Milan Vodička, redaktor MF DNES

Milan Vodička, redaktor MF DNES | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Voliči v USA nechtěli experiment jménem Romney, míní novinář Vodička

  • 10
Americké prezidentské volby sledoval i novinář MF DNES Milan Vodička. Jako zahraniční zpravodaj "osobně hlídal" volbu americké hlavy státu už dvakrát. Nyní odpovídal na otázky čtenářů týkající se duelu Obama versus Romney. "Voliči dali najevo, že za krizi Obama nemůže, jelikož vznikla dřív, a že se snaží opatrně věci řešit," vysvětlil vítězství staronového prezidenta Vodička.

"Voliči dali najevo, že Amerika na tom není úplně dobře, ale nechtěli se pouštět do experimentu jménem Romney," vysvětlil do poslední chvíle nerozhodnou volbu Vodička. "Vsadili na naději, že příští čtyři roky budou lepší," dodal.

Romneyho porážku vysvětluje tím, že voliči pochopili, že za současnou krizi, ve které se Spojené státy zmítají, nemůže dosavadní prezident. Vznikla ještě před Obamovým nástupem do úřadu. "Možná taky odmítli Romneyho představu, že stát by měl stát úplně mimo, jen snížit daně, osekat náklady a pak čekat, že si to ekonomika zařídí sama," nabídl další možné vysvětlení novinář.

Odpovědi Milana Vodičky najdete tady

Podle Milana Vodičky byl ale Romney pro Obamu silným soupeřem, o čemž svědčí jeho dřívější politická kariéra. "Romney se ukázal nejen jako dobrý manažer, ale hlavně jako politik, který dokáže spolupracovat s opozicí a není dogmatický, ale pragmatický. Mimochodem, když byl guvernérem v Massachusetts, zavedl tam v podstatě stejnou zdravotní reformu, s jakou přišel celostátně Obama," vysvětlil, v čem je poražený kandidát tak zajímavý.

Nicméně ani opětovné zvolení není pro Baracka Obamu zárukou, že hladce prosadí plánované reformy. "Republikáni mají Sněmovnu reprezentantů, takže mohou dál takřka automaticky blokovat Obamovy návrhy stejně, jako to dělali předchozí čtyři roky," namítal Vodička. Zjevně tak staronového prezidenta čeká v Bílém domě podobná situace, s jakou se potýkal doposud.

"Na těchto volbách je nejzajímavější to, že na první pohled nejsou skoro vůbec zajímavé. Zažil jsem volby, které byly dopředu rozhodnuté, ale přesto elektrizovaly. Tyhle jsou zdánlivě stále nerozhodnuté, přesto výsledek nikoho moc nevzrušuje. Čím to je? A je opravdu jedno, kdo vyhraje?" řekl v dřívějším komentáři k souboji Baracka Obamy a Mitta Romneyho Vodička, který v minulosti vedl zahraniční redakci deníku MF DNES.

Výsledek je nicméně opravdu velmi těsný - zatímco před čtyřmi lety Obama porazil Johna McCaina o téměř deset milionů hlasů, ráno našeho času byl rozdíl mezi Romneym a Obamou jen 450 tisíc hlasů.

Poslední průzkumy ukazovaly, že by pro oba kandidáty hlasovalo 48 procent Američanů. Obama měl mírný náskok v klíčovém Ohiu a dalších nerozhodnutých státech, byť ani tam jeho náskok nepřekračoval míru statistické chyby.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video