Noví soudci by měli být podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila vybíráni ve výběrových řízeních. Podmínkou bude mimo jiné pět let výkonu právní praxe.

Noví soudci by měli být podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila vybíráni ve výběrových řízeních. Podmínkou bude mimo jiné pět let výkonu právní praxe. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Pospíšil chce soudce z výběrových řízení, po pěti letech právní praxe

  • 35
Změnit podmínky pro výběr nových soudců chce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. "Jsem pro veřejná výběrová řízení, do nichž by se mohl přihlásit každý, kdo by splnil kritéria," řekl ministr poslancům z ústavně-právního výboru při představování své reformy justice. Jednou z podmínek by bylo pět let právní praxe.

Fakticky to podle Pospíšila bude znamenat, že častěji se novým soudcem stane někdo, komu je už více než třicet let, což bude minimální věková hranice ve výběrovém řízení. Podle ministra není třeba zvyšovat věkovou hranici pro nové soudce.

Komise sestavená ministrem spravedlnosti, složená třeba ze zástupců České advokátní komory či univerzitních profesorů, by posuzovala také odborné profesní schopnosti kandidátů ve výběrovém řízení, naopak menší význam by podle Pospíšila mělo psychologicko-diagnostické vyšetření. Hlavní důraz má být kladen na odbornost.

"Lidé, kteří by byli vybráni ve výběrovém řízení, by museli projít šestiměsíčním kolečkem praxe u soudu, a pak by je navrhl ministr spravedlnosti ke jmenování prezidentovi republiky," řekl Pospíšil. Současný mechanismus, kdy jmenuje prezident na návrh ministra, tak zůstane zachován, ale novinkou by mělo být právě výběrové řízení. Zrušen má být naopak institut justičních čekatelů.

Pospíšil zmínil i to, že ministr spravedlnosti by měl výjimečnou možnost navrhnout na pozici soudce i vynikající osobnosti z akademické obce, které by se výběrového řízení účastnit nemusely.

Ročně se bude hledat zhruba 30 až 40 nových soudců

Ministr Pospíšil poslancům řekl, že dnes je v Česku přes tři tisíce soudců, což je podle něj dostatečný počet. "Ročně bude třeba hledat asi 30 až 40 nových soudců," uvedl ministr.

K jeho návrhům, které prezentoval ve výboru, se vstřícně postavil i zástupce opoziční ČSSD Jeroným Tejc. "Jednoznačně podporuji to, že se výrazně sníží význam psychotestů," uvedl Tejc.

Šéfku ústavně-právního výboru Karolínu Peake z Věcí veřejných zajímalo složení komise, která by kandidáty na soudce ve výběrovém řízení vybírala. Podle Pospíšila to ještě není úplně jasné, ale určitě to podle něj nebudou řadoví úředníci ministerstva, spíše zástupci advokátní komory či profesoři z právnických škol.

Svou představu o tom, jak by měli být vybírání noví soudci, Pospíšil představil jen pár dnů poté, kdy vzbudilo velkou pozornost zveřejnění seznamu soudců, bývalých členů KSČ. Mezi současnými soudci je takových asi pětina. Ihned se ale ukázalo, že seznam je plný chyb, objevili se na něm i lidé, kteří v KSČ nikdy nebyli, naopak jiní, kteří naopak ve straně byli, na seznamu chybí. Pospíšil se za chyby omluvil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video