Bývalý francouzský generál Paul Aussaresses

Bývalý francouzský generál Paul Aussaresses | foto: AP

Zemřel francouzský generál, který mučil zajatce a nestyděl se za to

  • 40
Ve Francii zemřel někdejší generál Paul Aussaresses, který bojoval v takřka všech válkách 20. století. Pohřeb s vojenskými poctami ho však nečeká. Aussaresses prožil poslední dekádu ve veřejné hanbě poté, co opakovaně hájil nutnost mučení válečných zajatců. Mučící techniky ostatně vyučoval po celém světě.

Smrt kdysi uctívaného generála, jehož hruď dlouhé roky zdobil Řád čestné legie, nejvyšší státní vyznamenání Francie, oznámilo sdružení bývalých parašutistů v pondělí dopoledne. Bylo mu 95 let.

Alžírská válka

byla bojem za nezávislost Alžírska na Francii v letech 1954-1962. Francie dlouho nedokázala konflikt vyřešit, což se stalo i jedním z důvodů, které vedly koncem 50. let k vytvoření nové francouzské ústavy a spolu s tím i páté francouzské republiky v čele s Charlesem de Gaullem. Samostatný alžírský stát vznikl 5. července 1962.

Zdroj: Wikipedie

Posledních deset let svého života Paul Aussaresses strávil v civilu, bez řádu, uniformy i generálské hodnosti. V roce 2003 byl totiž odsouzen, protože tři roky předtím v rozhovoru pro Le Monde otevřeně přiznal, že během války v Alžírsku v 50. letech mučil nepřátelské zajatce. Mučení vězňů podle něj bylo za určitých situací legitimní.

Generálovo přiznání Francouze šokovalo. A snad ještě víc je zaskočil fakt, že Aussaresses se mučením netajil a opakovaně zdůraznil, že svých činů nikdy nelitoval a necítil žádné výčitky svědomí.

"Když na vlastní oči vidíte - tak jako já - rozčtvrcené, vykuchané a ke dveřím přibité civilisty, muže, ženy a děti, tak vám to změní život. Co potom máte cítit k těm, kteří takové barbarské skutky provádějí či podporují?" ptal se tehdy muž, který svou vojenskou kariéru zahájil na bojištích druhé světové války.

Pokrytecká vláda

Rodák z Bordeaux, jenž přišel na svět v roce vzniku samostatného Československa, nastoupil k paragánům a získal první válečné ostruhy. Po válce spoluzakládal francouzskou rozvědku, později bojoval v Indočíně a právě v Alžírsku, kde velel takzvané eskadře smrti. Tato obávaná jednotka po nocích zatýkala podezřelé Alžířany, které často mučila a zabíjela.

V dubnu 2003 byl Aussaresses kvůli svému přiznání a hájení mučení odsouzen k pokutě 7 500 eur. Přišel o vojenské hodnosti a prezident Jacques Chirac mu odebral státní vyznamenání. Aussaresses, jenž v posledních letech života kvůli nepovedené operaci šedého zákalu přišel o oko, však až do smrti svůj názor nezměnil a chování francouzské vlády označil za pokrytecké.

Několikrát popsal, že vláda o mučení vězňů věděla a on pouze vykonával rozkazy. Mučící techniky však ovládal dokonale. Dokonce tak dobře, že je v pozdějších letech začal vyučovat po celém světě. Svou "učitelskou" dráhu odstartoval v 60. letech ve Spojených státech. Američtí vojáci si podle francouzského serveru France 24 jeho rady v praxi vyzkoušeli ve Vietnamu.

V 70. letech Ausseresses odjel do Brazílie, kde v té době vláda vojenská junta. v V nejlidnatější latinskoamerické zemi se stal se vojenským přidělencem při francouzském velvyslanectví a pro příslušníky brazilských bezpečnostních složek pořádal své zvláštní semináře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video