Základnu v Česku nechtějí komunisté, humanisté ani muslimové. Ilustrační foto.

Základnu v Česku nechtějí komunisté, humanisté ani muslimové. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Petici proti základně USA podpořili Uhl či Kohák

  • 1487
Otázka, zda by měla či neměla v Česku vyrůst americká protiraketová základna, hýbe veřejností od okamžiku, kdy záměr USA vyšel najevo. Většina lidí je proti. Jejich názor sdílí i iniciativa s názvem "Ne základnám". Ta přišla mimo jiné s peticí, která požaduje referendum o základně.

Ve snaze zabránit umístění protiraketové základny na území ČR spojily své síly více než dvě desítky českých i mezinárodních organizací, hnutí a stran. Patří mezi ně například Humanistické hnutí, Komunistický svaz mládeže nebo několik islámských organizací působících v Česku.

Hlavním cílem iniciativy Ne základnám je dosáhnout pomocí petice vypsání referenda o umístění základny. "Není myslitelné, aby demokratický stát přijímal tak závažné rozhodnutí bez seriózní debaty. Mandát k takovému rozhodnutí nemůže mít vláda, ba ani parlament. K této otázce se musí vyjádřit cop možná největší část společnosti, protože ta by musela žít s případnou základnou dlouho poté, co zaniknou mandáty všech dnešních politiků," vysvětlují aktivisté v textu petice.

Podpisy sbírají v ulicích Prahy i dalších měst. Podle tiskového mluvčího iniciativy Jana Májíčka podpisovou akci podpořily už stovky lidí. "Patří mezi ně například bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl nebo filozof Erazim Kohák," prozradil.

"Těch důvodů proti umístění základny u nás je mnoho," řekl iDNES.cz Petr Uhl. "My jsme v Chartě 77 měli heslo, že žádná raketa není mírová. Navíc by to byl nevlídný akt vůči NATO, jehož jsme členy. V neposlední řadě by to Českou republiku velmi ohrožovalo."

Májíček dodal, že aktivisté budou podpisy sbírat zřejmě do září. "Pak předáme petici petičnímu výboru parlamentu a budeme požadovat, aby byla reflektována. Pokud se tak nestane, uvážíme další kroky. Určitě to jen tak nevzdáme," slibuje.

Aktivisté: Nechceme patřit do koalice odhodlaných
A co vlastně lidem sdruženým v iniciativě Ne základnám vadí? Především to, že by se umístěním americké základny na svém území Česká republika "zařadila do koalice odhodlaných".

"Pokud na našem území základna vznikne, stane se ČR součástí globální politiky Spojených států bez jakékoli možnosti tuto politiku ovlivňovat a bez záruk, že v případné kritické situaci bude brán ohled na zájmy našeho obyvatelstva. To považujeme za naprosto nepřijatelné," vysvětlují.

Iniciativa nebude proti základně bojovat jen peticí. "Na příští tři týdny máme naplánováno mnoho aktivit. Patří mezi ně například takzvaný Raketový pochod, předání makety rakety České televizi a zejména pak demonstrace, která proběhne v pondělí 21. srpna od 18 hodin na náměstí Míru v Praze," vyjmenoval Májíček.

Podle průzkumu, který si nechala udělat MF DNES, je proti umístění základny v Česku 83 procent obyvatel ČR. - více zde

Protesty chystají i komunisté

Také KSČM bude sbírat podpisy pod petici proti základně. Strana si nechá vyrobit speciální pohlednice, které bude rozdávat lidem. "Ti by je měli posílat poslancům, aby dali najevo svůj nesouhlas se základnou," řekla na tiskové konferenci mluvčí KSČM Monika Hoření.

Dodala, že strana zvažuje uspořádání demonstrací na všech třech místech, kde by základna mohla vyrůst. I komunisté se domnívají, že by vláda neměla rozhodovat bez vyjádření veřejnosti. "Připravujeme zákon o jednorázovém referendu," uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video