U policie šly podle Stanislava Humla věci měnit snáze než v politice.

U policie šly podle Stanislava Humla věci měnit snáze než v politice. | foto: Jiří Švorc, Xman.cz

Poslanci nevydali Humla k trestnímu stíhání

  • 67
Poslanci dnes nevydali svého kolegu Stanislava Humla z Věcí veřejných k trestnímu stíhání, ač o to v projevu ve Sněmovně sám požádal. Policie Humla podezřívá ze zmanipulování posudku nehody. Poslanec tvrdí, že se ničeho nedopustil, a poukazuje na údajně nestandardní postup policie. Chtěl, aby ho soud očistil.

"Když mě nevydáte, do smrti budu mít nálepku, že jsem něco spáchal a snažil jsem se to zapřít. Sněmovna mě očistit nemůže," řekl poslancům Huml. Zdůraznil, že nejde o politický, ale o technický případ a stíhání se prý "opravdu nebojí".

Poslanci však poslancovo přání nevyslyšeli. Přihlášeno k hlasování jich bylo 153 a k vydání bylo potřeba 77 hlasů. Pro hlasovalo jen 69 poslanců a 34 bylo proti. Další se hlasování zdrželi.

Podle poslance Jana Vidíma vadilo většině poslanců několik věcí. Nestandardní postup policie, úniky informací z trestního spisu do médií a skutečnost, že další podezřelí lidé figurující v kauze nebyli obviněni.

Policie viní dopravního experta a poslance Stanislava Humla z podílu na zmanipulování znaleckého posudku k nehodě fekálního vozu a motocyklisty. Požádala proto Sněmovnu o zbavení poslanecké imunity a vydání k trestnímu stíhání.

Proti hlasoval například člen mandátového a imunitního výboru Marek Benda (ODS), který měl možnost seznámit se se spisem. "Domnívám se, že kdyby pan Huml nebyl poslanec, stíhání neprobíhá," řekl novinářům. Hana Orgoníková (ČSSD) zase hovořila o honu na čarodějnice. Hlasování se zdržel Michal Babák (VV), podle kterého jsou v policejních podkladech závažné chyby a kauza je účelová. Místo tří let strávených u soudu by měl Huml spíš pracovat ve Sněmovně, řekl novinářům Babák.

Žádostí policie se už v úterý zabýval poslanecký mandátový a imunitní výbor. Jednal o usnesení s doporučením Humla vydat. To nakonec nepřijal. "Navrhujeme, aby až Poslanecká sněmovna rozhodla o tom, zda vysloví souhlas s vydáním pana poslance," komentoval krok předseda výboru Jeroným Tejc.

Huml nejprve tvrdil, že o zbavení imunity sám požádá. Později ale změnil názor. "Ubírám plyn z původního vyjádření. Necítím se vinen. Pokud je žádost policie irelevantní, proč bych měl trvat na svém vydání?" uvedl Huml po prvním jednání mandátového a imunitního výboru, kam přišel v doprovodu právníka. Na dnešním jednání ale poslanec o své vydání žádal znovu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video