Slavnostní večer k výročí 28. října.

Slavnostní večer k výročí 28. října. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Prezident ocenil hrdinství, hudbu i šíření Komenského

  • 826
Prezident Václav Klaus vyznamenal ve výročí vzniku republiky 24 osobností. Propůjčil a udělil jim státní řády a medaile. S válečnými veterány a vědci ocenil například i hudebníky Hudečka a Stivína nebo fyzioterapeuta Koláře.

Ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu je tradičním zakončením oslav vzniku Československa. Prezident měl od rána nabitý program - pokládal věnce, přihlížel přísaze vojáků nebo hostil hejtmany. - více zde

Před udílením vyznamenání se v projevu zamyslel nad pozicí České republiky v dnešním světě a tím, co ji zvenčí ovlivňuje.

Ocenil přátelské vztahy se sousedními státy, byť si je vědom sporů o jadernou energetiku s Rakouskem a poválečné vyrovnání s Německem. "To, že (vztahy) jsou dnes ve velmi dobrém stavu, bereme  jako samozřejmost, ale neměli bychom zapomínat, že je to v dlouhodobém historickém kontextu vlastně něco zcela unikátního," připomněl Klaus.

"Unie není alternativou ke státnosti"
Našel také prostor pro rýpnutí do Evropské unie. Nezpochybňuje - jako prý snad nikdo, že jsme její přirozenou součástí a ona je naším nejpřirozenějším kulturně-civilizačním zázemím.

"I když zázemí znamená hodně, v den 89. výročí založení našeho státu bychom měli říci, že alternativu k naší státnosti nepředstavuje a představovat nemůže," prohlásil prezident.

V rovině vztahů k USA zmínil debatu o umístění radaru v Česku, v níž je prý potřeba si všechno vyříkat, aby nezůstala pachuť manipulace či absence dialogu.

V závěru prezident vyzval k hýčkání každého dobrého mezistátního vztahu a varoval před tlaky, které nás mohou "...zavést do slepých uliček prázdného vlastenčení nebo stejně prázdného kosmopolitismu".

popisekPROJEV PREZIDENTA K 28. ŘÍJNU
celý text projevu v PDF

Nejvyšší ocenění získali váleční hrdinové
Nejvyššího vyznamenání - Řádu Bílého lva vojenské skupiny - se dostalo dvěma veteránům druhé světové války. Pětaosmdesátiletý plukovník Stanislav Hnělička bojoval na západní frontě, kde byl vážně raněn v bojích u Dunkerque.

In memoriam byl řád propůjčen štábnímu kapitánovi Rudolfu Hrubcovi, který cvičil parašutisty při přípravě atentátu na Heydricha.

Tři osobnosti, mezi nimi i publicista Vladimír Bystrov, se dočkaly propůjčení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka.

popisekPŘEHLED STÁTNÍCH METÁLŮ
Podívejte se, co rozdal prezident

Medaili Za hrdinství dostali od prezidenta dva příslušníci policejního útvaru rychlého nasazení, kteří letos v květnu v Afghánistánu vlastními těly bránili českého diplomata před útokem ozbrojenců. Oba byli zraněni.

Dalších 17 lidí dostalo Medaili Za zásluhy. V oblasti vědy například fyzioterapeut Pavel Kolář, který přispěl k úspěchům běžkařky Kateřiny Neumannové a dalších sportovců. Z umělců si odnesli medaili už zmíněný houslový virtuos Václav Hudeček a multiinstrumentalista Jiří Stivín nebo spisovatel Ludvík Kundera.

O stát se zasloužili mimo jiné protikomunistický odbojář a politický vězeň z 50. let minulého století Jan Šrámek nebo páter Jan Zemánek odsouzený v 60. letech ve vykonstruovaném procesu na 12 let těžkého žaláře.

Mezi vyznamenanými je i profesorka Dagmar Čapková, světově uznávaná znalkyně díla J. A. Komenského a šiřitelka jeho odkazu.

popisekSEZNAM VYZNAMENANÝCH A PROFILY
kompletní seznam v PDF


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video