Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad | foto: Profimedia.cz

Pojďme spolu mluvit, vyzval syrský prezident Obamu

  • 5
Snaha nového amerického prezidenta Obamy vnést do zahraniční politiky USA více diplomacie zatím, zdá se, padá na úrodnou půdu. Volání po zlepšení vzájemných vztahů se teď ozvalo ze Sýrie. Prezident Bašár Asad v rozhovoru pro britský list The Guardian vyzval Obamu k dialogu a navázání plných diplomatických vztahů.

Signály, které přicházejí od nové washingtonské administrativy, hodnotí Asad jako "pozitivní", i když zásadní změna politiky podle něj ještě nenastala.

Obamův předchůdce George Bush se Sýrií moc nemluvil. Protestoval proti tomu, že Damašek sponzoruje blízkovýchodní radikály - hlavně libanonský Hizballáh - a přátelí se s Íránem.

Asad ale v rozhovoru pro The Guardian zdůraznil, že při hledání jakýchkoliv řešení blízkovýchodních konfliktů je nutné s jeho zemí počítat. "Jsme hráčem v regionu. Chcete-li se bavit o míru, nemůžete dosáhnout pokroku bez Sýrie," řekl.

USA také chtějí mluvit, tím jsem si jist

Po letech diplomatické izolace do Damašku v posledních měsících začaly proudit zahraniční návštěvy, připomněl server BBC. V lednu tu byl i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který se snažil urovnat konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas v Gaze. Izraelci tou dobou Gazu už přes týden bombardovali, ofenziva nakonec trvala 22 dní. - válce v Gaze a návštěvě Sarkozyho se dočtete zde

Nicolas Sarkozy s Bašárem Asadem (6. ledna 2009)

Asad si je prý jistý, že Američané jsou také dychtiví zahájit dialog. "Dělá to na nás dojem, že tato administrativa bude odlišná od té předchozí. Už vidíme takové signály. Ale musíme si počkat na realitu a na výsledky," zdůraznil.

Prvním krokem v oteplování vztahů může být návštěva Johna Kerryho. Demokratický senátor, bývalý kandidát na prezidenta a momentálně šéf senátního výboru pro zahraniční vztahy, povede americkou delegaci, jež přiletí do Damašku ještě tento týden.

Podle Asada jde o "důležitý" krok. "Ale jsme pořád jen ve fázi gest a signálů. Nic skutečného se ještě nestalo," řekl prezident. Doufá prý, že Washington zase bude "hlavním arbitrem" blízkovýchodního mírového procesu. Za Spojené státy v tomto směru "není náhrada", míní Asad.

Guardian se ho přeptal i na vyhlídky ohledně zlepšení vztahu s Izraelem. "Sázet na izraelskou vládu znamená jen marnit čas," řekl Asad. Nicméně připustil, že mírové rozhovory mezi Sýrií a židovským státem "nakonec přece jen budou pokračovat".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video