Poslanci přehlasovali veto u „lex Babiš“. Je to podraz, reagoval šéf ANO

  • 894
Sněmovna 129 hlasy proti 49 přehlasovala ve středu prezidentské veto novely zákona o střetu zájmů. Norma přezdívaná „lex Babiš“ tak platí. Jednání se protáhlo na dva dny, hlasování oddalovali poslanci ANO. Ministr financí Andrej Babiš po hlasování tvrdě zaútočil na premiéra Bohuslava Sobotku a ČSSD.

Pro přehlasování veta prezidenta Miloše Zemana bylo dle ústavy zapotřebí 101 poslaneckých hlasů. Pro normu zvedlo ruku 129 zákonodárců z ČSSD, KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a ODS a dva nezařazení poslanci (detail hlasování najdete zde). Proti bylo ANO, Babiš se hlasování zdržel.

Tím ostřeji ale reagoval pak. „Je sprostá lež, že bych někomu odpustil nějaké daně. Zásadně odmítám, že bych si přihrál nějaké dotace,“ řekl a označil dění za frašku, která má za cíl dostat ho z politiky. „Je skandální, že lidi volí do Poslanecké sněmovny takovéhle lháře,“ řekl Babiš. Za lháře předtím označil Miroslava Kalouska, Michala Kučeru (oba TOP 09) a Jana Birke (ČSSD).

Jak poslanci rokovali

Z politiky se odejít nechystá. „Takovou radost jim neudělám,“ řekl a připustil, že zatím neví, jak se zbaví svých firem. „Je to nejasné. Převést takovou strukturu jako Agrofert je složité a nákladné. V této chvíli to ani sám nevím,“ reagoval Babiš na jeden z dotazů.

Nejtvrdší úder zacílil na premiéra Bohuslava Sobotku, o němž řekl, že ho „podrazil“. „Vždyť se mnou předtím vyjednával o koalici, já pak odešel z pozice generálního ředitele, z představenstva. Tři roky a tři měsíce s tím nebyl problém, dnes Sobotka říká, že to problém je. Je to dohoda Kalouska a Sobotky,“ rozzlobil se. A pokračoval obvyklou „opoziční“ argumentací ANO: „Je nenormální, aby tradiční, korupcí prohnilé politické strany uzavřely prostor těm, kteří chtějí pomoci naší zemi, aby to fungovalo lépe,“ řekl.

Účinnost ustanovení zákona, vztahující se na firmy Andreje Babiše, je vázána na termín vydání zákona ve sbírce. Nastane po 15 dnech, tedy někdy na přelomu ledna a února. Ostatní části novely jako celku začnou platit 1. září 2017.

Premiér Sobotka po schválení zákona uvedl, že zpřísnění zákona o střetu zájmů a omezení podnikání ministrů je v pořádku. „Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky,“ řekl.

„Koalici s ANO jsme nevytvářeli proto, abychom kryli střet zájmů miliardáře Babiše, ale abychom ve vládě prosadili program, který pomůže zlepšit život našich občanů,“ reagoval Sobotka na Babišovu poznámku, že před třemi lety sociálním demokratům uzavření koalice s ANO nevadilo.

Buď zastupuje Agrofert, nebo daňové poplatníky

Šéf TOP 09 Babišova slova rezolutně odmítl. „To je absurdní. Kdyby to byla dohoda Kalouska a Sobotky, tak by to platilo už tři roky,“ řekl iDNES.cz.

„Snad každý normální člověk pochopí, že ministr, který rozhoduje o pravidlech poskytování dotací a který čerpání dotací kontroluje, by je sám neměl čerpat pro své firmy. To není změna pravidel, takové pravidlo tu bylo vždy, jen přestalo být respektováno, tak bylo třeba jej stanovit zákonem,“ řekl Kalousek.

Babišovo vystoupení před novináři označil za nedůstojné kňučení a nářek člověka, který by měl být dospělý. „Může zastupovat buď Agrofert, nebo daňové poplatníky,“ řekl Kalousek.

Poslanci ANO se snažili oddálit hlasování

V úterý, kdy jednání o novele začalo, se očekávalo, že poslanci veto prezidenta Zemana poměrně rychle přehlasují. Jenže diskuse se protáhla a v pět hodin odpoledne ji Sněmovna odročila (více o průběhu úterního jednání čtěte zde). Ani středa nepřinesla rychlý vývoj, hned ráno se šéf poslanců ANO a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek pokusil oddálit hlasování.

Faltýnek navrhl, aby se poslanci nejdříve zabývali čtyřmi zákony ve třetím čtení, ale neuspěl. Jeho návrh podpořili poslanci ANO (vyjma ministra obrany Martina Stropnického, Martina Kolovratníka a Pavla Plzáka), komunisté, větší část Úsvitu a nezařazených a dva poslanci ČSSD, celkem 64 zákonodárců (detail hlasování zde).

Pak se diskuse protáhla, poslanci si vzájemně vytýkali i dávné případy a křivdy. Ilustrovat, kam až se politici v tematických odbočkách dostali, mohla například věta šéfa komunistů Vojtěcha Filipa „Já se za svou historii nestydím. Ani za působení v KSČ“.

Novela se dotkne i Mynáře a desítek tisíc dalších

Novela nejviditelněji dopadne na ministra financí Andreje Babiše. Předseda hnutí ANO už ohlásil, že se plánuje zbavit akcií skupiny Agrofert, kterou nyní vlastní. Panuje přesvědčení, že tak učiní skrze svěřenský fond. Liteře zákona by tím vyhověl, vliv na holding by však neztratil.

Firmy ministrů podle novely zákona o střetu zájmů, kterou schválili poprvé poslanci na konci listopadu, nemají dostávat veřejné zakázky, investiční pobídky a nenárokové dotace. Zákon také členům vlády zakáže vlastnit média (více o schválení čtěte zde). Převedením do fondu, o němž dříve sám Babiš několikrát mluvil, by se Agrofert těmto omezením vyhnul.

Platforma Rekonstrukce státu připomněla, že zákon se netýká pouze podnikání ministrů a že bude mít dopad na celkem zhruba 50 tisíc politiků a úředníků. „Ti budou nově odevzdávat svá majetková přiznání v den nástupu do funkce, přiznání politických funkcionářů budou přístupná veřejnosti v jednotném on-line registru,“ uvádí Rekonstrukce státu s tím, že podání majetkového přiznání se nyní explicitně bude týkat například hradního kancléře Vratislava Mynáře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video