozšířené?
Do nedávna nic moc. Zvláště ve srovnání se Slovenskem. Nejdál se u nás dostala půlka fakultních nemocnic a léčeben řízených státem. Teď mají přísný pokyn ministerstva zdravotnictví pracovat s čerstvým poskytovatelem koncesovaného tržiště, kterému stát za každou aukci platí, i když s nimi téměř nemá zkušenost. Mně to z dálky připadá jako vítězství lobbingu nad zdravým rozumem a úsporami. Neměli bychom zapomenout ani na firmy ve vlastnictví státu, ale o těch jsme se mohli dočíst právě ve zprávě BIS. Bylo by ovšem chybné si myslet, že všechna jejich výběrová řízení jsou manipulovaná.

O kolik procent se u elektronických aukcí daří v průměru snížit ceny zakázky?
Ve veřejném českém prostoru podle našich dlouhodobých měření o zhruba 12 procent oproti minulým cenám nebo nejnižší ceně ze začátku aukce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video