Policie zastřelila Djindičovy vrahy

  • 13
Srbská policie zabila dva muže, kteří byli hlavnímí podezřelými ze zosnování vraždy premiéra Zorana Djindjiče v půli března. Mafiáni Mile Lukovič a Dušan Spasojevič nepřežili přestřelku při zatýkání. Ve vězení už je kvůli atentátu přes tisíc lidí, zřejmě včetně samotného vraha.

"Mafináští bossové Dušan Spasojevič a Mile Lukovič byly zabiti poblíž Bělehradu. Kladli odpor při zatýkání a začali střílet na policii," uvedlo v prohlášení srbské ministerstvo vnitra.

Vláda označila dvojici za vůdce gangu, který zorganizoval a provedl atentát na premiéra Zorana Djindjiče 12. března v Bělehradu.

Kvůli atenátu se plní srbská vězení. Kriminalisté už zatkli patnáct členů bývalé elitní policejní jednotky svázáné s Miloševičovým režimem.

"Jednotka pro zvláštní operace, která měla na 300 členů, byla na příkaz vlády rozpuštěna," řekl policejní generál Goran Radosavljevič, jehož vojáci obsadili základnu jednotky v severním Srbsku.

Policisté byli napojeni na zemunskou mafii (Zemun je předměstí Bělehradu), kterou vedl právě Spasojevič, přezdívaný Šiptar. Více čtěte ZDE.

Ministerstvo obrany se v prohlášení o přestřelce nezmínilo o osudu třetího hlavního podezřelého, bývaléhé velitele této jednotky Milorada Lukoviče.

Policie už v pondělí zatkla jeho zástupce Zvezdana Jovanoviče. Měl u sebe ostřelovací pušku, z níž údajně na Djindjiče střílel. Ve vazbě je i Saša Pejakovič, který podle vyšetřovatelů pomáhal atentát připravovat.

Zatčen byl i další velitel zvláštní policejní jednotky, která byla považována za nejlépe vytrénovanou a nejlépe vyzbrojenou v Srbsku, Dušan Maričič. Stejně jako jeho kumpáni je podezřelý z udržování těsných styků s podsvětím.

Podle policejních zdrojů, které si nepřály být jmenovány a na které se AP odvolává, bylo zatčeno i několik příslušníků srbské tajné policie pro jejich vazby na zemunskou mafii.

Podle stejných zdrojů Jovanovič, pravděpodobný Djindjičův vrah, byl tělesným strážcem Miloševiče, než prezidenta v říjnu 2000 svrhla lidová revolta vedená právě Djindjičem.

Zoran Djindjič, který sehrál klíčovou roli při sesazení bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, podlehl 12. března atentátu. Vrah ho zasáhl dvěma střelami přímo před budovou vlády. Podrobnosti ZDE.

Miloševičův režimu umožnil kriminálním živlům bojovat v nechvalně známých polovojenských jednotkách v několika válkách po rozpadu Jugoslávie. Po skončení konfliktů jim nechal volné ruce, aby se připojili k pravidelným nebo speciálním policejním jednotkám, které byly podle přesvědčení srbských úřadů napojeny na podsvětí a vydělávaly především na obchodu s drogami.

Spojence Slobodana Miloševiče si Djindjič popudil v roce 2001, kdy někdejšího prezidenta vydal soudnímu tribunálu do Haagu. Zároveň vyhlásil válku organizovanému zločinu, který v dřívějších dobách zažíval nebývalý rozkvět.

Po atentátu na Djindjiče srbské úřady vyhlásily výjimečný stav a začaly doslova hon na klíčové postavy srbského podsvětí a jejich kumpány v řadách srbských soudů, policie a v dalších státních orgánech.

Od té doby bylo zatčeno přes tisíc podezřelých. Policie ovšem netají, že "velké ryby" jsou stále na útěku.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video