Předseda ČSSD Jiří Paroubek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Paroubek se pídí po tom, co Klaus říkal Topolánkově vládě k Lisabonu

  • 252
ČSSD žádá prezidenta Václava Klause a exministra Karla Schwarzenberga, aby se osobně vyjádřili k tomu, jak prezident s vládou Mirka Topolánka řešil své výhrady k Lisabonské smlouvě. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl totiž o víkendu řekl, že bývalý kabinet o výhradách hlavy státu věděl.

Bývalí ministři nicméně Jaklova slova, že všechny prezidentovy připomínky znali, vidí trochu jinak.

"Pokud jde o tuto konkrétní obavu (prolomení Benešových dekretů - pozn. red.), tak ji pan prezident nikdy, v celém průběhu nevznesl. On samozřejmě celou dobu konzistentně říkal, že se mu Lisabonská smlouva nelíbí, že k ní má výhrady, ale nikdy neřekl tuto konkrétní specifickou obavu," uvedl včera exministr pro unijní záležitosti Alexandr Vondra. - čtěte Vláda znala Klausovy výhrady, tvrdí Jakl

Šéf ČSSD Jiří Paroubek se tedy dnes obrátil na prezidenta a exministra zahraničí s dotazem, jak to tedy opravdu je. "Vyzývám prezidenta Václava Klause, aby se k této záležitosti osobně vyjádřil a sdělil, jak o dané věci s Topolánkovou vládou komunikoval. K obdobnému stanovisku vyzývám i bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který měl tuto záležitost v kompetenci," uvedl Paroubek.

"V této věci je nutné jasně vysvětlit, kdo je viníkem této situace a kdo za tyto komplikace nese politickou odpovědnost," dodal předseda ČSSD.

"Odvolat Klause? Neznalost či pohrdání ústavou"

Sociální demokraté dále uvedli, že požadavky Václava Klause sice považují za nadbytečné, ale že je o nich nutné jednat, protože to je jediná cesta k ratifikaci Lisabonské smlouvy. Rovněž Klausovi vzkázali, že současný požadavek chápou jako "poslední".

Také se za hlavu státu postavili v reakci na zprávu listu The Sunday Times, podle které francouzští a němečtí diplomaté sondují, zda by bylo možné českého prezidenta kvůli průtahům odvolat.

"Úvahy (...) o odvolání prezidenta z funkce považujeme za projev neznalosti, v horším případě za pohrdání českou ústavou. V zájmu úspěšné ratifikace Lisabonské smlouvy varujeme před podobnými úvahami, které jsou ve svém důsledku urážlivé pro českou veřejnost," prohlásil Paroubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video