Přes deset procent

  • 9
Po kratičkém a mírném sezonním výkyvu se u nás míra nezaměstnanosti opět vyhoupla přes deset procent. Není to sice rekord, ale všechny prognózy teď hovoří o tom, že zimní laťka bude brzy překonána. Vládě se tedy boj s nezaměstnaností nedaří.

Jenže - bojuje s ní vůbec? Metody oživení trhu práce jsou obyčejná a jednoduchá abeceda, kterou musí dokázat odříkat každý student prvního ročníku ekonomie, když ho ve čtyři ráno vzbudíte. Potíž je, když ve vládě ekonomové nejsou. A stejná patálie je, když ve vládě ekonomové jsou a zvítězí u nich trapný populismus nad erudicí.

Jak tedy vypadá ona abeceda? Trh práce musí být pružný, nebo alespoň pružnější. A to na straně vstupu i výstupu. Právě to, že propouštění se stane pro podniky administrativně snazším, znamená, že volná pracovní síla se snáze, rychleji a pružněji přelije tam, kde je po ní poptávka.

Dále je zřejmé, že je třeba zpřísnit záchrannou sociální síť. Nízkým příjmovým skupinám se mnohdy zůstat doma vyplatí - i když to samozřejmě neplatí pro každého. To se musí změnit. Nedávné zpřísnění podpor v nezaměstnanosti a dalších sociálních dávek na Slovensku mělo okamžitý pozitivní dopad na vývoj tamější nezaměstnanosti.

Tato vláda by se měla vypravit na Slovensko a lecčemu se tam přiučit. Nestačí podporovat pouze velké či zahraniční investory. Vláda totiž ruku v ruce s podporou a pobídkami pro obří montovny všeho možného stále více dusí místní drobné a střední podnikatele a živnostníky. Ale ti jsou páteří každé evropské ekonomiky. Chomout tvoří vysoké daně, dávky a nesmyslná, agresivní byrokracie.

Hlavně v drobných službách jsou rezervy. Například ve vesnicích mimo turistické ráje se dnes hromadně zavírají i hospody.

Pak je tu mobilita pracovní síly. Lidem se musí vyplatit stěhování i dojíždění za prací. Chce to tedy i lepší dopravní infrastrukturu, ale hlavně deregulaci nájemného a uvolnění trhu s byty. Posílí se tak i stavební výroba a vytvoří se další pracovní příležitosti.

Z dlouhodobého hlediska je pak třeba hlavně investovat do školství. Zavést školné, výhodné půjčky a umožnit studium všem, kdo studovat chtějí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video