Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se bude platit za zdraví podle Julínka

  8:42
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek sice zdůrazňuje, že placení poplatků u lékařů či za recept není tím hlavním v reformě zdravotnictví. Je to ale zároveň ta nejviditelnější změna, která se okamžitě dotkne peněženek všech lidí.
Za léky budeme v lékárně platit 30 korun. Měly by však zlevnit

Za léky budeme v lékárně platit 30 korun. Měly by však zlevnit | foto: Profimedia.cz

Původně návrh ministerstva počítal s tím, že od poplatků budou osvobozeny děti do tří let. Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka s tím nesouhlasil a navrhl, aby děti neplatily poplatky vůbec.

Koaliční partneři chvíli licitovali, zda se od poplatků osvobodí děti do šesti či do patnácti let. - více zde

Od včerejška je jasno: poplatky na návrh poslance za ODS Borise Šťastného budou platit všechny děti bez rozdílu věku. Podle něj jde o vítězství: "Nemá smysl dělat nějaké výjimky, protože pak skončíme v nepřehledném systému výjimek z výjimek a poplatky ztratí svůj regulační smysl," říká Boris Šťastný.

Poplatky za děti by tak rodičům měla kompenzovat daňová sleva. V jaké výši bude, o tom ještě není úplně jasno.

Kolik tedy s největší pravděpodobností budeme od Nového roku platit, kde a za co?

1. Kde všude se budou platit regulační poplatky?
Za návštěvu praktického lékaře, při které lékař pacienta vyšetřil. Stejně tak se bude platit u gynekologů, dětských lékařů, stomatologů, ambulantních specialistů, jako jsou oční lékaři nebo třeba alergologové. Totéž platí i pro návštěvy lékařů doma v bytě pacienta, návštěvy u psychologa či logopeda.

Platit se bude za vydání každého ze zdravotního pojištění plně nebo částečně hrazeného léku na recept, bez ohledu na počet předepsaných balení. Platba bude za každý lék na receptu zvlášť a ty tam smějí být nanejvýš dva.

Další platby budou na pohotovostech včetně těch zubních v sobotu, neděli, ve svátek a v pracovních dnech od 17 do 7 hodin. Jedinou výjimkou, kdy pacient nemusí platit, je, když jej pohotovostní lékař odešle k přijetí do nemocnice.

Kromě toho se bude platit za tzv. hotelové služby v nemocnicích a dětských léčebnách a ozdravovnách, a to za každý den a noc, přičemž se den nástupu a den odchodu z nemocnice počítá dohromady jako jeden. Poplatek platí i průvodce dítěte, pokud s ním ve zdravotnickém zařízení zůstane.

Poslední poplatek se bude platit za každý lék na receptu, přičemž na jednom předpisu budou moci být jen dva léky.

2. Jak vysoké poplatky budou?
Za návštěvu lékaře 30 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun, v nemocnici 60 korun, ze položku na receptu 30 korun (tedy maximálně 60 za jeden recept se dvěma léky).

3. Budou platit i děti?
Ano, všechny děti budou platit poplatek. S výjimkou těch, které jsou v ústavech nebo jejichž rodiče jsou v hmotné nouzi.

Další výjimkou jsou děti v takzvané dispenzární péči – tedy ty, které musí chodit k lékaři soustavně kvůli své vážné chronické nemoci – třeba na dialýzu s ledvinami.

4. Existují výjimky, kterých se placení netýká?
Ano. Poplatek neplatí lidé, jimž bylo soudem nařízeno ochranné léčení (sexuální nebo třeba kvůli alkoholismu). Neplatí ani ti, kterým úřady nařídily izolaci v karanténě v nemocnici kvůli léčbě infekčního onemocnění. A platit nebudou muset ani ti, kdo prokážou, že pobírají dávky pro lidi v hmotné nouzi.

Neplatí se také za preventivní prohlídky nebo za návštěvu lékaře kvůli očkování, za hemodialýzu a laboratorní nebo jiné vyšetření, které si vyžádal sám ošetřující lékař. Ani na transfuzních stanicích při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně nikdo platit nebude.

5. Jak se bude platit?
Hotově nebo nejdéle do osmi dnů po propuštění z nemocnice. Každý, kdo požádá o vystavení účtenky, ji musí dostat. To, zda pacient nepřekročil svými platbami roční limit, však budou automaticky z hlášení lékařů, lékárníků a nemocnic hlídat zdravotní pojišťovny, takže pacienti nebudou muset shromažďovat účtenky a sčítat si je.

6. Jak to bude s limitem na doplatky?
Pokud celková částka zaplacená na poplatcích a na doplatcích překročí pět tisíc korun v jednom roce, zdravotní pojišťovna pacientovi musí všechny peníze nad tento limit zaplatit. A to do dvou měsíců od chvíle, kdy pacient limit překročil.

Ale pozor: do limitu se počítají pouze doplatky na nejlevnější pojišťovnou hrazený lék. To znamená, že když lékař pacientovi předepíše lék, který má doplatek 88 korun, a na trhu bude jiný lék s menším doplatkem – třeba 45 korun – pojišťovna započte do částky, která se sčítá do ročního limitu, jen ten levnější doplatek – 45 korun. A to bez ohledu na to, že pacient ve skutečnosti v lékárně zaplatil víc za jiný lék.

7. Bude se platit za léky v nemocnici?
Ne. Léky podané lékařem v ordinaci i v nemocnici jsou zdarma. Poplatek se váže na recept. I v nemocnici tak může pacient platit za lék, ale jen když mu na něj lékař vystaví recept a pošle ho do ústavní lékárny.

8. Bude se platit za kontroly u lékaře?
Jeden z návrhů byl, že by se za kontroly, které lékař nařídí do sedmi nebo deseti dnů, neplatilo. Jenže tento návrh neprošel, a platit se tak bude za každou kontrolu, i kdyby pacient k lékaři třeba kvůli zlomené noze musel půl roku co tři týdny.

9. Musí po mně lékař či lékárník poplatek vyžadovat?
Musí. Dokonce pokud to neudělá a o poplatek nepožádá, hrozí mu pokuta až do výšky 50 tisíc korun.

10. Co když pacient odmítne poplatek zaplatit?
Neplatiči budou mít problémy s úřady a mohou ve správním řízení dostat pokutu. Podle České lékařské komory však není tato varianta – když pacient nezaplatí – v zákoně dostatečně ošetřena. Lékař navíc musí poskytnout péči i pacientovi, který mu poplatek odmítne dát. Kromě toho musí úkon administrativně zaznamenat a zdanit. Pokud pacient nezaplatí, bude tedy zdaňovat i částku, kterou ve skutečnosti neobdržel.

11. Bude platit nějaký "strop" pro děti nebo vůbec pro pacienty při pobytu v nemocnici?
Nebude žádný strop. A to ani když bude dítě či dospělý v nemocnici s vážnou chorobou nebo zraněním delší dobu, nebudou od poplatku osvobozeni.

Ministerstvo argumentuje tím, že 60 korun na den v nemocnici není vysoká částka, pokud se vezme v úvahu strava a další výdaje, které by doma rodiče s dítětem nebo dospělí sami se sebou beztak měli.

Platit budou i lidé z ústavů a domovů důchodců. Těm však zároveň jejich domov vrátí částku, kterou by zaplatili za pobyt u nich, a ta je vyšší než 60 korun, které zaplatí za pobyt v nemocnici.

12. Bude se platit za předoperační vyšetření?
Ne, počítá se jen s poplatkem za klinické vyšetření lékařem, nikoli za odběry, EKG nebo třeba sonografické vyšetření, které předchází operacím.

13. Komu vybrané peníze zůstanou a kolik to bude?Peníze, které nemocnice vyberou, budou jejich příjmem a stejně tak zůstane příjmem lékařů to, co vyberou. U lékárníků bude systém trochu složitější. Tady by se vybrané peníze měly v podstatě z větší části vrátit pacientům v nižších cenách léků, a to zejména těch drahých.

Jinak by se podle propočtů ministerstva nově díky poplatkům měly dostat do zdravotnictví až čtyři miliardy korun za rok. Jen lékaři takzvané primární péče, tedy hlavně praktičtí lékaři a dětští lékaři, by mohli získat až miliardu navíc.

14. Když jsou to regulační poplatky, tak kolik by se mělo kvůli nim ušetřit?
Optimistický model hovoří o 3,5 miliardy korun. Na Slovensku před zavedením poplatků ročně stoupaly výdaje z veřejných peněz za léky o 8–10 procent. Poté, co tu lidé začali platit poplatky, růst výdajů se zastavil, takže se ušetřilo 10 procent peněz za léky. S podobnou částkou kalkulují i výpočty ministerstva zdravotnictví.

15. Nebudou u lékařů fronty, když se v ordinaci budou vyplňovat papíry s účtenkami a vybírat poplatky?
Těžko říct. Záleží na každém lékaři, jak si administrativu zorganizuje. V zahraničí většinou poplatky vybírá sestra nebo recepční v nemocnici, stejně jako bere kartičky pojištění od pacientů a vyhledává karty, takže by k žádnému velkému zdržení dojít nemělo.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  11:20

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32,  aktualizováno  11:19

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Automotodrom chtěl 27 milionů za neodjetý ročník MotoGP, soud žalobu zamítl

25. dubna 2024  10:07,  aktualizováno  11:19

Brněnský Automotodrom si chtěl pomocí žaloby vymoci 27 milionů korun, které požadoval od města a...

Družku bil, přeřezal jí šlachy. Soud muži za dlouhodobé týrání potvrdil devět let

25. dubna 2024  8:49,  aktualizováno  11:18

Olomoucký vrchní soud zamítl odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...