Nepříliš známé fotografie Oldřicha Škáchy

Nepříliš známé fotografie Oldřicha Škáchy | foto: Oldřich Škácha / Profimedia.cz

Německá tajná služba prohledala archivy, vznikla kniha o pražském jaru

  • 35
Česká a německá tajná služba společně vydaly odbornou publikaci, která se zabývá činností Spolkové zpravodajské služby během pražského jara v roce 1968. Zveřejnily v ní i originální dokumenty nebo dosud nepublikované fotografie z německého archivu tajné služby, které se týkají okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Historici Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se na tvorbě publikace podíleli s kolegy z německé BND (Bundesnachrichtendienst). Německo-český dokument Spolková zpravodajská služba a Pražské jaro 1968 je určen pro odbornou i laickou veřejnost a je možné si jej zdarma stáhnout z webu ÚZSI.

„Dokument je příspěvkem pro pochopení, jak fungovaly zpravodajské služby na dvou stranách ‚železné opony‘ v rámci politického a společenského vývoje bouřlivého roku 1968,“ poznamenal mluvčí ÚZSI Jaroslav Hrbek.

Dějiny komunistického Československa pro cizince

Ústav pro studium totalitních režimů připravil pro zahraniční studenty v Česku nebo učitele v zahraničí internetový portál, který jim pomůže zodpovědět některé otázky z historie socialistického Československa. S tehdejším děním se seznámí prostřednictvím filmových ukázek, vzpomínek pamětníků nebo historických pramenů.

Zájemci na webu najdou ukázky z dobových a současných filmů. Jednou z nich je video ze seriálu Zdivočelá země, které zpracovává dilema vstupu do komunistické strany. "A to není záležitost jen Československa, ale všech zemí východního bloku. Takže to můžou (učitelé v zahraničí) použít k obecnější výuce o východním bloku," říká historik a didaktik ústavu Čeněk Pýcha.

„Studie přináší komparativní pohled do prostředí západoněmecké BND a československé StB, které byly díky společné státní hranici každodenními soupeři na bojišti studené války,“ vysvětluje Hrbek.

Historici obou služeb podle něj spolupracovali na jednom tématu poprvé. „S využitím originálních dokumentů vyjádřili svůj pohled na zkoumanou problematiku,“ dodal.

Dobové dokumenty v němčině tvoří jádro publikace. „Byly vybrány takové dokumenty, které představují pracovní postupy uvnitř služby v roce 1968, i konkrétní politické poznatky a analýzy z krizového roku,“ napsali němečtí historici. Hrbek dodal, že text studie vychází u příležitosti připomenutí srpnových událostí roku 1968.

Podle dokumentu se obě tajné služby na spolupráci nad tímto historickým tématem domluvily v roce 2012. Studie mapuje a prostřednictvím dokumentů doplňuje dílčí výsledky bádání historické komise, která zkoumá dějiny BND do roku 1968. Před dvěma lety už historici z této komise zveřejnili studii o činnosti BND kolem pražského jara.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video