Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež Jan Pavel II. zemřel

  22:13aktualizováno  22:13
Papež Jan Pavel II. zemřel. Úmrtí 84letého Svatého otce oznámil Vatikán. Papežův zdravotní stav byl od pátku velmi vážný. V sobotu postupně ztrácel vědomí. Navíc dostal vysokou horečku. Polák Karol Wojtyla vedl římskokatolickou církev od roku 1978.

INFOGRAFIKA:
ŽIVOT JANA PAVLA II. ZDE

DÁLE ČTĚTE:
• Papež jezdil do Česka často a rád
Jan Pavel II.: cestovatel i bojovník proti potratům

Papež Jan Pavel II. skonal ve 21:37 středoevropského času, oznámil mluvčí Vatikánu Joaquín Navarro-Valls. Úmrtí Svatého otce se ihned dozvěděli i věřící, kteří se celý den modlili na Svatopetrském náměstí pod okny jeho rezidence.

"Já necítím nějaký hluboký smutek, samozřejmě je to bolest, že někdo, koho jsme měli rádi, odešel z tohoto světa. Ale mám radost z toho, že papež zvítězil a že Bůh je s církví i dnes, a to na papežově životě bylo zřetelně vidět a cítit," reagoval na úmrtí Jana Pavla II. v ČRo1-Radiožurnálu kardinál Miloslav Vlk.

Papežův zdravotní stav se zhoršoval už od pátečního večera. Od soboty navíc trpěl vysokými horečkami, vyvolanými zřejmě infekcí močových cest, a byly u něho zaznamenávány stále častější výpadky vědomí.

Podle informace italské agentury ADN Kronos se později přidaly i potíže se srdcem.

Jan Pavel II., který trpěl Parkinsonovou nemocí, se nedokázal zotavit z nedávné operace krku, která mu měla umožnit lepší dýchání.

Karol Wojtyla byl prvním Slovanem, který zastával papežskou funkci. Do úřadu nastoupil v roce 1978 jako 264. papež. V čele katolické církve například bojoval proti potratům nebo čelil sexuálním skandálům v řadách podřízených. I když ho v posledních letech trápilo zdraví, stále cestoval. - více zde

Papež ztrácel vědomí od rána
Jan Pavel II. začal podle Vatikánu jevit první známky ztráty vědomí v sobotu ráno, do kómatu ale neupadl. "Stav vědomí je na ústupu," prohlásil dopoledne Navarro-Valls.

Podle něj ještě v noci dokázal mluvit s lidmi kolem sebe. "Když je osloven, otevře oči a je při vědomí, někdy se však zdá, že spí... Vylučuji kómatický stav," uvedl ráno mluvčí.

Ráno byla u ležícího papeže sloužena mše. Když bylo Janu Pavlu II. v pátek večer oznámeno, že se na Svatopetrském náměstí shromáždily tisícovky mladých lidí, prý na to zareagoval. "Skutečně se zdálo, že jim věnuje slova, která několikrát opakoval. Jako by vyslovil následující větu: 'Čekal jsem vás. Teď jste ke mně přišli. A já vám děkuji'," tlumočil mluvčí údajný papežův vzkaz.

Německý kardinál Joseph Ratzinger, doyen kolegia volitelů, kteří budou rozhodovat o nástupci Jana Pavla II., ráno potvrdil, že papež umírá. Papež mu prý věnoval poslední rozloučení.

Už od pátku měl papež nestabilní krevní tlak a dýchací potíže. Papežův stav se v pátek prudce zhoršil. - více zde

Svět se stále modlí za papeže
Na Svatopetrském náměstí v Římě zůstávají tisíce lidí. Společně s katolíky po celém světě se modlí za zemřelého papeže, hovoří spolu a zpívají.

Davy lidí chodily pod papežova okna i v minulých dnech. "Zůstaň s námi, neopouštěj nás," modlili se věřící, z nichž mnozí neskrývali slzy. 

Po celém světě se konaly mše v katedrálách, kostelích i kaplích, při nichž se velebila mladistvá vitalita, s níž papež přistoupil k proměně církve, a jeho nynější statečný souboj se smrtí.

"Všechny naše modlitby míří k papežovi," sdělil také zástupce muslimských věřících ve Francii Dalil Boubakeur. Zmínil se o mimořádném rozměru tohoto Božího služebníka, který si získal sympatie velké části muslimů.

Překvapující byla například reakce čínské vlády, jejíž mluvčí vyjádřil znepokojení nad zdravotním stavem papeže. Čína a Vatikán neudržují kvůli sporům ohledně působení církve na čínském území ani diplomatické styky.

Do Říma se sjíždějí církevní hodnostáři
Z Mexika v pátek odletěl arcibiskup Norberto Rivera. Kardinál Rivera uvedl, že chce papeže doprovodit v posledních okamžicích jeho života a zúčastnit se následujícího výběru nové hlavy katolické církve.

Rovněž kardinál Roger Mahony v americkém Los Angeles oznámil v pátek při bohoslužbě v místní katedrále, že odletí do Vatikánu.

Do Říma už v pátek dorazil kardinál Camillo Ruini, pověřený oznámením případného papežova skonu. - více o proceduře oficiálního oznámení smrti papeže zde

Kardinál Vlk čeká na oficiální zprávu
Kardinál Miloslav Vlk, český katolický primas a pražský arcibiskup, čeká na oficiální zprávu o papežově úmrtí. "Jakmile bude známo datum pohřbu, okamžitě se připravím na cestu. Poté se uvidí, kdy bude svoláno konkláve kardinálů podílejících se na volbě nového papeže. Buď v Římě zůstanu, nebo se ještě vrátím," prohlásil.

Vlk je jediným Čechem, který se může se zhruba 130 dalšími stejně postavenými hodnostáři z celého světa podílet na volbě nového papeže. Šanci stát se jím prý však nemá. "Teoreticky zvolen být mohu, prakticky však nikoli," řekl už dříve s úsměvem.

Politici ruší program
V čase papežova zhasínajícího života byly zrušeny některé ryze politické akce. Hlavy států zemí Visgrádské čtyřky - ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko - zrušily plánované setkání v Polsku.

"Václav Klaus zrušil cestu do Wisly na setkání prezidentů Visegrádské skupiny. Polský prezident Kwasniewski totiž schůzku odložil vzhledem k situaci ve Vatikánu," sdělila iDNES mluvčí Pražského hradu Petr Hájek.

V Itálii také zrušily politické strany plánované demonstrace v předvečer regionálních voleb.

Papež napsal vzkaz
Janovský list Il Secolo XIX v sobotním vydání uvedl, že Jan Pavel II. s pomocí svého tajemníka Stanislawa Dziwisze napsal vzkaz, v němž vyzývá své spolupracovníky, aby pro něho neplakali. "Jsem šťasten a vy byste měli být také," uvádí prý vzkaz.

"Svatý otec se již vydal na cestu a dotýká se Pána," prohlásil kardinál Camillo Ruini.

Katolická církev těmito výroky připravoval věřící na papežův skon. Po něm by měly trvat devět dní smuteční obřady, pohřben by měl být mezi čtvrtým až šestým dnem od úmrtí.

ANKETA:
Vážili jste si Jana Pavla II.? - hlasujte zde

Vážení čtenáři, kvůli nepřijatelným příspěvkům některých diskutujících jsme diskusi zrušili. Děkujeme za pochopení, redakce iDNES.

Náměstí svatého Petra zaplnily desítky tisíc poutníků, kterým se papež, sužovaný nemocemi, představil v dobré formě. (15. října 2003)

Papež Jan Pavel II., který slaví 25 let na stolici svatého Petra, žehná ve Vatikánu věřícím v síni pojmenované po jeho předchůdci Pavlovi VI. po podpisu apoštolské exhortace Pastores gregis. (16. října 2003)

Papež Jan Pavel II. blahořečí na svatopetrském náměstí v Římě Matku Terezu. (19.10. 2003)

Polský mladík předvedl na audienci u Papeže Jana Pavla II tanec, ke kterému hrál rap. (27. ledna 2004)

Papež Jan Pavel II. sloužil v Římě po šestadvacáté tradiční velikonoční mši na Svatopetrském náměstí. Vyzval svět, aby proti násilí bojoval láskou. (11. dubna 2004)

Papež Jan Pavel II. sloužil v Římě po šestadvacáté tradiční velikonoční mši na Svatopetrském náměstí. Vyzval svět, aby proti násilí bojoval láskou. (11. dubna 2004)

Papež Jan Pavel II. sloužil v Římě po šestadvacáté tradiční velikonoční mši na Svatopetrském náměstí. Vyzval svět, aby proti násilí bojoval láskou. (11. dubna 2004)

Jan Pavel II. krátce po zvolení papežem v roce 1978 v Římě po návštěvě polského biskupa Andreje Maria Deskura v nemocnici.

Papež se usmívá na poutníky před bazilikou ve Wadowicích v Polsku na snímku z 16. června 1995.

Papež Jan Pavel II. se ve francouzských Lurdech kryje před ostrým sluncem. Podle některých představitelů církve se jeho zdraví výrazně zhoršilo. (15. srpna 2004)

V prosinci 1996 poskytl Arafatovi papež Jan Pavel II. soukromou audienci ve Vatikánu.

Umělkyně z kanadského cirkusu "Cirque du Soleil" líbá ruku papeži Janu Pavlu II.. Svatý otec přijal artisty na pravidelné audienci ve Vatikánu. (10. listopadu 2004)

Papež Jan Pavel II. sloužil ve Vatikánu tradiční půlnoční mši. Nemocný papež mluvil pomalu a s obtížemi. Kázání bylo nejkratší za 27 let jeho pontifikátu. (25. prosince 2004)

Na závěr nedělní bohoslužby vypouštěl papež z okna svého soukromého apartmá ve Vatikánu dvě holubice míru. V úterý večer byl s dýchacími potížemi hospitalizován. (2. února 2005)

Papež Jan Pavel II. žehná během Andělského požehnání z okna římské nemocnice Gemelli. (6. února 2005)

Papež Jan Pavel II. odjíždí ve svém papamobilu z římské kliniky Gemelli. Do nemocnice se 84letý papež dostal minulé úterý. Trpěl chřipkou, prudkým kašlem a špatně dýchal. (10. února 2005)

Papež nečekaně požehnal věřícím z okna římské nemocnice Gemeli. Jan Pavel II. ale kvůli tracheotomii nesmí mluvit, a tak poprvé ve 26 letech pontifikátu nepronesl andělské požehnání. (27. února 2005)

Plakát zobrazující Jana Pavla II. visí na chodbě římské kliniky Gemelli, kde se papež léčí. (3. března 2005)

Ve středu kolem poledne se Jan Pavel II. nečekaně ukázal za oknem římské kliniky Gemelli. (10. března 2005)

V poledne se papež objevil za oknem kliniky Gemelli a požehnal věřícím na nádvoří. Lékaři pak rozhodli, že večer pustí Jana Pavla II. zpět do Vatikánu. Přes dva týdny si u nich léčil potíže s dýcháním. (13. února 2005)

V neděli se papež krátce objevil v okně svého vatikánského apartmá. (22. března 2005)

Záběry, na kterých mohli věřící spatřit papeže během páteční křížové cesty v římském Koloseu, ukázaly Jana Pavla II. jen ze strany a ze zadu. (27. března 2005)

Papež se během nedělního velikonočního obřadu pokusil několikrát s námahou promluvit, slova ale nebylo slyšet. (27. března 2005)

Jeptiška se modlí v římském kostele svatého Stanislawa za papeže Jana Pavla II., jeho zdravotní stav se velmi zhoršil. (1. dubna 2005)

Veřící na Filipínách se modlí v manilském kostele za papeže Jana Pavla II., jeho zdarví se zhoršuje. (1. dubna 2005)

Desítky svíček zapálili za uzdravení papeže věřící v kostele v Mnichově. (1. dubna 2005)

Papež Jan Pavel II.

Italský premiér Silvio Berlusconi při zádušní mši za zesnulého papeže Jana Pavla II. (3. dubna 2005)

Tělo zesnulého papeže Jana Pavla II. bylo vystaveno ve vatikánském Apoštolském paláci, kam se s ním přišli rozloučit církevní hodnostáři. (3. dubna 2005)

Tělo zesnulého papeže Jana Pavla II. bylo vystaveno ve vatikánském Apoštolském paláci, kam se s ním přišli rozloučit církevní hodnostáři. (3. dubna 2005)

Tělo zesnulého papeže Jana Pavla II. bylo vystaveno ve vatikánském Apoštolském paláci, kam se s ním přišli rozloučit církevní hodnostáři. (3. dubna 2005)

Tělo zesnulého papeže Jana Pavla II. bylo vystaveno ve vatikánském Apoštolském paláci, kam se s ním přišli rozloučit církevní hodnostáři. (3. dubna 2005)

Tělo zesnulého papeže Jana Pavla II. bylo vystaveno ve vatikánském Apoštolském paláci, kam se s ním přišli rozloučit církevní hodnostáři. (3. dubna 2005)

Člen švýcarské gardy. (11. dubna 2005)

Urny, do kterých budou kardinálové vkládat hlasovací lístky. (12. dubna 2005)

Krypta papeže Jana Pavla II. (12. dubna 2005)

Kamínka, ve kterých se budou pálit hlasovací lístky kardinálů. (12. dubna 2005)

Pracovníci připravují Sixtínskou kapli na konkláve. (12. dubna 2005)

Hlasovací lístek pro konkláve. (12. dubna 2005)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Neznámí střelci zaútočili v Egyptě na koptské křesťany, kteří cestovali do...
Masakr v Gíze. Egyptští islamisté při přestřelce zabili 55 policistů

Egyptská policie se vzpamatovává z krvavého incidentu v provincii Gíza, při kterém islamističtí radikálové zabili 55 policistů. Počet mrtvých může ještě...  celý článek

V centru severoněmeckého města zranili divočáci čtyři lidi
VIDEO: Do německého města vtrhli divočáci, řádili v bance i obchodě

Čtyři zraněné si vyžádaly útoky dvou divokých prasat, která v pátek pronikla do centra města Heide na severu Německa. Jeden z kanců dokonce vnikl i do místní...  celý článek

Neznámý pachatel s nožem zaútočil Mnichově, několik lidí zranil (21.10.2017)
Psychicky narušený Němec v Mnichově zaútočil nožem na lidi, osm jich zranil

Třiatřicetiletý Němec v sobotu ráno zaútočil v Mnichově nožem na lidi, osm jich zranil. Policie ho kolem poledne dopadla. Šlo o obyvatele bavorské metropole,...  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.