Za vraždu bude od ledna hrozit až osmnáct let za mřížemi. Ilustrační foto

Za vraždu bude od ledna hrozit až osmnáct let za mřížemi. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

PŘEHLEDNĚ: Novinky trestního zákoníku

  • 313
Je to jedna z největších změn v českých zákonech za posledních několik desítek let. Právě těmito slovy označují odborníci nový trestní zákoník, který začne platit od 1. ledna. Ten původní byl z roku 1961. MF DNES přináší přehled deseti největších novinek.

1. Za vraždu osmnáct let vězení
O tři roky se zvyšuje horní hranice trestu, který soudci mohou udělit za úmyslné zabití člověka. Základní sazba bude nově deset až osmnáct let. Za předem naplánovanou vraždu bude hrozit ještě o dva roky více.
Zpřísňují se i takzvané výjimečné tresty, které se ukládají nebezpečným recidivistům a lidem, kteří spáchají třeba několikanásobnou vraždu. Maximální trest se zvyšuje z pětadvaceti let na třicet. Přitvrdí se také u dalších násilných deliktů – například u těžkého ublížení na zdraví stoupá možný nejpřísnější trest z osmi na dvanáct let.

2. Zabití není to samé jako vražda
Mírněji než dosud se naopak budou trestat "vraždy", kterých se člověk dopustí v reakci na předchozí situaci. Třeba v situaci, kdy manžel dlouhodobě a brutálně týrá svoji ženu a ta ho v silném rozrušení zabije. Nový zákoník o takovém činu nemluví jako o vraždě, ale jako o zabití a stanoví za něj trest tři až osm let.

Ilustrační foto

Mít u sebe pět rostlin konopí už nebude trestný čin.

3. Rozlišení měkkých a tvrdých drog
Zákon rozlišuje tresty za držení měkkých a tvrdých drog. Vláda navíc začátkem prosince jasně stanovila, jaké množství drog může mít člověk u sebe, aniž by mu hrozilo vězení. Před soud například nepůjde ten, kdo bude přistižen s pěti rostlinami konopí nebo 40 houbičkami s halucinogenními účinky. Neznamená to však, že by bylo držení malého množství drog zcela beztrestné. Drobnější delikty budou považovány za přestupek, za který je stanovena až patnáctitisícová pokuta od správního úřadu. Stejná sankce bude hrozit i za pěstování menšího množství marihuany.

4. Až dva roky domácího vězení
Soudci budou mít novou možnost uložit odsouzenému "domácí vězení". V pracovních dnech by takto potrestaný člověk nesměl od 20 hodin do 5 hodin ráno vycházet ze svého domu. Během dne by však chodil normálně do zaměstnání. Počítalo se s tím, že by se dodržování domácího vězení kontrolovalo pomocí elektronických náramků, na jejich zavedení však stát zatím nemá peníze. Odsouzené proto budou kontrolovat probační úředníci. Domácí vězení půjde soudně uložit až na dva roky. V novém zákoníku se počítá i s dalšími alternativními tresty a také třeba s podmíněným propuštěním z vězení ještě před uplynutím poloviny uloženého trestu. To dosud možné nebylo.

Prostituce, prostitutka

5. Zákaz prostituce u míst, kde se scházejí děti
Nově zavedený trestný čin se jmenuje prostituce ohrožující mravní vývoj dětí. Lehkým ženám, které nabízejí sexuální služby v blízkosti školy nebo místa, kde se shromažďují děti, budou hrozit až dva roky za mřížemi. Pasákům, kteří prostituci na takových místech organizují, pak až tři roky. Nový je i trestný čin sexuální nátlak, který pamatuje na případy, kdy někdo k vynucení sexu zneužije závislosti oběti "dané věkem nebo sociální situací". V základní sazbě za tento čin hrozí až čtyři roky vězení. Na dvanáct let může skončit za mřížemi člověk, který takto zneužije dítě.

6. Soud zakáže fanouškům vstup na stadion
Justice získá více možností, jak postupovat proti chuligánům, kteří opakovaně ohrožují návštěvníky fotbalových zápasů. Fanouškovi, který na stadionu spáchá nějakou výtržnost, budou smět soudci zakázat až na deset let vstup na sportovní akce, a dokonce mu uložit povinnost hlásit se v době zápasu v policejní služebně. Pokud by dotyčný toto nařízení nedodržel, čekalo by ho vězení. Podobná pravidla budou platit i pro kulturní a další společenské akce.

Baníkovci v Praze (4. května 2009)

Agresivní fanoušci mohou dostat zákaz vstupu na stadion až na deset let. Ilustrační foto.

7. Neplatíš alimenty, skončíš ve vězení
V roce 2008 bylo v Česku za neplacení alimentů odsouzeno přes 6 tisíc lidí. U soudů se zatím dodržovala praxe, že ten, kdo "zanedbával povinnou výživu", dostal pouze podmíněný trest. A ten byl maximálně roční. Od ledna bude horní trestní hranice u takového činu dvouletá. Zákon navíc jasně stanovuje, že zanedbání povinné výživy se dopustí ten, kdo alimenty neplatí minimálně čtyři měsíce. Dosud takové vymezení neexistovalo.

8. Vězení pro "stalkery" obtěžující třeba bývalou lásku
Až na tři roky za mříže budou mít možnost poslat soudci člověka, který se dopustí "nebezpečného pronásledování", tedy soustavného a dlouhodobého špiclování nějakého člověka – třeba bývalé lásky nebo nějaké celebrity. Za takové chování bude považováno časté telefonování oběti, zasílání SMS, e-mailů a pochopitelně i sledování. Dosud bylo takové jednání postižitelné jen velmi obtížně.

Pronásledování, stalking

Stalker může skončit ve vězení až na tři roky. Ilustrační foto

9. Přísnější tresty za týrání zvířat
Nový trestní zákon umožňuje poslat až na dva roky do vězení člověka za týrání zvířete. Až pět let hrozí tomu, kdo týrá větší počet zvířat. Dosavadní trest byl v základní sazbě jeden rok vězení. Nově se také bude považovat za trestný čin "nedbalostní týrání" způsobené špatnou péčí chovatele. To zatím nešlo.

10. Peněžitý trest až 36,5 milionu korun
Soudy nyní mohou uložit kromě vězení viníkovi nějakého trestného činu i peněžitý trest. Jeho maximální výše byla dosud 5 milionů korun. Od ledna to může být několikanásobně víc. Soudci totiž budou nově stanovovat takzvané denní sazby pro pokuty v rozmezí od 100 korun do 50 tisíc korun. Výše se bude odvíjet podle majetku a příjmů obviněného a soudy zároveň určí, kolik "denních sazeb" bude muset dotyčný zaplatit. Minimální počet takových dnů bude dvacet a nejvíce 730. Maximální pokuta tak může být 36,5 milionu korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video