Protestujme každý den, velí Muslimské bratrstvo. Krev teče v Egyptě dál

  • 290
Desítky tisíc Egypťanů vyrazily opět do ulic, kam je svolalo Muslimské bratrstvo. Při pátečních střetech zemřelo nejméně 70 lidí. Bratrstvo následně ve večerních hodinách vyzvalo ke každodenním protestním pochodům během následujícího týdne. České úřady už dopoledne vydaly varování před cestami do Egypta, včetně turistických resortů.

Vzhledem k platnému zákazu vycházení, který je v některých egyptských provinciích vyhlášen od sedmé hodiny večerní do šesté ranní, se už během pátku nedají očekávat větší střety demonstrantů s policií a armádou. I přes poměrně poklidný průběh pátečních protestů však v Egyptě umírali lidé.

V Káhiře z celkového počtu usmrcených evidují 50 obětí. Dvě desítky dalších pak zemřely v jiných egyptských městech. Zprávy o situaci jsou velmi chaotické. Ministerstvo vnitra lidi vyzvalo, aby se nepřibližovali k centru, které bylo od rána přísně střeženo vojáky. Centrální náměstí Tahrír, které bylo dějištěm protestů v minulosti, bylo zcela uzavřeno.

Účastníci protestů v blízkosti káhirského Ramsesova náměstí, které citovala stanice Al-Džazíra, tvrdili, že na dav střílely posádky z vrtulníků, které přelétávaly demonstrantům nad hlavami.

Na internetu se objevily i záběry desítek protestujících, kteří se při útěku do bezpečí před střelbou pořádkových sil vrhali z mostu. Některé fotografie umístili účastníci protestů na sociální síť Twitter (na fotografie se můžete podívat zde a zde).

Protesty zachvátily i zbytek Egypta

Protestovalo se i mimo hlavní město. V Ismá'ílíji na severu země při potyčce zemřeli čtyři lidé. Dalších osm obětí je hlášeno z Dimjátu rovněž na severu Egypta. Pět lidí zahynulo ve Fajjúmu. Ve městě Tanta zase policie střílela granáty se slzným plynem. Policie má nyní povoleno zajistit ostrahu veřejných budov a v sebeobraně může použít rovněž ostrou munici.

Bratrstvo svolalo své stoupence k poklidnému protestu proti středečnímu zásahu bezpečnostních sil, které zakročily proti stoupencům svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Při zásahu zahynulo přes 600 lidí. (více o svolání protestu zde).

České ministerstvo zahraničí vydalo odpoledne varovaní, ve kterém nedoporučuje jezdit do Egypta, a to ani do turistických resortů. Stejné varování vydalo pro své občany i Německo či Rusko.

České cestovní kanceláře také zrušily odlety letadel s turisty do Egypta. Nyní je podle asociace cestovních kanceláří v Egyptě kolem 5000 českých turistů, víc než 2000 se tam chystalo tento víkend, ale už neodletí (více čtěte zde).

Krvavé střety v ulicích Alexandrie:

Reportér BBC z místa konstatoval, že Egypt upadl do vážné krize. Z ní se podle něj nedostane, aniž by to přineslo další ztráty na životech. Na situaci v zemi již reagovala německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande, kteří vyzvali k okamžitému zastavení násilí.

Merkelová nevyloučila přehodnocení vztahů Německa k Egyptu a své vztahy k němu by prý mohla přezkoumat celá unie. Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová požádala představitele unijních států, aby zkoordinovali postup vůči severoafrické zemi.

Násilí v Egyptě

Spojené státy vyzvaly egyptskou armádou, aby proti demonstrantům nepoužívala "smrtící prostředky". "Jasně jsme řekli, že Egypťané mají všeobecné právo se shromažďovat a svobodě se vyjadřovat, včetně poklidných demonstrací," prohlásila dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová. Zároveň vyzvala všechny zúčastněné strany, aby ustaly v násilí.

Egyptská krize rozdělila muslimský svět

Občané mnoha muslimských států uspořádali na podporu Muslimského bratrstva pochody. Do ulic východního Jeruzaléma vyšli členové palestinského Hamasu, protestovali také Indonésané a Turci. Turecko pokračovalo v kritice nové egyptské vlády a odvolalo svého velvyslance z Káhiry, na což Egypt odpověděl recipročně. Zrušil také společné manévry námořnictva, které se měly konat v říjnu.

Afghánský Tálibán chce, aby byl Mursí navrácen do úřadu. Naopak za současnou egyptskou vládou stojí Rijád a některé další státy Perského zálivu. Saúdskoarabský král Abdalláh vyzval Araby, aby se postavili společně proti snahám o destabilizaci Egypta. "Saúdská Arábie stála a nadále stojí za egyptskými bratry v jejich boji proti terorismu," sdělil král.

Rijád byl spojencem svrženého prezidenta Husního Mubaraka a tradičně nemá dobré vztahy s Muslimským bratrstvem. Po Mursího svržení slíbil Káhiře pomoc pěti miliard dolarů. Podobně za novým režimem v Egyptě stojí Bahrajn, Spojené arabské emiráty nebo Jordánsko, které podpořilo vládu v Káhiře, jež podle Ammánu usiluje o "nastolení práva".

Záběry z egyptského města Ismá'ílíja. Armáda zasáhla proti demonstrantům:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video