Palestinský vůdce Mahmúd Abbás hovoří při příležitosti otevření velvyslanectví...

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás hovoří při příležitosti otevření velvyslanectví ve Švédsku, vlevo stojí švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová (10. února 2015). | foto: AP

Palestina otevřela ve Švédsku své první velvyslanectví v západní Evropě

  • 55
Palestina v úterý otevřela své velvyslanectví ve švédském Stockholmu. Je to první palestinská ambasáda v západní Evropě. Slavnostnímu aktu přihlížel palestinský vůdce Mahmúd Abbás a švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová.

„Pro nás je Palestina stát, takže naše očekávání vůči Palestině budou vzrůstat,“ řekl švédský premiér Stefan Löfven. Švédsko uznalo Palestinu jako stát loni v říjnu (více zde).  

Severská země při nynější návštěvě Abbáse ve Stockholmu oznámila, že Palestině poskytne masivní pomoc. Do roku 2019 Palestincům pošle 1,5 miliardy švédských korun (4,4 miliardy korun). Použity mají být na potírání korupce, posilování lidských práv a zajišťování rovnoprávnosti mužů a žen.

Abbás Švédy ujistil, že Palestinci pracují na reformách, o nichž švédská vláda hovořila, a vyzval další západní země, aby Palestinu uznaly.

Ministryně Wallströmová loni v listopadu prohlásila, že její země nehodlá v Ramalláhu otevřít ambasádu a že agendu bude vyřizovat generální konzulát v Jeruzalémě.

Izrael otevření zastupitelského úřadu stejně jako uznání Palestiny označil za „nešťastný důsledek chybné politiky švédské vlády“. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí řekl, že „mírovým rozhovorům to určitě nepomůže“.

„Nejsou rozpory mezi udržením dobrých vztahů s Palestinou a udržení dobrých vztahů s Izraelem,“ citovala agentura AFP švédského premiéra Löfvena. Nicméně po uznání Palestiny ze strany Švédska Izrael dočasně stáhl svého velvyslance ze Stockholmu. Wallströmová musela minulý měsíc odložit svou cestu do Izraele, protože její izraelský protějšek Avigdor Lieberman se s ní odmítl setkat.

Löfven doplnil, že Palestina a Izrael musí přijmout určité kompromisy. „Jsem připraven vydat se do Izraele, protože nemůžeme dosáhnout míru, pokud si nesedneme na jednáních,“ řekl Abbás.

V listopadu 2012 palestinskou samosprávu uznalo jako pozorovatelský stát OSN 138 států, Česká republika tehdy hlasovala proti (více čtěte zde). V současné době Praha Palestinu jako stát neuznává. Podle ministerstva zahraničí se Česko k Palestinské národní správě vztahuje jako ke státu ve fázi vzniku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video