Bývalý náměstek ministerstva práce  sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) a...

Bývalý náměstek ministerstva práce sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) a bývalý šéf IT odboru ministerstva Milan Hojer (vpravo) s advokáty. | foto: Petr Topič, MAFRA

Soud zrušil Šiškovi sedmiletý trest za vydírání, případ pokračuje

  • 3
Vrchní soud v Praze ve čtvrtek zrušil verdikt nad exnáměstkem ministra práce a sociálních věcí Vladimírem Šiškou a bývalým šéfem IT odboru resortu Milanem Hojerem, kteří podle obžaloby vydírali firmu OKsystem. Případ se tak vrací k pražskému městskému soudu.

Odvolací senát nepochyboval o vydírání, ale vidí ho jako méně vážné, než naznačuje výše trestů. Šiška si měl odpykat sedm a Hojer šest let za to, že tlačili na firmu, aby si nestěžovala na vyšachování ze zakázky na IT práce pro ministerstvo.

„Existují různé mechanismy trestného činu vydírání. Vrchní soud se seznámil s odposlechy a může bez uzardění konstatovat, že 90 procent těch hovorů se opravdu týká technických otázek. To je podstatná věc s ohledem na společenskou škodlivost,“ konstatoval předseda senátu Viktor Mach. Podle něj by byla situace jiná, kdyby obžalovaní vyvolali několik schůzek přímo za účelem vydírání.

Vyjasnění toho, zda Šiška s Hojerem reálně způsobili OKsystemu nějakou škodu, může být pro výši trestů klíčové. Kvůli „škodě velkého rozsahu“ ohrožuje oba muže trestní sazba od pěti do 12 let vězení. Pokud by se však městskému soudu existenci škody a její výši nepodařilo prokázat, hrozilo by obžalovaným maximálně pět let za vydírání, případně za zneužití pravomoci nanejvýš čtyři roky.

Rozsudek pražského městského soudu podle Macha nesplňuje zákonné požadavky ani v dalších ohledech. Skutek, kterého se měli Šiška s Hojerem dopustit, je prý například popsán velmi nepřehlednou větou.

„Jsem rozhodně rád, mám pocit, že soudci četli jednak to, co je v materiálech, jednak to, co jsme jim napsali,“ řekl při odchodu ze soudní síně Šiška, kvůli jehož trestnímu stíhání skončil v roce 2012 ve funkci ministr Jaromír Drábek.

Městský soud v Praze kauzu řešil již dvakrát, poprvé rozhodl o šestiletém trestu pro Šišku a pětiletém pro Hojera, podruhé každému ještě rok přidal (více čtěte zde).

IT firma údajně přišla o 13 milionů

Firma OKsystem měla s ministerstvem uzavřenou dlouhodobou smlouvu na práce z oblasti informačních technologií. Přesto ministerstvo rozhodlo, že této firmě odejme novou zakázku. Ta byla bez výběrového řízení přidělena firmě Fujitsu Technology Solutions. OKsystem se chtěl bránit u antimonopolního úřadu. V tom mu ale obžalovaní zabránili.

„K vydírání došlo pohrůžkou, že nebude poškozenému přidělena jiná zakázka, přestože to již bylo přislíbeno a práce byly zahájeny,“ vysvětlila dříve u Městského soudu v Praze žalobkyně Bohuslava Friedlová. Firma OKsystem podle znalce naplněnou hrozbou přišla téměř o 13 milionů korun, které do zakázky v hodnotě 100 milionů již vložila.

Obžalovaní tvrdí, že jejich cílem bylo šetřit státní peníze a OKsystemu se nelíbilo, že přijde o své monopolní postavení. „Je otázka, kdo měl z takového jednání mít prospěch. Vychází mi jediný možný subjekt, a to je stát. Můj klient je tedy viněn z toho, že vydíral v zájmu státu,“ uvedl již dříve Šiškův obhájce Tomáš Sokol. Firmu OKsystem označil za pijavici, která ze státního rozpočtu odsávala několik miliard.

Šiška je obžalován ještě v dalších dvou kauzách. Jedna se týká údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek, druhá údajného pokusu přidělit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video