Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz

Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz | foto: koláž iDNES.cz

Druhá Otázka pro prezidenta řešila migraci a teror. Ohodnoťte odpovědi

  • 118
Po aktuálním tématu vládní krize v prvním kole Otázky pro prezidenta jsme pro kolo druhé - i na četné podněty od čtenářů - zvolili téma migrace a terorismu. Druhého kola se zúčastnilo pět adeptů na Hrad. V hlasování můžete porovnat jednotlivé odpovědi a vybrat si, které se vám líbí.

Otázka druhého kola (více o projektu najdete zde) zrcadlila problémy spojené s migrací a aktuální vlnu teroristických útoků v západní Evropě a zněla takto:
„Jaký přístup byste jako prezident zastával v tématech migrace a současné vlny teroristických útoků?“

Vybírejte odpověď, která se vám nejvíc líbí

  • Hlasování vyhodnotíme ve čtvrtek odpoledne. Přineseme vám článek, ve kterém zveřejníme, komu patřila která odpověď a jakou míru souhlasu získala.

Prezident je z titulu funkce vrchním velitelem ozbrojených sil, formálních kompetencí v boji proti terorismu ale příliš mnoho nemá. Těžiště boje leží v práci policie, diplomacie či tajných služeb - a samozřejmě i vyslání českých vojáků do zahraničí. Jak takový boj vypadá, ukázal i nedávný případ z Mali, kdy čeští vojáci pomohli odrazit útok džihádistické bojůvky (psali jsme zde).

Prezident je nicméně spolutvůrcem veřejné debaty i veřejného mínění - a to, jaká témata (a jak) akcentuje, nemohou politici z exekutivy ignorovat. Může vystupovat na schůzích parlamentu, konzultovat bezpečnostní témata s ministry a dávat jim podněty.

S vědomím vlády může úkolovat zpravodajské služby, které ho také informují o aktuálních důležitých zjištěních.

Prezident Miloš Zeman na to, že je hlava státu informovaná, upozornil v lednu. Tehdy veřejně řekl, že se po České republice „potlouká“ Afričan podezřelý ze spolupráce s teroristickými organizacemi (psali jsme zde). Vzbudil tím také kritiku, že údajného teroristu varoval a napomohl k vystrašení obyvatelstva.

Případ neměl pokračování, policie na českém území nikoho nezadržela, ani se zde neodehrál žádný teroristický útok.

S terorismem je pak spojená otázka migrace - teroristé pro údery v západním světě často využívají podhoubí zradikalizovaných potomků někdejších imigrantů z muslimských zemí, kteří se nezačlenili do společnosti, přičemž jako nosnou ideologii útoků jejich osnovatelé využívají islám.

Pět účastníků. Přidal se Otto Chaloupka

Druhého kola se (abecedně) zúčastnili vědec Jiří Drahoš, lékař a aktivista Marek Hilšer, textař a podnikatel Michal Horáček, politik a podnikatel Otto Chaloupka a další byznysman Igor Sládek.

Pravidla projektu

Podle čeho se projekt řídí, jak postupuje redakce a k čemu se zavázali účastníci

Účast v projektu odmítl prezident Miloš Zeman, podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka je nereálná z časových důvodů.

Sekretariát SPR-RSČ na nabídku účasti pro svého předsedu Miroslava Sládka nereagoval. Oba nicméně budou mít možnost účastnit se dalších kol, stejně jako případní další vážní zájemci, kteří se do kampaně před prezidentskými volbami zapojí s úmyslem kandidovat.

Všichni účastníci druhého kola dodali odpověď, která nevyžadovala redakční zásah do interpunkce či gramatiky. Redakce tak ponechala všechny odpovědi zcela v původním znění. Vyhodnocení druhého kola přineseme ve čtvrtek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video