Věřím, že dokáži svou nevinu, prohlásil dnes poslanec KSČM Vondruška před Poslaneckou sněmovnou.

Věřím, že dokáži svou nevinu, prohlásil dnes poslanec KSČM Vondruška před Poslaneckou sněmovnou. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Poslanci vydali bývalého dozorce Vondrušku policii

  • 382
Sněmovna vydala policii poslance KSČM Josefa Vondrušku. Údajně překročil pravomoci veřejného činitele a za totality jako dozorce bil politické vězně. "Poctivě jsem pracoval, zákon jsem neporušil," tvrdí ale poslanec. Kvůli alkoholu za volantem zákonodárci vydali i Ondřeje Plašila z ODS.

"Je výsostně politický zájem vést proti mně trestní stíhání," prohlásil před Sněmovnou Vondruška.

"Pracoval jsem poctivě a zodpovědně jako statisíce jiných lidí. Dělal jsem práci, která je potřebná také dnes," uvedl doslova. Podobně se proti obviněním, která se týkají jeho předlistopadové kariéry, hájil také v minulých týdnech. - více zde

Pro jeho vydání bylo 151 poslanců. Ještě více - 165 -jich odebralo imunitu Plašilovi.  Podle policie řídil, přestože měl v krvi přes jedno promile alkoholu. On sám se vždycky odpovědi na tuto otázku vyhnul. Ke stíhání chtěl být vydán. - více zde

Svědek proti Vondruškovi - Jiří Wolf
Z trestního spisu, který poslanci obdrželi, vyplývá, že proti Vondruškovi zatím svědčí jeden vězeň - Jiří Wolf. Právě toho údajně Vondruška ve věznici v Minkovicích několikrát ostře napadl, a to pěstmi i obuškem.

Zatím se nepotvrdilo, že by Vondruška bil také politického vězně Vladimíra Hučína. Podle předložených dokumentů totiž v době, kdy k tomu mělo dojít, ve věznici vůbec nesloužil. Šlo o léta 1984 až 1988, kdy ale tehdejší dozorce studoval v Praze Vysokou školu Sboru národní bezpečnosti.

Obvinění je postaveno konkrétně na čtyřech bodech, všechny se týkají právě Wolfa a období od roku 1980 až 1983.

Když mluvil Vondruška, zelení opustili sál
Na obranu Josefa Vondrušky vystoupil šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Kritizoval fakt, že Vondruška je stíhán až mnoho let po údajném porušování zákona.

"Je s podivem, že obvinění přichází až nyní, přestože pan kolega byl už v minulosti členem Federálního shromáždění a následně řadovým občanem, který imunitou nebyl chráněný," uvedl Kováčik.

Komunističtí poslanci před hlasováním opustili Sněmovnu, podobně se zachovali také zelení, to když mluvil sám Vondruška.

"Jsme velmi znepokojeni, že je naším kolegou ve Sněmovně," prohlásila předsedkyně jejich klubu Kateřina Jacques. "Považujeme za velmi skandální, jak se poslanec Vondruška k tomuto obvinění staví," podotkla.

Za Vondrušku se částečně postavil poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský, který rovněž poukázal na to, že od možného bití uplynula dlouhá doba. Podle něj by mělo platit v takovém případě promlčení. "Zejména, když například i vražda je promlčena po dvaceti letech," argumentoval.

Přesto se ale jinak vyjádřil proti Vondruškově přítomnosti ve Sněmovně. "Jako signatář Charty 77 si myslím, že kolega Vondruška neměl do Poslanecké sněmovny kandidovat," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video