Ur, který patří mezi nejstarší známá města, se dostal i do učebnic literatury. Bohužel pro město však až po jeho zničení.

Ur, který patří mezi nejstarší známá města, se dostal i do učebnic literatury. Bohužel pro město však až po jeho zničení. | foto: Lasse Jensen

Poušť u biblického Uru skrývala nože a srpy staré čtyři tisíce let

  • 15
Iráčtí archeologové objevili na jihu Iráku místo obydlené v době říše Sumerů a předměty staré 4000 let. Nachází se v poušti poblíž starobylého Uru, považovaného za rodiště proroka Abraháma, který figuruje v křesťanství, judaismu i islámu. Dokazuje, že Sumerové uměli žít i v pouštních podmínkách.

"Na některých stěnách a kamenech byly nápisy z období vlády třetí dynastie urských panovníků," sdělil archeolog Abdal Ámir Hamdání z provincie Zikár, kde archeologové pracovali.

Sumerská říše, jejíž obyvatelé byli zdatní zemědělci, se nacházela na jihu Mezopotámie. Podle Hamdáního nález přináší nové poznatky o tom kde se Sumerové usídlovali. "Jejich města bývala u vodních zdrojů nebo u řek, avšak toto leželo v poušti," řekl Hamdání.

Objev je o tisíc let starší než střep objevený v Izraeli, jehož stáří nedávno na Univerzitě v Haifě určili asi na tři tisíce let a který tedy pochází z doby biblického krále Davida. - více o zjištění izraelských archeologů čtěte zde

Mezi předměty nalezenými poblíž Uru jsou nože a srpy z doby kolem roku 2000 před naším letopočtem. Tehdy Sumerům vládl panovník Amarsín. To už ale jeho země skomírala pod tlakem kočovníků ze severozápadu.

Ur patřil mezi nejstarší mezopotámská města. Byl založen u bývalého řečiště Eufratu a lidé tam žili už v šestém tisíciletí před naším letopočtem. Kolem začátku druhého tisíciletí před naším letopočtem byl podle některých odhadů největším městem na světě - měl asi 65 tisíc obyvatel. Obyvatelé jako vůbec první vyráběli keramiku na hrnčířském kruhu a vypalovali ji v pecích.

Ur a další sumerská města zničili Elamité, obyvatelé říše rozkládající se na dolním toku Tigridu a u východních břehů dnešního Perského zálivu. Ur padl zřejmě v roce 1940 před naším letopočtem a připomíná ho Nářek nad zkázou města Uru, dílo, které se dostalo i do učebnic literatury.

SUMERSKÁ DESKA PÍŠE O "NOEMOVĚ ARŠE"

Vědci přeložili klínopis s popisem archy, na níž se lidé zachránili před potopou


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video