Nečas odmítl vypovídat v kauze své manželky. Je to politický proces, řekl

  • 379
Bývalý premiér Petr Nečas odmítl vypovídat v kauze jeho nynější manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové). Ta je podezřelá ze zneužití Vojenského zpravodajství. Loni totiž údajně nařídila sledování Nečasovy exmanželky Radky. Podle expremiéra jde o politický proces.

Petr Nečas dorazil na policii ve čtvrtek krátce po osmé hodině. "Ničeho se nebojím," řekl pouze novinářům a zamířil k výslechu. Vypovídat měl jako svědek, protože by údajně mohl přispět k objasnění zadání sledování.

Na policii se však zdržel pouze krátce, odmítl totiž vypovídat. Novinářům poté sdělil, že jde o vykonstruovaný politický proces.

"Jsem přesvědčen, že nedošlo k porušení zákona, Vojenské zpravodajství nepřekročilo svou zákonnou působnost. Všichni jeho příslušníci i osoby v této kauze postupovali v souladu se zákonem," řekl Nečas. Proto prý odmítl spolupracovat a vypovídat na policii. "Nicméně jsem připraven spolupracovat s nezávislým soudem," dodal.

Výslechy v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství jsou tímto u konce.

Státní zástupce Petr Komár ve čtvrtek uvedl, že Nečas byl posledním svědkem v kauze. Vyšetřovatelé nyní ještě čekají na znalecké posudky. "Předpokládáme, že v prosinci už by se obvinění mohli seznamovat se spisem," uvedl Komár. Začátkem nového roku by podle něj měla být podána obžaloba.

Státní zástupce se také vyjádřil k Nečasově prohlášení, že policie a státní zástupce jsou podjatí. "Po krátké úvaze jsem se rozhodl neudělit mu za to pořádkovou pokutu," uvedl Komár.

Nečas se po výslechu vyjádřil také k tomu, že zličínská ODS ve středu jeho manželku vyloučila ze strany. Chce, aby to regionální politici vysvětlili (více čtěte zde).

Nečas ještě může být obviněn z uplácení exposlanců ODS

V kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství jsou kromě Jany Nečasové obvinění také důstojníci vojenské zpravodajské služby Milan Kovanda, Jan Pohůnek a Ondrej Páleník. Petr Nečas zatím vystupuje pouze jako svědek.

Je však možné, že policie Nečase obviní v souvislosti s druhou větví případu Nagyové, kterou je údajné uplacení tří někdejších poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. Nečas jim podle žalobců slíbil lukrativní posty ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů ve Sněmovně.

Nejvyšší soud nedávno v případě bývalých poslanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře rozhodl, že je nelze trestat za případné trestné činy do doby, než se loni v listopadu vzdali výkonu poslaneckého mandátu. Soud tak setrval na svém předešlém právním názoru z července, po němž se Ivo Ištvan obrátil na soud se žádostí o opětovné posouzení případu s argumentem, že většina jednání se odehrála mimo budovu Sněmovny (více čtěte zde).

Naopak Nečase stíhat lze - chránila ho pouze procesní imunita, která se vztahuje na projevy ve Sněmovně (více čtěte zde). Žalobci již v minulosti naznačili, že obvinění Nečase je jen otázkou času.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video