Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přidáno dostala zatím jen třetina sester, stěžuje si asociace

  • 22
Zdravotní sestry měly od července dostat plošně přidáno o 15 procent, tedy zhruba o dva a půl tisíce korun. Očekávaného zvýšení platu se však dočkala zatím jen třetina sestřiček, ukázala anketa České asociace zdravotních sester. Ministerstvo však podle náměstka Marka Šnajdra nemůže vynutit změnu platů v nemocnicích, které přímo neřídí.

Zdravotní sestry měly dostat přidáno v několika fázích. Podle vládního nařízení se jim od června měla zvýšit tarifní složka platu o 3,5 procenta. Stejně měla sestrám a dalším zdravotnickým pracovníkům mzda narůst v červenci. Od července mělo zároveň dojít k přeřazení sester a porodních asistentek v katalogu prací do vyšší platové třídy. Celkově tak mělo navýšení být celých 15 procent, což znamená v průměru asi dva a půl tisíce korun.

Podle ministerstva zdravotnictví se mělo navýšení platů dotknout všech 81 tisíc zdravotních sester v Česku.

Přidáno dostaly jen některé sestřičky

O slibovaných 30 tisících zatím jen sní

Jak ale upozorňuje Česká asociace sester, která je největší profesní organizací sdružující nelékařské pracovníky, k tomuto navýšení došlo zhruba u třetiny sestřiček. Vyplývá to z ankety, které se od 12. do 17. srpna zúčastnilo asi tři tisíce sester z 89 zařízení z celé ČR.

Podle mluvčí asociace Ireny Pejznochové si polepšily sestry ve fakultních nemocnicích a státních zařízeních. Navýšení mezd naopak zatím nepocítily sestry z některých krajských a soukromých nemocnic. Podle Pejznochové hrozí, že si neohodnocené sestry začnou hledat práci v zařízeních, která na platech nešetří.

Od prvního června si polepšilo 24 procent oslovených, dalších 60 procent žádnou změnu nepocítilo. Zbytek sestřiček dostal vyplacenou jednorázově částku dva tisíce korun, řekla Pejznochová.

Platy sester

Průměrný plat sestry v nemocnici je 24 221 korun, ve fakultních nemocnicích, které se řídí státními platovými tabulkami, 27 tisíc korun, v akciových společnostech, kde tyto tabulky neplatí, 21 tisíc korun.

Podobná je podle ní i situace v dalších fázích navýšení platů. K prvnímu červenci se plat zvedl necelé třetině, do vyšší platové třídy bylo přeřazeno třicet procent oslovených sestřiček.

Pejznochová proto varovala před odlivem sester z nemocnic. Z dotazníku časopisu Sestra podle ní vyplynulo, že čtyřicet procent už by si tuto profesi znovu nevybralo. Důvodem je fyzicky náročná práce, negativní odezva na jejich práci, nedostatečný pocit ohodnocení, ale i výpady proti zdravotnickému personálu.

"Finance jsou mocnou motivací pro všechny z nás. Sestry chtějí být oceněny, ale nejen finančně, i společensky. Nechtějí, aby jejich profese byla degradována. Jedná se o vysoce odbornou činnost," varovala Pejznochová a dodala, že například sestry po mateřské se často do nemocnic nevrací, někdy odcházejí pracovat i mimo zdravotnictví.

Málo sester

V Česku pracuje více než 80 tisíc zdravotních sester, 37 tisíc z nich v nemocnicích. Největší problémy s odchody sester jsou v lůžkové péči. Na konci loňského roku chybělo v zemi 1 090 sester, největší problémy byly v Praze, která hlásila o 531 sester méně, než bylo třeba.

Na navýšení platů slíbily poskytnout peníze zdravotní pojišťovny. Uvolněná částka 1,2 miliardy korun měla podle odhadů pokrýt většinu nákladů, zdravotnická zařízení by měla doplatit zhruba 400 milionů korun, odhadl Marek Šnajdr. Zároveň dodal, že ministerstvo nenese vinu na tom, že některá zařízení dosud navýšení platů nezajistila.

Ministerstvo pro to připravilo podmínky, zbytek je na krajích nebo na soukromých zřizovatelích zdravotnických zařízení, sdělil Šnajdr. Většina zdravotnických zařízení prý již v červenci obdržela zvýšenou zálohu určenou právě na platy sester.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video