Leninova socha v kyrgyzském městě Oš.

Leninova socha v kyrgyzském městě Oš. | foto: AP

Otázky a odpovědi: na kyrgyzské nepokoje zadělali již Sověti

  • 10
Jih Kyrgyzstánu zachvátilo etnické násilí. Prozatímní vláda konflikt nezvládá, žádá o pomoc Rusko a z podněcování nepokojů obviňuje svrženého prezidenta Bakijeva. Jaké jsou dlouhodobé kořeny konfliktu a jak se zachová Rusko? iDNES.cz vám přináší odpovědi na tyto otázky.

Co spustilo násilí?

Po svržení bývalého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva na počátku dubna se z jeho tradiční mocenské bašty na jihu Kyrgyzstánu stalo centrum nestability. Bakijevovi příznivci unášeli představitele prozatímní vlády, několikrát obsadili vládní úřady. Uzbecká menšina projevovala sympatie vládě v Biškeku.

Mocenského vakua využily kriminální elementy. Nepokoje zažehla šarvátka mezi uzbeckými a kyrgyzskými gangy. V ulicích města se do sebe pustili mladí Kyrgyzové a Uzbekové. Zprávy o vraždění do města přitáhly rozzuřené Kyrgyzy z okolí, kteří donutili tisíce Uzbeků k útěku.

Nepokoje v Kyrgyzstánu (12. června 2010)Kopání hrobú pro oběti nepokojů  v Kyrgyzstánu (16. června 2010)

Jaké jsou dlouhodobé příčiny konfliktu?

Město Oš je regionálním centrem úrodného Ferganského údolí, které bylo ve dvacátých letech rozděleno mezi tři sovětské republiky: Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán, přičemž v jednotlivých státech zůstaly početné etnické menšiny.

Etnické spory vyvřely na povrch po rozpadu SSSR. Kyrgyzská část Ferganského údolí se stala křižovatkou obchodníků s levným zbožím z Číny i pašeráků heroinu z Afghánistánu.

Komentář

Z násilí v Kyrgyzstánu mohou těžit islamisté

Na jihu Kyrgyzstánu tvoří Uzbekové téměř polovinu obyvatelstva, nemají ale dostatečné politické zastoupení. Zřejmě také proto přivítali svržení Bakijeva. Někteří Kyrgyzové se obávají, že Uzbekové budou chtít jižní část země odtrhnout a připojit k Uzbekistánu.

Do jaké míry prozatímní vláda kontroluje situaci?

Vláda Rosy Otunbajevové na jihu země vyhlásila výjimečný stav a svým jednotkám dala svolení střílet po povstalcích bez varování. Biškek zároveň požádal Moskvu o vyslání vojenských jednotek, které by mu pomohly potlačit nepokoje v Oši.

Město Oš, Kyrgyzstán

To je vnímáno jako důkaz neschopnosti Biškeku zvládnout nepokoje vlastními silami. Rusko vyslání jednotek odmítlo s tím, že nepokoje jsou vnitropolitickou záležitostí Kyrgyzstánu.

Zažehli nepokoje příznivci svrženého prezidenta Bakijeva?

Prozatímní vláda obvinila z podněcování nepokojů příznivce svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, ten to ale ze svého běloruského exilu popřel. Prozatímní vláda se obává, že nepokoje ohrozí referendum o nové ústavě, které se má konat za dva týdny.

Na přiživování etnických střetů se údajně měl podílet Bakijevův syn Maxim, který byl v pondělí zadržen ve Velké Británii. Podle analytiků je ale vraždění natolik náhodné, že se nedá zdůvodnit jen takto. Podle OSN se střety v Oši odehrávají výhradně na etnickém základě.

Nepokoje v Kyrgyzstánu (12. června 2010)Nepokoje v Kyrgyzstánu (12. června 2010)

Jak se zachová Rusko?

Přestože Moskva odmítá vyslat své jednotky na pomoc vládě v Biškeku, je jasné, že i Rusové si uvědomují nutnost rychlé akce, píše BBC. Pokud Rusové do země vyšlou svoje jednotky, učiní tak v rámci vojenského paktu Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti. ODKB údajně zvažuje vyslání vojáků. Souhlas k tomu musí dát šéfové šesti bývalých sovětských republik zastoupených v ODKB v čele s Ruskem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video