Bývalý mistr světa ve skocích na lyžích bojuje za očištění jména.

Bývalý mistr světa ve skocích na lyžích bojuje za očištění jména. | foto: Roman Čejka

Poslanec Bartoš nebyl komunistickým agentem, Plocův soud zhatila technika

  • 28
Poslanec Walter Bartoš nebyl důvěrníkem vojenské kontrarozvědky, jak stálo v nedávno zveřejněných dokumentech. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. O stejné očištění jména se snaží také poslanec ČSSD Pavel Ploc. Jeho spor s televizí Prima ale skončil těsně po začátku kvůli technickým problémům.

Poslanci Pavel Ploc (ČSSD) a Walter Bartoš (ODS) se soudí kvůli zařazení svých jmen na seznam spolupracovníků vojenské kontrarozvědky (VKR).

Walter BartošBartoš dnes dosáhl svého a vyhrál. Soudce uznal, že byl v protokolech veden jako důvěrník neoprávněně. Jeho jméno tam sice zůstane, ale bude u něj odkaz na dnešní rozsudek. "Ministerstvu vnitra se nepodařilo prokázat, že byl (Bartoš) evidován jako důvěrník oprávněně. Soud proto vyhověl jeho žalobě," prohlásila soudkyně Dagmar Stamidisová.

Bartošův soud se  podobným sporům vymyká. Poslanec byl totiž veden pouze jako důvěrník vojenské kontrarozvědky. Tato kategorie není podle zákona považována za důkaz o tom, že člověk o svém napojení na tajnou policii vůbec věděl. Nejčastěji se soudí lidé v kategorii agent. Bartošovi přesto vadilo, že je jeho jméno dáváno do spojitosti s StB, pod kterou kontrarozvědka spadala. "Nálepka StBáka tam zůstane. Tchyně mu po zveřejnění informace řekla, že ho má i přesto ráda," prohlásila po soudu Bartošova obhájkyně Pavlína Urbancová. 

Skutečnost, že se o poslance VKR zajímala, si Bartoš vysvětluje tím, že sloužil u raketového vojska. Informace ze spisu, že Bartoš předal kontrarozvědce některé zprávy ústně, označil poslanec za "ideologický balast". Celý jeho svazek má 7 stran. Obsahuje pouze návrh VKR na jeho získání a závěrečnou zprávu. Časové rozpětí mezi dokumenty je 8 měsíců. Zpráva sice konstatuje, že jeho vztah ke spolupráci s VKR byl dobrý, chybí ale jakékoli důkazy, co vlastně dělal. Podle historiků navíc VKR podobným způsobem vedla tisíce vojáků základní služby, kteří s jejími příslušníky museli spolupracovat podle vojenských řádů.

Bartošův boj podpořil také ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, Bartoše prý do seznamu agenti vojenské kontrarozvědky zanesli pouze na základě tvrzení svých spolupracovníků.

Ploc musí čekat, nešlo přehrát CD

Pavel Ploc si musí na alespoň částečné očištění jména počkat do příštího týdne. Jeho líčení zhatila technika, soudu se nepodařilo přehrát CD s reportáží televize Prima, která ho v ní měla nepřímo s kontrarozvědkou spojit. V reportáži jsou mu prý přímo do úst vkládány věty ze spisu VKR, jejichž pravdivost ale Ploc popírá. Soud bude pokračovat příští týden.

Pavel Ploc po Primě požaduje zveřejnění své odpovědi a uhrazení nákladů soudního řízení. Tvrdí, že s kontrarozvědkou nikdy vědomě nespolupracoval.

Bývalý reprezentant ve skocích na lyžích Ploc kvůli údajné spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou vede už od začátku roku také další spor. V něm požaduje, aby Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) z webu odstranil záznam o tom, že ho komunistická vojenská kontrarozvědka vedla jako svého důvěrníka. V březnu ale u městského soudu prohrál, protože jeho právníci špatně napsali, koho vlastně žalují.

Důvěrník ano. Ale nevědomý!

Zapletli se bývalí sportovci s komunistickou rozvědkou?

Registrační protokoly VKR zveřejnil loni v létě Archiv bezpečnostních složek, který je podle zákona přímo řízený Ústavem pro studium totalitních režimů. Vedle Ploce se v registrech objevila také jména poslanců ODS Waltera Bartoše, Tomáše Hasila a Juraje Ranince.

ÚSTR se Plocově žalobě úspěšně bránil tím, že záznam je umístěný na webu provozovaném archivem, nikoliv samotným ústavem, a že proto ústav není tím, proti komu by měla být podána žaloba. - čtěte více o Plocových patáliích u soudu

Soud tedy nakonec vůbec neřešil otázku, zda bylo zveřejnění záznamu neoprávněným zásahem do Plocových osobnostních práv. Svazek bývalého skokana se ale od Bartošova zásadně liší. Má desítky stran a obsahuje řadu konkrétních údajů o cizincích, se kterými se Ploc stýkal. Poslanec se ale brání argumentem, který potvrzuje řada pamětníků. Pokud se člověk v 80. letech dostal na Západ, a navíc jako oficiální reprezentant socialistického státu, musel po návratu podrobně informovat o všech lidech, se kterými přišel do styku.     

Ploc způsob zveřejnění svazku v minulosti označil za nepřijatelný útok na svou osobu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video