Kardinál Bertone dal Iry Čechům za vzor. Irové si brání své tradice vůči Bruselu, ocenil.

Kardinál Bertone dal Iry Čechům za vzor. Irové si brání své tradice vůči Bruselu, ocenil. | foto: Michal Šula, MF DNES

Poučte se u Irů, jak brání své tradice před Bruselem, pobídl Vatikán Čechy

  • 117
Při setkání kardinála Tarcisia Bertoneho s premiérem Janem Fischerem došla řeč i na Irskou republiku a Lisabonskou smlouvu. Duchovnímu a státnímu sekretáři Vatikánu se líbí, jak se ostrovní země zastává svých křesťanských tradic a brání je před Bruselem. A dává ji Čechům za vzor.

Bertone je státním sekretářem Vatikánu a pravou rukou papeže Benedikta XVI. Jeho funkce asi nejlépe odpovídá funkci premiéra.

Při pátečním zhruba dvacetiminutovém setkání s premiérem Janem Fischerem se Bertone vedle majetkového vyrovnání s církvemi a dalších témat dotkl i Lisabonské smlouvy.

Podle zdroje iDNES.cz Bertone Fischerovi řekl, aby si Česká republika vzala za příklad Iry. "Ano, šlo o souvislost s Lisabonskou smlouvou a tzv. irskými zárukami, ale byla to jen okrajová zmínka," potvrdil iDNES.cz mluvčí premiéra Roman Prorok.

Bertone pak svůj názor potvrdil v rozhovoru pro MF DNES: "Jednotlivé evropské země mají vlastní identitu. Evropská unie jim předepíše svá práva či pohledy na věc a ty nemusí zapadat do jejich tradice a historie. Některé země se proti tomu logicky brání – například Irsko. Kdyby Evropa uznala třeba homosexuální dvojice za rovné manželství, šla by proti vlastní historii. A­ bylo by namístě se proti tomu ohradit. Církev v tom chce státy podpořit."

Irsko čeká tento týden druhé referendum o Lisabonské smlouvě. Irové před rokem smlouvu odmítli mimo jiné i z obav, že Lisabonská smlouva a Charta základních práv EU omezí suverenitu země a bude regulovat tak citlivé společenské otázky, jako jsou potraty, eutanazie, manželství či sexuální výchova, ve kterých zastává Irsko konzervativní postoje.

Aby se mohlo konat druhé referendum, vymínilo si Irsko záruky, že se na něj některá ustanovení Lisabonské smlouvy nebudou vztahovat. Jakkoli jsou záruky sporné, protože nemají žádnou právní relevanci, Vatikánu se líbí, že Irsko je ochotno své tradice před EU bránit.

Právě křesťané byli významnou součástí irského tábora odpůrců Lisabonské smlouvy a jsou jimi i před opakovaným referendem. Otázka potratů byla dokonce důležitým faktorem při odmítnutí Lisabonu, jak potvrdil dřívější průzkum Červeného kříže pro irský list Sunday Business Post. Až 58 % těch, kteří hlasovali proti smlouvě, věřilo, že by se v důsledku jejího přijetí staly potraty v Irsku pravděpodobnější.

I irský premiér Brian Cowen na summitu lídrů EU otevřeně prohlásil, že jedním z důvodů odmítnutí Lisabonské smlouvy bylo přesvědčení, že Evropský soudní dvůr změní zákony týkající se potratů a eutanazie.

Také mnozí čeští katolíci jsou proti Lisabonské smlouvě. Vymezila se proti ní jak pro-life organizace Hnutí pro život, tak i Česká biskupská konference. - více o postoji České biskupské konference čtěte zde

Křesťanské hodnoty jsou důležité, shodli se papež a prezident

Křesťanské hodnoty zdůraznil papež Benedikt XVI. při své návštěvě hned několikrát. "Vyzývám všechny obyvatele této republiky, aby znovu objevili křesťanské tradice, které formovaly jejich kulturu. Povzbuzuji též křesťanské společenství, aby byl jeho hlas slyšet, když celá země musí čelit výzvám nového tisíciletí," řekl například.

"Znám vaše přání, aby náboženství hrálo větší roli v záležitostech této země," dodal pak na adresu prezidenta Václava Klause.

Sám Klaus uvedl, že má obavy z rozpadu tradičních hodnot. "Za sebe mohu říci, že sdílím obavy z nebezpečí rozpadu tradičních hodnot naší civilizace a z lehkomyslné relativizace jejích elementárních stavebních kamenů," uvedl prezident.

"Šířící se lidská pýcha, vedoucí k nebezpečné sociálně-inženýrské aktivitě mnoha našich současníků, masivní mediální manipulace, vydávající různé nepřirozené výstřelky za pokrok, degradace modelu klasické rodiny či pokusy o zneužití objevů přírodních věd, to vše jsou varovné signály," řekl prezident v sobotním projevu ve Španělském sále.

Čtěte v úterní MF DNES

Co říká papež na sebekritiku končícího arcibiskupa Miloslava Vlka? Kdy bude pravý čas na vyrovnání státu s církví? Čtěte rozhovor se sekretářem Vatikánu v úterní MF DNES.

.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video