Paroubek chválil rok své vlády, útočil na Klause

  • 1789
Premiér Jiří Paroubek hodnotil své roční vládnutí. Podle něj se podařilo téměř všechno, od stabilizace zdravotnictví, přes hospodářský růst a podporu podnikání až po upevnění sociálního smíru v zemi. Za jediný neúspěch považuje, že nemohl prosadit ratifikaci euroústavy.

ČTĚTE TAKÉ: SPORY PAROUBKA S KLAUSEM

Vláda přitom podle Paroubka pracovala ve značně nepřátelském prostředí. "Senát i prezident představují ideologicky vyhraněnou a jednotnou politickou sílu, která se snažila v řadě případů brzdit legislativní práci," řekl Jiří Paroubek v hodnocení práce vlády.

Ministři podle něj pracovali dobře, někteří dokonce velice dobře. Za nejslabšího člena svého týmu podle ČTK označil unionistického vicepremiéra a ministra spravedlnosti Pavla Němce.

Svůj kabinet vidí v porovnání s předchozími vládami pod vedením ČSSD jako modernější, pragmatičtější a progresivnější. Přispěla k tomu podle něj nová metoda práce.

Ministři na Paroubkův příkaz museli například některé společné materiály projednávat dopředu, aby si utvořili společný názor a návrh zákona se neodkládal. K této metodě premiér přikročil na základě své předchozí zkušenosti ve vládě.

"Měl jsem zkušenost, že to, co se odloží, bývá většinou kontroverzní, protože se do toho vloží také novináři, kteří si to přečtou, vloží se do toho často i odborná veřejnost, takže je pak většinou problém takové návrhy projednávat a schvalovat," tvrdí premiér.

Rostla především ekonomika
Ve výčtu úspěchů ročního vládnutí se předseda vlády opíral především o údaje o ekonomice, která v České republice rostla. Podle analytiků ale není lepší chod českého hospodářství zásluhou Paroubka.

Za čísly podle nich stojí spíše investiční pobídky, které přijala vláda Miloše Zemana, a vstup země do Evropské unie.

Největším úspěchem vládnutí Jiřího Paroubka je oživení důvěry v sociální demokracii. V době jeho nástupu do úřadu premiéra se ČSSD potýkala s preferencemi mezi 10 až 14 procenty. Po necelých pěti měsících se zdvojnásobily na 22 procent a na této hladině se drží i v letošním roce.

ČSSD se ale nedaří dohnat opoziční ODS, která má dlouhodobě preference kolem třiceti procent. "Není to věc, která by byla nepřekonatelná," prohlásil premiér.

Boj s korupcí se nedaří kvůli "těm druhým"
Před rokem při nástupu do vlády premiér sliboval nižší daně, růst ekonomiky kolem čtyř procent, vyšší platy, nižší nezaměstnanost a boj s korupcí. - více zde

"Programové prohlášení vlády i ČSSD jsou v podstatě splněny," uvedl premiér. Za neúspěch označil jen to, že vláda nemohla prosadit ratifikaci evropské ústavní smlouvy. Schvalování euroústavy ztratilo smysl po záporném výsledku referend ve Francii a Nizozemsku.

Vládě se také podle Paroubka nepodařilo bojovat s korupcí tak, jak by si představoval. ČSSD slibovala prosadit zákony o střetu zájmů a o veřejných zakázkách, ale neprosadila je.

"To bylo způsobeno kvazikoaliční smlouvou, kterou jsme uzavřeli v oblasti spolupráce s těmi dalšími dvěma politickými stranami," vysvětlil předseda české vlády.

Opozice je rozhodně proti
Opoziční ODS působení vlády za úspěšné rozhodně nepovažuje. Její předseda Mirek Topolánek varuje před otevřenou spoluprací socialistů s komunisty. Dokládá to podle něj společné hlasování ČSSD a KSČM ve Sněmovně. Paroubek tím podle něj ukazuje další směřování ČSSD.

Během ročního vládnutí podle Topolánka ČSSD zavedla na českou politickou scénu agresivitu a praktiky nekalé soutěže, které jsou neetické a mnohdy i nezákonné.

Občanští demokraté, jejichž preference se dlouhodobě pohybují kolem třiceti procent, rozhodně odmítají sestavení velké koalice s ČSSD po červnových volbách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video