Ve středu Senát rozhodne, jestli vydá Jiřího Čunka policii. Ta se ho chystá obvinit z korupce.

Ve středu Senát rozhodne, jestli vydá Jiřího Čunka policii. Ta se ho chystá obvinit z korupce. | foto: Dan Materna

Peníze tam nehaprují, tvrdí Čunkova advokátka

  • 204
Advokátka Jiřího Čunka Jana Rejžková nemá po víkendu žádné pochybnosti. Její klient je prý nevinný. "Je jasné, že tam žádné peníze nehaprují," sdělila Rejžková MF DNES. Předtím se Čunka ptala, za co postavil dům a za co jeho žena vybavila ordinaci.

Musel to být zvláštní pohovor. Na jedné straně seděli právníci, na druhé jejich klient Čunek.

"Pan Čunek nám odpověděl na některé otázky týkající se výstavby domu a ordinace jeho ženy. Je jasné, že tam žádné peníze nehaprují," prohlásila Rejžková. O celém sezení prý sepsali úřední záznam.

Místopředseda vlády má co dohánět. Na řadu otázek kolem svých financí dosud neodpověděl, a to přesto, že už tuto středu ho čeká důležité sezení Senátu. Na něm jeho kolegové nejen rozhodnou o tom, zda ho vydají trestnímu stíhání, ale zcela jistě na něj budou mít i nepříjemné otázky.

Podrobnosti odmítá advokátka sdělit
Z vyjádření právničky Rejžkové pro MF DNES vyplývá, že Čunek je na takové sezení údajně dobře "vybaven".

Podle ní má její klient na středu připravené originály veškerých potřebných dokumentů: smlouvu o vkladu milionu korun do krachující Universal banky, ale také bankovní doklady o výběru z České spořitelny a Komerční banky. Ty klientům zkrachovalé banky vklady vyplácely. - více zde

Čunek tvrdí, že právě tyto peníze, a nikoli úplatek, vložil na svůj účet v únoru 2002.

Minulý pátek se MF DNES ptala jeho advokátky, zda je z bankovních výpisů jasné, že si Čunek vybral peníze ze zkrachovalé Universal banky v hotovosti, a mohl je tedy v hotovosti později vložit na jiný účet.

"Předpokládám, že to bylo v hotovosti. Teď ale nevím, to byl pro mě detail," řekla Rejžková s tím, že to do konce týdne ověří. V neděli už o tom mluvit nechtěla.

"Je to jinak, mezitím se mě na to ptalo dalších deset novinářů. Do doby, než zasedne Senát, už nic dalšího neřeknu. Protože tady se to začíná celé přetáčet. Vypadá to, že začneme pátrat od doby narození pana Čunka," řekla včera Rejžková.

Čunek je prý před vydáním policii v pohodě
Pokud senátoři zbaví Čunka ve středu imunity, mohly by události nabrat rychlý spád. Policii by už nic nebránilo v tom, aby druhého muže vlády obvinila z braní úplatků.

Politik je ale prý přesto v pohodě. "Pan Čunek absolutně není nervózní. Je klidný. Když jsme spolu, žertujeme. Je to stále ten charizmatický předsjezdový Čunek. Opravdu je teď hodně v pohodě," tvrdil o něm včera MF DNES jeho mediální poradce Tomáš Zdechovský.

Zcela "v pohodě" však Čunek není. Minulý týden se měl obhájit před poslanci. Než na něj přišla řada při interpelacích, soustředěně studoval stoh papírů. Na cestě k řečnickému pultu na něj vládní kolega Ivan Langer gestikuloval, ať zachová klid.

Jenže Čunek pak neodpověděl ani na jednu z otázek, kterou mu opoziční poslankyně položila.

Parkanová: Je to nepříjemné
Čunek se mezitím stal i námětem pro billboardy. Od minulého týdne visí po celé zemi plakáty s jeho fotografií a nápisem "Jsem křesťanský demokrat, úplatky jsem neukrad (a cikány mám taky rád)". - více zde

"Je to samozřejmě nepříjemné," říká místopředseda lidovců Roman Línek. I kdyby měli lidovci od příštího týdne ve svém čele člověka obviněného z korupce, žádné mimořádné zasedání nechystají.

"Pro mě je důležité, že bude pan Čunek spolupracovat s policií. Když nastanou nové skutečnosti, tak to samozřejmě řešit budeme," říká Línek. Nejvýše postavená členka strany Vlasta Parkanová Čunka nechce hodnotit dříve, než bude pravomocně odsouzen. To může trvat přinejmenším několik měsíců.

"Je mi to velmi nepříjemné, to nezastírám," říká. Nejhorší by podle ní bylo, kdyby se Senát rozhodl chránit Čunka imunitou.

Na co dluží šéf lidovců odpověď

Šéf lidovců Jiří Čunek si myslí, že v kauze údajné korupce už vše vysvětlil. Tvrdí, že 497 tisíc korun, které si 14. února 2002 uložil na svůj účet, byly jeho úspory, a nikoli úplatek od firmy HB REAL, jak jej z toho podezírá policie. (Čunek pak peníze použil na stavbu svého domu.) A po dvou týdnech rozporuplných odpovědí ukázal veřejnosti dokument, podle kterého si 23. listopadu 1998 uložil do Universal banky jeden milion korun. Tím chce dokázat, že úspory skutečně měl. Jenže Čunek stále dluží odpovědi na řadu otázek, které by v případu udělaly jasno.

Na těchto deset otázek Čunek dosud neodpověděl:

1. Na kolik vás přišla stavba domu ve Vsetíně?

2. Jaké firmy se podílely na stavbě vašeho domu?

3. Z jakých zdrojů jste výstavbu domu financoval?

4. Jaké úspory jste měl do února 2002 na účtech?

5. Z jakých zdrojů pochází jeden milion korun, který jste si – jak to dokládáte – uložil na termínovaný vklad do Universal banky v listopadu 1998?

6. Jakou přesnou částku jste nakonec dostal zpět z takto uložených peněz a kdy přesně?

7. Jakým způsobem jste peníze ze zkrachovalé Universal banky převzal? Vybral jste si je z účtu České spořitelny (či Komerční banky) v hotovosti, nebo jste si je nechal poslat na svůj účet a teprve pak si je vybral?

8. Můžete doložit výběr těchto peněz?

9. Dne 11. února 2002 jste vložil na svůj účet 497 tisíc korun. Říkáte, že to byly vaše úspory. Pocházely tyto peníze z vyplaceného vkladu ze zkrachovalé Universal banky?

10. Proč jste si v roce 1998 zvolil pro uložení peněz krachující Universal banku a proč jste jel peníze uložit do pobočky v Opavě?


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video