Ministerstvo chce reformou zabránit plýtvání ve zdravotnictví, říká Pavel Hroboň.

Ministerstvo chce reformou zabránit plýtvání ve zdravotnictví, říká Pavel Hroboň. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Poplatky zlepší kvalitu léčby, slibuje autor reformy

  • 291
Vládní reforma, která prošla v úterý Sněmovnou, mimo jiné počítá se zavedením poplatků u lékaře. Kolika a za co přesně budou pacienti v ordinaci platit, podrobně čtenářům iDNES.cz vysvětloval Pavel Hroboň, náměstek ministra Tomáše Julínka a hlavní autor reformy zdravotnictví.

ODPOVĚDI PAVLA HROBONĚ ČTĚTE ZDE

Poplatky za návštěvu lékaře i poplatky za recept se zřejmě stanou realitou. S peněženkou by měli Češi chodit do ordinací už od ledna. - více zde

Takzvané regulační poplatky mají podle plánů přinést do státní kasy miliardy korun a zabránit zhroucení systému lékařské péče. "Pomůžou nám všem v tom, abychom dostali dobrou (a tedy většinou velmi drahou) léčbu v okamžiku, kdy budeme vážně nemocní," zdůvodnil Hroboň reformní kroky.

Pokud by tomu bylo jinak, nebyly by podle něj brzy peníze na léčbu vážně nemocných. "Dvakrát až třikrát vyšší nemocnost v ČR - v porovnání s jinými evropskými zeměmi - jasně svědčí o tom, že současný stav je u nás hodně zneužíván," vysvětlil tvůrce reformy.

Poplatky nakonec budou i přes odpor lidoveckého poslance Hovorky platit všichni, včetně dětí. Vláda ale poněkud ustoupila od původních plánů a preventivní lékařské prohlídky a prohlídky u dlouhodobě nemocných dětí budou zdarma.

"Na preventivní zákroky včetně očkování hrazeného z veřejného zdravotního pojištění se poplatek nevztahuje," odpověděl Hroboň na dotaz jednoho čtenářů.

Chcete vědět více?

Zajímá vás, kolik utratí za lékaře vaše rodina? Čtěte v páteční
MF DNES.

Platit se nebude ani za vyšetření, které si vyžádá lékař. "Zákon jasně stanoví, že se platí za vyšetření (nebo zákrok) lékaře, ne za jím objednaná vyšetření nebo vystavení receptu," řekl Hroboň. Zdarma budou i prohlídky v době těhotenství, podobně návštěva fyzioterapeuta.

Každá jiná cesta do ordinace však přijde na 30 korun, stejně jako vypsání receptu. Za den v nemocnici zaplatí pacient dvojnásobek, za ošetření na pohotovosti pak devadesát korun.

Někteří i ušetří, slibuje náměstek
Platit budou pacienti i za kontrolu. Pavel Hroboň přiznává, že původně zvažovali je z poplatků vyjmout, ale lékaři se na definici kontroly nedokázali shodnout. "Kontroly nelze osvobodit bez otevření obrovského prostoru pro obcházení systému," vysvětluje náměstek.

Ministerstvo zavádí i celkový limit na doplatky a poplatky ve výši 5000 korun ročně. Kdo dnes platí více, od roku příštího roku ušetří. Nad zmíněnou částku totiž výdaje pacientovi proplatí pojišťovna.

Novinkou bude i tzv. opakovaný recept, který pacient bude moci v lékárně použít vícekrát. "Poplatek za vydání léku budete muset zaplatit i tak, ušetříte ale za poplatek za návštěvu lékaře," radí lékař.

Kdo je Pavel Hroboň

Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění a léky MUDr. Pavel Hroboň působil jako lékař na Interní klinice ve Fakultní nemocnici Motol. V polovině devadesátých let studoval zdravotní politiku a řízení zdravotnictví na Harvardově univerzitě v USA. Od roku 2002 pracoval jako poradce pro VZP. Je zakladatelem a předsedou správní rady občanského sdružení Reforma zdravotnictví – forum.cz.

Letos v květnu vyhrál soud s Davidem Rathem (ČSSD), který prohlásil, že Julínkovu koncepci financuje VZP. Kromě omluvy musel bývalý ministr zdravotnictví zaplatit Hroboňovi dvacet tisíc jako satisfakci. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video